Notowanie BGG #4 – Wrzesień 2017

Notowanie BGG Notowanie BGG #4   Wrzesień 2017

To już czwarte notowanie rankingu Board Game Geek – wrześniowe zestawienie najlepszych 100 gier planszowych wraz z analizą z poprzedniego miesiąca oraz gry zyskujące największą popularność w ostatnich tygodniach.

Aktualne notowanie najlepszych gier w serwisie BoardGameGeek. BGG to najbardziej popularna na świecie strona o grach planszowych, a ranking BGG jest obecnie dla wielu wyznacznikiem ich jakości.

W zestawieniu tym coraz rzadziej pojawiają się nowe tytuły, a ostatnio całkowitą dominację nad serwisem objęła gra Pandemic: Legacy, która wyznaczyła nowy trend nowoczesnych planszówek. Jak długo będzie dominować na pierwszej pozycji? Będziemy to śledzić w comiesięcznym notowaniu. W każdym zestawieniu będziemy odnotowywać spadki i wzrosty gier, a także pojawiające się nowości. Na koniec roku pojawi się całoroczne zestawienie.

Zastanawiasz się jak działa GeekRating? Zajrzyj do artykułu MelanżowaniaTv – kliknij by przejść. Jest on bardzo dobrze i szczegółowo opisany.

Legenda:

  • GeekRatio – specjalna zmienna opracowana przez BGG, na podstawie której jest ustalana aktualna pozycja danej gry, im wyższy tym lepiej,
  • PGR – Geek Ratio z poprzedniego miesiąca,
  • ZGR – zmiana GeekRatio w stosunku do poprzedniego miesiąca,

Zestawienie nr #4: Wrzesień 2017

(zakres analizy: 1 sierpnia 2017 roku – 31 sierpnia 2017 roku)

Aby zobaczyć całą tabelę na telefonie, należy przesuwać na tabeli palcem w lewo.

MiejsceTytuł GryGeekRatioPGRZGR
1Pandemic Legacy: Sezon 18,4908,494-0,004
2Cywilizacja Poprzez Wieki (3 edycja)8,3218,3150,006
3Zimna Wojna8,2208,2200,000
4Gloomhaven8,1708,1620,008
5Star Wars: Rebelia8,1528,1520,000
6Terra Mystica8,1488,149-0,001
7Terraformacja Marsa8,1348,1130,021
8Scythe8,0898,091-0,002
97 Cudów Świata: Pojedynek8,0208,024-0,004
10Kawerna: Rolnicy z Jaskiń7,9998,003-0,004
11Zamki Burgundii7,9977,9970,000
12Puerto Rico7,9757,977-0,002
13Wojna o Pierścień (druga edycja)7,9707,9690,001
14Agricola7,9527,956-0,004
15↑1Great Western Trail7,9447,9220,022
16↓1Mage Knight Gra Planszowa7,9387,939-0,001
17Blood Rage7,9227,9200,002
18Cywilizacja Poprzez Wieki (druga edycja)7,9097,915-0,006
19Star Wars: Imperium Atakuje7,8807,888-0,008
20Arkham Horror: Gra karciana7,8797,8740,005
21Posiadłość Szaleństwa (druga edycja)7,8747,8730,001
22Mechs vs. Minions7,8707,8580,012
23Wysokie Napięcie7,8557,857-0,002
24Eclipse7,8487,850-0,002
25Food Chain Magnate7,8337,8330,000
26↑1Orleans7,8307,8250,005
27↓1Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie7,8257,831-0,006
28↑3Viticulture Essential Edition7,8117,7980,013
29↓1Brass: Lancashire7,8067,810-0,004
30Le Havre7,8017,805-0,004
31↓2Android: Netrunner7,7987,806-0,008
32Tzolk'in: Kalendarz Majów7,7937,794-0,001
33↑1Concordia7,7937,7780,015
34↓1Tajniacy7,7717,778-0,007
35T.I.M.E Stories7,7707,7690,001
36↑2Uczta dla Odyna7,7527,7380,014
37↓1Keyflower7,7437,746-0,003
38↓17 cudów Świata7,7397,742-0,003
39Marco Polo7,7257,7240,001
40Caylus7,7167,719-0,003
41Twilight Imperium (trzecia edycja)7,7057,7050,000
42Eldritch Horror7,6977,701-0,004
43↑2Race for the Galaxy7,6837,684-0,001
44↓1Martwa Zima: Gra Rozdroży7,6807,690-0,010
45↓1Patchwork7,6807,684-0,004
46↑1Lords of Waterdeep7,6807,6800,000
47↓1Dominant Species7,6797,680-0,001
48Pięć Klanów7,6777,678-0,001
49Roll for the Galaxy7,6717,673-0,002
50El Grande7,6697,672-0,003
51Dominion: Intryga7,6607,664-0,004
52Star Wars: X-Wing Miniatures Game7,6527,657-0,005
53Pola Arle7,6437,6410,002
54Battlestar Galactica7,6317,633-0,002
55Sherlock Holmes Consulting Detective7,6027,6010,001
56Mombasa7,5997,601-0,002
57Dominion7,5987,600-0,002
58Rosyjskie Koleje7,5937,594-0,001
59Trajan7,5917,5910,000
60↑7Clank!: A Deck-Building Adventure7,5917,5510,040
61↓1Tygrys i Eufrat7,5887,590-0,002
62Troyes7,5807,5800,000
63↓2Pandemic7,5797,581-0,002
64↓1Santorini7,5697,570-0,001
65↓1Crokinole7,5667,570-0,004
66↓1Descent: Wędrówki w Mroku (druga edycja)7,5647,566-0,002
67↓1Zamki Szalonego Króla Ludwika7,5547,561-0,007
68↑2Kemet7,5467,5430,003
69↓1Wojna o Pierścień (pierwsza edycja)7,5457,550-0,005
70↑1The Resistance: Avalon7,5377,540-0,003
71↓2Arcadia Quest7,5347,543-0,009
72Epoka Kamienia7,5347,536-0,002
73↑2The Gallerist7,5347,5290,005
74↓1Gra o Tron: Gra Planszowa (druga edycja)7,5317,532-0,001
75↓1Alchemicy7,5307,532-0,002
76Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game7,5177,520-0,003
77Ora et Labora7,5127,515-0,003
78Star Realms7,5007,501-0,001
79↑2Zakazane Gwiazdy7,4997,4970,002
80↓1Nations7,4977,499-0,002
81↓1Suburbia7,4957,498-0,003
82Commands & Colors: Ancients7,4887,490-0,002
83Railways of the World7,4847,488-0,004
84Wsiąść do Pociągu: Europa7,4807,4800,000
85↑1Chaos w Starym Świecie7,4767,478-0,002
86↓1Paths of Glory7,4747,478-0,004
87↑1Istanbul7,4667,4620,004
88↓1Combat Commander: Europe7,4627,469-0,007
89Cosmic Encounter7,4607,462-0,002
90Steam7,4397,444-0,005
91Goa7,4387,442-0,004
92↑3Władca Pierścieni: Gra Karciana7,4287,4280,000
93↑1Age of Steam7,4267,429-0,003
94↓2La Granja7,4257,432-0,007
95↓2Viticulture7,4257,431-0,006
96↑3Jaipur7,4247,4240,000
97↓1Hansa Teutonica7,4227,425-0,003
98↓1The Princes of Florence7,4207,424-0,004
99↓1Splendor7,4197,424-0,005
100Captain Sonar7,419NowośćNowość
 
Największy wzrost i spadek GR:

(W nawiasie znajduje się skok z poprzedniego notowania)

Clank! (0,040) (+0,046)

a6537b206a469c6ff59be3447740b418 Notowanie BGG #4   Wrzesień 2017

Great Western Trail (0,022) (+0,027)

Terraformacja Marsa (0,021) (+0,030)

Concordia (0,015) (+0,10)

Uczta dla Odyna (0,014) (+0,012)

Martwa Zima: Gra Rozdroży (-0,010) (-0,011)

mz1.156664.800x0 Notowanie BGG #4   Wrzesień 2017

Arcadia Quest (o,oo9)

Star Wars: Imperial Assault (-0,008) 

Android Netrunner  (-0,008)

Co wypadło?/Co nowego?

Poza top 100 – Zombicide: Black Plague

Nowość w top 100 – Captain Sonar

cpt01 mock.155645.800x0 Notowanie BGG #4   Wrzesień 2017

Analiza

Aż 5 gier zanotowało ogromny wzrost wskaźnika GeekRatio: Clank!, Great Western Trail, Terraformacja Marsa, Concordia i Uczta dla Odyna. Co ciekawe w końcu zobaczyliśmy spadek GR Pandemica: Legacy, czyżby zwiastun powolnego upadku? Z kolei Clank! trzeci miesiąc z rzędu leci przed siebie jak szalony i taranuje wszystkich na swojej drodze. Jego impet jest niewyobrażalny, ale zaczyna powoli zwalniać – ciekawe, ile pozycji zdoła jeszcze osiągnąć, bo jeśli utrzyma tempo, to w przyszłym miesiącu zagwarantuje sobie miejsce 54/55. Terraformacja Marsa wciąż goni Terra Mysticę, możliwe jest również, że uda się jej przegonić Star Wars Rebelie i to już wkrótce – także 5 pozycja nadchodzi. W przyszłym miesiącu równie rozpędzony GWT z całą pewnością wskoczy na 14 miejsce i przebije Agricole.

Martwa Zima: Gra rozdroży już drugi miesiąc z rzędu notuje największy spadek, chyba zombiaki powoli wychodzą z mody. Duży spadek zanotowały również takie gry jak: Arcadia Quest, Star Wars: Imperial Assault oraz Android Netrunner. Natomiast z zestawienia znowu wypadł Zombicide: Black Plague, a jego miejsce zajęła gra o tytule Captain Sonar. Gdzieś daleko za pierwszą setką, w górę pnie się również gra o nazwie 7th Continent, która w dniu 2 sierpnia piastowała daleką 3262 pozycję, a dziś jest już na miejscu 337 – robi wrażenie. Co lepsze jej średnia ocen to 9,01. Czyżby nowy kandydat do top 10 BGG? Gloomhaven może się czuć zagrożony? Poczekamy zobaczymy.

Największe wzrosty tygodniowe w ramach całego rankingu BGG:

Pierwszy tydzień sierpnia:

Drugi tydzień sierpnia:

Trzeci tydzień sierpnia:

Czwarty tydzień sierpnia:


Do zobaczenia w przyszłym miesiącu w kolejnym podsumowaniu zestawienia BGG, a tymczasem wróć do posta, skomentuj i zostaw kciuka – dzięki.

Facebook Pulub nas Notowanie BGG #4   Wrzesień 2017

Dodaj komentarz