Notowanie BGG #3 – Sierpień 2017

Notowanie BGG 1 Notowanie BGG #3   Sierpień 2017

Trzecie już notowanie BGG – sierpniowe zestawienie najlepszych 100 gier planszowych wraz z analizą z poprzedniego miesiąca oraz gry zyskujące największą popularność w ostatnich tygodniach.

Aktualne notowanie najlepszych gier w serwisie BoardGameGeek. BGG to najbardziej popularna na świecie strona o grach planszowych, a ranking BGG jest obecnie dla wielu wyznacznikiem ich jakości.

W zestawieniu tym coraz częściej pojawiają się nowe tytuły, a ostatnio całkowitą dominację nad serwisem objęła gra Pandemic: Legacy, która wyznaczyła nowy trend nowoczesnych planszówek. Jak długo będzie dominować na pierwszej pozycji? Będziemy to śledzić w comiesięcznym notowaniu. W każdym zestawieniu będziemy odnotowywać spadki i wzrosty gier, a także pojawiające się nowości. Na koniec roku pojawi się całoroczne zestawienie.

Zastanawiasz się jak działa GeekRating? Zajrzyj do artykułu MelanżowaniaTv – kliknij by przejść. Jest on bardzo dobrze i szczegółowo opisany.

Legenda:

  • GeekRatio – specjalna zmienna opracowana przez BGG, na podstawie której jest ustalana aktualna pozycja danej gry, im wyższy tym lepiej,
  • PGR – Geek Ratio z poprzedniego miesiąca,
  • ZGR – zmiana GeekRatio w stosunku do poprzedniego miesiąca,

Zestawienie nr #3 Sierpień 2017

(zakres analizy: 30 czerwca 2017 roku – 1 sierpnia 2017 roku)

Aby zobaczyć całą tabelę na telefonie, należy przesuwać na tabeli palcem w lewo.

MiejsceTytuł gryGeek RatioPGRZGR
1Pandemic Legacy: Season 18,4948,4900,004
2Through the Ages: A New Story of Civilization8,3158,3070,008
3Twilight Struggle8,2208,2200,000
4Gloomhaven8,1628,1610,001
5Star Wars: Rebellion8,1528,154-0,002
6Terra Mystica8,1498,153-0,004
7↑1Terraforming Mars8,1138,0830,030
8↓1Scythe8,0918,0860,005
97 Wonders Duel8,0248,0220,002
10Caverna: The Cave Farmers8,0038,005-0,002
11The Castles of Burgundy7,9977,9960,001
12Puerto Rico7,9777,979-0,002
13War of the Ring (Second Edition)7,9697,9640,005
14Agricola7,9567,959-0,003
15Mage Knight Board Game7,9397,9380,001
16↑2Great Western Trail7,9227,8950,027
17↓1Blood Rage7,9207,922-0,002
18↓1Through the Ages: A Story of Civilization7,9157,921-0,006
19Star Wars: Imperial Assault7,8887,890-0,002
20↑3Arkham Horror: The Card Game7,8747,8580,016
21↓1Mansions of Madness: Second Edition7,8737,8650,008
22↓1Mechs vs. Minions7,8587,861-0,003
23↓1Power Grid7,8577,860-0,003
24Eclipse7,8507,852-0,002
25↑1Food Chain Magnate7,8337,8320,001
26↓1Robinson Crusoe: Adventures on the Cursed Island7,8317,836-0,005
27Orleans7,8257,8160,009
28Brass: Lancashire7,8107,813-0,003
29Android: Netrunner7,8067,812-0,006
30Le Havre7,8057,807-0,002
31↑2Viticulture Essential Edition7,7987,7820,016
32↓1Tzolk'in: The Mayan Calendar7,7947,795-0,001
33↓1Codenames7,7787,784-0,006
34↑1Concordia7,7787,7680,010
35↓1T.I.M.E Stories7,7697,774-0,005
36Keyflower7,7467,748-0,002
377 Wonders7,7427,745-0,003
38A Feast for Odin7,7387,7260,012
39The Voyages of Marco Polo7,7247,725-0,001
40Caylus7,7197,722-0,003
41Twilight Imperium (Third Edition)7,7057,706-0,001
42Eldritch Horror7,7017,703-0,002
43Dead of Winter: A Crossroads Game7,6907,701-0,011
44Patchwork7,6847,692-0,008
45↑2Race for the Galaxy7,6847,6830,001
46↓1Dominant Species7,6807,683-0,003
47↑1Lords of Waterdeep7,6807,682-0,002
48↓2Five Tribes7,6787,683-0,005
49Roll for the Galaxy7,6737,680-0,007
50El Grande7,6727,674-0,002
51Dominion: Intrigue7,6647,666-0,002
52Star Wars: X-Wing Miniatures Game7,6577,660-0,003
53Fields of Arle7,6417,642-0,001
54Battlestar Galactica7,6337,636-0,003
55↑1Sherlock Holmes Consulting Detective:7,6017,602-0,001
56↑1Mombasa7,6017,602-0,001
57↓2Dominion7,6007,604-0,004
58Russian Railroads7,5947,596-0,002
59Trajan7,5917,595-0,004
60Tigris & Euphrates7,5907,591-0,001
61↑1Pandemic7,5817,583-0,002
62↑1Troyes7,5807,5790,001
63↓2Santorini7,5707,585-0,015
64↑1Crokinole7,5707,5690,001
65↓1Descent: Journeys in the Dark (Second Edition)7,5667,570-0,004
66Castles of Mad King Ludwig7,5617,567-0,006
67↑10Clank!: A Deck-Building Adventure7,5517,5050,046
68↓1War of the Ring (first edition)7,5507,554-0,004
69Arcadia Quest7,5437,5430,000
70Kemet7,5437,5420,001
71↓3The Resistance: Avalon7,5407,545-0,005
72Stone Age7,5367,537-0,001
73↓2A Game of Thrones: The Board Game (Second Edition)7,5327,538-0,006
74↓1Alchemists7,5327,533-0,001
75↓1The Gallerist7,5297,5250,004
76↓1Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game7,5207,5200,000
77↓1Ora et Labora7,5157,520-0,005
78↑2Star Realms7,5017,4990,002
79↓1Nations7,4997,503-0,004
80↓1Suburbia7,4987,501-0,003
81↑1Forbidden Stars7,4977,4930,004
82↓1Commands & Colors: Ancients7,4907,495-0,005
83Railways of the World7,4887,491-0,003
84↑1Ticket to Ride: Europe7,4807,482-0,002
85↓1Paths of Glory7,4787,484-0,006
86Chaos in the Old World7,4787,4780,000
87Combat Commander: Europe7,4697,473-0,004
88Istanbul7,4627,4620,000
89Cosmic Encounter7,4627,4620,000
90Steam7,4447,448-0,004
91Goa7,4427,445-0,003
92↑1La Granja7,4327,434-0,002
93↓1Viticulture7,4317,441-0,010
94↑1Age of Steam7,4297,430-0,001
95↓1The Lord of the Rings: The Card Game7,4287,432-0,004
96↑2Hansa Teutonica7,4257,4250,000
97-1The Princes of Florence7,4247,428-0,004
98-1Splendor7,4247,427-0,003
99Jaipur7,4247,4240,000
100Zombicide: Black Plague7,418NowośćNowość

Największy wzrost i spadek GR:

(W nawiasie znajduje się skok z poprzedniego notowania)

Clank! (+0,046) (+0,063)

Terraformacja Marsa (+0,030) (+0,036)

Great Western Trail (+0,027) (+0,046)

Arkham Horror: Gra Karciana (+0,016) (+0,026)

Viticulture: Essential Edition (+0,016)

Uczta dla Odyna (+0,012) (+0,031)

Concordia (+0,10) 

Santorini (-0,015)

Martwa Zima: Gra Rozdroży (-0,011)

Viticulture (-0,010)

Patchwork (-0,008)

Roll for the Galaxy (-0,007)

Aż 7 gier zanotowało ogromny wzrost wskaźnika GeekRatio: Clank!, Terraformacja Marsa, Great Western Trail, Arkham Horror: Gra Karciana, Viticulture: Essential Edition, Uczta dla Odyna, Concordia. Ciekawe kiedy tak rozpędzone gry się zatrzymają i osiągną stabilną pozycję. Natomiast największe spadki zanotowały gry, takie jak: Santorini, Martwa Zima: Gra Rozdroży, Viticulture, Patchwork, Roll for the Galaxy. Jestem ciekawy, co spowodowało tak duży spadek Santorini i Martwej Zimy. Ktoś wie?

Pandemic Legacy nadal piastuje pierwszą pozycję, a co najlepsze – kolejny miesiąc z rzędu się na tej pozycji umacnia.

Natomiast Clank! pnie się w górę jak szalony, już kolejny miesiąc z rzędu – w ciągu miesiąca zdobył aż 10 pozycji.

Z zestawienia wypadła gra Village, a jej miejsce zajęła gra Zombicide: Black Plague.


Największe wzrosty tygodniowe w ramach całego rankingu BGG:

Pierwszy tydzień lipca:

  • Sword & Sorcery (skok z 3148 na 2410 miejsce) – obecnie 1568

  • Century: Korzenny Szlak (skok z 720 na 614 miejsce) – obecnie 424

  • Park Niedźwiedzi (skok z 1576 na 1350 miejsce) – obecnie 878

  • Near and Far (skok z 913 na 784 miejsce) –  obecnie 487

  • Terraformacja Marsa (skok z 8 na 7 miejsce) – obecnie 7

Drugi tydzień lipca:

  • Kowale Losu (skok z 3490 na 2159 miejsce) – obecnie 1123

  • Nemo’s War (skok z 3163 na 2315 miejsce) – obecnie 1496

  • Near and Far (skok z 784 na 619 miejsce) – obecnie 487

  • Park Niedźwiedzi (skok z 1350 na 1123 miejsce) – obecnie 878

  • Sword and Sorcery (skok z 2410 na 2016 miejsce) – obecnie 1568

  • The Lost Expedition (skok z 3771 na 3207 miejsce) – obecnie 2077

  • Century: Korzenny Szlak (skok z 614 na  526 miejsce) – obecnie 424

Trzeci tydzień lipca:

  • Kowale Losu (skok z 2159 na 1630 miejsce) – obecnie 1123

  • Monopoly Gamer (skok z 5137 na 4326 miejsce) – obecnie 3982

  • The Lost Expedition (skok z 3207 na 27014 miejsce) – obecnie 2077

  • Nemo’s War (skok z 2315 na 2011 miejsce) – obecnie 1496

Czwarty tydzień lipca:

  • Pierwsi Marsjanie: Przygoda na Czerwonej Planecie (skok z 3046 na 2203) – obecnie 1939

  • Kowale Losu (skok z 1630 na 1347 miejsce) – obecnie 1123

  • Werewords (skok z 4062 na 3424 miejsce) – obecnie 2947

  • Nemo’s War (skok z 2011 na 1699 miejsce) – obecnie 1496

  • The Godfather: Imperium Corleone (skok z 3253 na 2779 miejsce) – obecnie 2239

  • Caverna: Cave vs Cave (skok z 3648 na 3157 miejsce) – obecnie 2761


Do zobaczenia w w przyszłym miesiącu w kolejnym podsumowaniu zestawienia BGG

9 thoughts on “Notowanie BGG #3 – Sierpień 2017”

  1. Skąd spadek Santorini? Robocza teoria: koniec hajpu i ocen wystawianych przez osoby, które wydały na tę grę duże pieniądze. Gra trafiła pod strzechy i oceniają ją mniej lub bardziej przypadkowi gracze, wolni od „efektu potwierdzenia” wywołanego przez wydanie sporej ilości gotówki. Stąd oceny zauważalnie niższe.

    Oczywiście powyższego scenariusza nie sposób przypisać Martwej Zimie.

    1. Wydaje mi się, że jak będzie dodruk Santorini to gra ponownie wskoczy w górę w rankingu, ale to tylko takie moje przypuszczenie.

Dodaj komentarz