Topki

Top gier słownych

Poszukujecie ciekawej gry słownej, która doskonale sprawdzi się w ramach rywalizacji drużynowej? A może naszła Was ochota na współpracę? W poniższym zestawieniu na pewno znajdziecie coś dla siebie!


Gry słowne należą do grupy planszówek, która charakteryzuje się jedną istotną cechą: są przystępne dla każdego, bez względu na poziom doświadczenia. U nas najczęściej lądują na stole, gdy mamy do czynienia z początkującymi graczami lub mamy ochotę rozgrzać nasze szare komórki przed wejściem na wyższe obroty przy bardziej złożonych tytułach. I choć nie jest to najczęściej rozchwytywana kategoria gier, są w niej pozycje, które naprawdę warto poznać!


Tajniacy

Kategorie: słowna, imprezowa, dedukcyjna
Wiek: 14+
Liczba graczy: 2-8+ (zalecamy min. 4)

Tajniacy to jedna z najbardziej popularnych gier słownych. Gracze dzielą się na dwie drużyny; każda z nich wybiera szefa, którego zadaniem będzie naprowadzenie swojego zespołu na odpowiednie hasła za pomocą skojarzeń. W Tajniakach poziom rywalizacji przez całą rozgrywkę utrzymuje się na wysokim poziomie. Zakończenie gry po jednej partii? To chyba niemożliwe! Chęć rewanżu i krótki czas rozgrywki sprawiają, że od Tajniaków ciężko się oderwać. A jeżeli znacie już podstawową wersję, możecie sięgnąć po inne wydania.

Najważniejsze cechy:
– wysoka regrywalność;
– rywalizacja dwóch drużyn;
– czas jednej rozgrywki wynosi ok. 15 min.

Link do recenzji Tajniaków

Link do recenzji Tajniaków Disney

Link do recenzji Tajniaków Duet

Podstawową grę w najlepszej cenie kupisz tutaj


Jednym słowem

Kategorie: słowna, imprezowa
Wiek: 8+
Liczba graczy: 3-7 (zalecamy min. 5)

Jednym słowem to gra, której mechanika nieco przypomina Tajniaków. Zasadniczą różnicą jest jednak to, że tutaj rozgrywka ma charakter kooperacyjny. Zadaniem graczy jest naprowadzenie jednej osoby z drużyny na konkretne hasło za pomocą tytułowego jednego słowa. Co istotne, jeżeli nasze podpowiedzi się powtórzą, zgadujący nie będzie mógł ich zobaczyć i z nich skorzystać. Proste, prawda? Jednak jednocześnie niebanalne i niezwykle przyjemne!

Najważniejsze cechy:
– gra kooperacyjna;
– wymaga nieszablonowych skojarzeń;
– czas rozgrywki wynosi ok. 20 min.

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj


Dżem dobry

Kategorie: słowna, dedukcyjna
Wiek: 10+
Liczba graczy: 2-6 (zalecamy min. 3-4)

Pudełko

Skoro już jesteśmy przy grach kooperacyjnych… Dżem dobry to gra słowna, w której dążymy do odgadnięcia słowa, które ktoś dla nas przygotował. Aby było to jednak możliwe, musimy dowiedzieć się, z jakich liter się ono składa. W jaki sposób mamy je rozpoznać? W tej kwestii musimy liczyć na pozostałych graczy! W Dżem dobry tworzymy słowa z liter, które są dla nas widoczne: czyli wszystkich, poza naszą, której nie znamy. Następnie gracze próbują wydedukować, jaka jest ich litera, co w każdej kolejnej rudzie przybliża nas do odgadnięcia otrzymanej kompozycji liter. Choć rozgrywka wydaje się prosta, zaliczyłabym Dżem dobry do jednych z bardziej wymagających gier słownych (również ze względu na proste, choć niełatwe do przekazania innym zasady). Czasami trzeba będzie naprawdę wytężyć swój umysł, aby w swoim zasobie słów znaleźć takie, które będzie składało się z wyjątkowo niewygodnych do wykorzystania liter!

Najważniejsze cechy:
– gra kooperacyjna wymagająca bardzo wysokiego poziomu współpracy;
– zapewnia sporo główkowania;
– wysoka regrywalność;
– czas rozgrywki wynosi ok. 45 min.

Link do recenzji Dżem dobry

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj


Decrypto

Kategorie: słowna, dedukcyjna, imprezowa
Wiek: 12+
Liczba graczy: 3-8 (zalecamy 4 lub 6)

Decrypto (17)

Decrypto to jedna z najlepszych gier drużynowych, jakie znam. Nie ma znaczenia, ile razy miałam już okazję ją rozgrywać, wciąż wracam do niej z taką samą przyjemnością! W Decrypto dzielimy się na dwa zespoły, a naszym zadaniem jest przychwycić trzycyfrowy kod drużyny przeciwnej. Gra oparta jest na skojarzeniach, a jej zasady, choć niewygodne do tłumaczenia (co jest w moich oczach jedyną wadą Decrypto), po pierwszej rozgrywce stają się całkowicie zrozumiałe. Podobnie, jak w Tajniakach, tu również nie sposób przerwać zabawę po jednej partii. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana gier słownych!

Najważniejsze cechy:
– gra drużynowa;
– wysoka regrywalność;
– rozgrywka oparta na skojarzeniach;
– czas jednej partii wynosi ok. 30 min.

Link do recenzji Decrypto

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj


Decipher

Kategorie: słowna, dedukcyjna
Wiek: 10+
Liczba graczy: 2-4

Najnowsza spośród gier w niniejszym zestawieniu – Decipher. W przeciwieństwie do wyżej omówionych pozycji, tutaj wszyscy ze sobą rywalizują. Zadaniem graczy jest odgadnąć, jakie sekretne słowo przygotował słowotwórca. Otrzymujemy od niego po jednym fragmencie litery, aby następnie spróbować je odpowiednio ulokować. Z czasem na planszy pojawia się coraz więcej fragmentów, a liczba słów, do których one pasują, zmniejsza się. Decipher wymaga od graczy główkowania i dedukowania, co sprawia, że nie należy ona do banalnych. Na jej wyjątkowość wpływa fakt, że rozgrywka toczy się wewnątrz pudełka, więc doskonale sprawdzi się na przykład w podróży! Kolejnym atutem jest jej dobre skalowanie zarówno na dwóch, trzech, jak i na czterech graczy.

Najważniejsze cechy:
– przyjemna, wymagająca rozgrywka;
– dobrze sprawdza się przy każdej liczbie graczy;
– rozgrywka toczy się w pudełku;
– czas rozgrywki wynosi ok. 30 min.

Link do recenzji Decipher

Grę najtaniej kupisz tutaj


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *