Recenzje

Recenzja #440 Tajniacy Disney

Nietrudno domyślić się, że Tajniacy Disney to familijna odsłona doskonale znanej gry słownej. Zaproście swoje pociechy do świata kultowych postaci z nowych i starszych produkcji Disney’a!


Informacje o grze

Autor gry Tajniacy Disney: Vlaada Chvátil

Wydawnictwo: Rebel

Liczba graczy: 2-8+

Czas gry: 15 min

Wiek: 8+Tajniacy to imprezowa gra słowna, która nie tylko została wydana w wielu językach, ale także doczekała się różnych odsłon: od tradycyjnych Tajniaków (recenzja), przez Tajniaków Duet (recenzja) i innych, aż po omawianą tutaj familijną pozycję.


Przegląd elementów

Pudełko do gry, tym razem w pięknych odcieniach niebieskiego, prezentuje się bardzo estetycznie, a widniejące na nim doskonale znane nam postaci Disney’a „zapraszają” do poznania zawartości. Wewnątrz znajdziemy dwustronne karty skarbów: z ilustracjami po jednej stronie i słowami na odwrocie, klucze, podstawkę, przykrywki i instrukcję.

Jak widać, autorzy przygotowali dla nas dwie wersje rozgrywki: słowną i obrazkową. To miły atut, który umożliwia rozgrywkę znacznie młodszym graczom. Na dwa warianty gry, zróżnicowane pod względem trudności, mają wpływ również dwa rodzaje kart-kluczy. Jedne wyglądają tradycyjnie: siatka 25 kwadracików, zaś drugie zawierają siatkę 16 kwadracików bez czarnego pola końca gry.


Zarys rozgrywki

Gracze, którzy znają już Tajniaków, mogą od razu przejść do rozgrywki, ponieważ zasady gry Tajniacy Disney nie różnią się od tradycyjnych.

Tajniacy Disney to gra drużynowa, więc rozpoczynamy ją od podziału na dwa zespoły: czerwonych i niebieskich. W każdym z nich wybieramy jednego wskazówkomistrza. Losują oni klucz i zapoznają się z nim w taki sposób, aby inni nie widzieli jego zawartości. Klucz wskazuje, które karty należą do drużyn wskazówkomistrzów. Po losowym ułożeniu kart w siatkę 5×5 lub 4×4, gracze będą próbowali odgadnąć, które karty należą do nich, na podstawie otrzymywanych jednowyrazowych wskazówek. Rozgrywka kończy się, gdy ostatnia karta należąca do jednej z drużyn zostanie przykryta.

Istotą rozgrywki jest odpowiednie naprowadzanie swoich drużyn na karty. Oczywiście, możemy w każdej turze odgadywać po jednym haśle, ale gra nabiera sensu, gdy wskazówkomistrz próbuje jednym wyrazem połączyć jak największą liczbę obrazków/słów. W łatwiejszej wersji nie pojawia się czarna ikona na kluczu, która widnieje w trybie zaawansowanym. Jeśli drużyna wskaże odpowiadający jej obrazek, błędnie odczytując wskazówkę, rozgrywka natychmiast się kończy, a wygrana należy do przeciwników.


Recenzja

Tajniacy Disney to idealna alternatywa dla osób, które uwielbiają podstawową wersję gry, ale do rozgrywki chciałyby zaprosić młodszych graczy. Na kartach znajdziemy ogromną liczbę postaci z bajek twórczości Disney’a z ostatnich ok. 70 lat. Wśród nich pojawiają się na przykład: Piotruś Pan, Pumba, Kot z Cheshire, Pluto oraz postaci bardziej współczesne: Zygzak McQueen, Judy Hopps, Elsa czy Merida. O Tajniakach Disney możemy więc powiedzieć, że to gra łącząca pokolenia. Z jednej strony rozgrywka może być doskonałą okazją, aby przypomnieć sobie bajki z dzieciństwa i przedstawić je swoim pociechom, z drugiej strony młodsi gracze mogą zapoznać nas ze współczesnymi bohaterami. Wiążąc to z dwoma wariantami gry pod względem trudności oraz wyborem pomiędzy rozgrywką na obrazkach a na hasłach, otrzymujemy zabawę na różnych poziomach i możliwość dostosowania jej do towarzystwa. Ponadto ogromna liczba kart i kluczy utrzymuje charakterystyczną dla Tajniaków wysoką regrywalność.

Tajniacy Disney to gra rodzinna o imprezowym charakterze, więc najlepiej do rozgrywki zasiąść w gronie co najmniej czteroosobowym. Gra zawiera co prawda warianty dla dwóch i trzech osób, ale wypadają one znacznie słabiej. Każda runda zajmuje około 15 minut, więc w zależności od chęci graczy możemy rozegrać wybraną ich liczbę, wygodnie kontrolując czas gry. Dynamika zależy głównie od wskazówkomistrzów próbujących naprowadzić jednym słowem na kilka kart. Jednakże na korzyść działa tu możliwość szukania hasła już podczas tury przeciwnej drużyny.

Jakość wykonania gry nie zmieniła się w odniesieniu do tradycyjnego wydania. Choć karty skarbów są cienkie, podczas samej rozgrywki leżą przez cały czas na stole i nie są nadmiernie eksploatowane. Ponieważ to bajkowe wydanie skierowane jest szczególnie do rodzin z dziećmi, możemy pomyśleć o ich dodatkowym zabezpieczeniu. Ja po kilku rozgrywkach w grupie szkolnej nie zauważyłam na nich śladów zużycia.

Tajniacy Disney a inne wydania

Którą grę wybrać, jeśli na półce nie mamy jeszcze żadnej z serii Tajniaków? Zależy to od grona odbiorców. Wersję podstawową polecam najbardziej, jeżeli mamy grono starszych graczy, którzy lubią gry słowne. Przy dwóch osobach zdecydowanie lepiej sprawdzą się dedykowani takiej rozgrywce Tajniacy Duet. Tajniacy Disney będą za to doskonałym wyborem dla młodszych, co zawdzięczają nie tylko tematyce, ale także prostym kluczom oraz dwustronnym kartom skarbów i możliwości wyboru pomiędzy grą na słowach lub na obrazkach.


Między dzwonkami

W końcu okoliczności pozwoliły, aby grę przetestować wśród ich docelowych, młodszych odbiorców. I chociaż w naszym towarzystwie nie mieliśmy dzieci ok. ósmego roku życia, to niejeden z obecnych nastolatków uśmiechem zareagował na rozgrywkę z bohaterami Disney’a. A oto, co o grze sądzą niektórzy z moich podopiecznych:

Gra mi się bardzo podobała, zagrałam w tą tak jak i też zagrałam w jedną z [wcześniejszych] wersji Tajniaków. Naprawdę przy niej można miło spędzić czas z przyjaciółmi. Gra podobna lecz inna w porównaniu do poprzedniej wersji, różni się tym że karty są dwustronne: na jednej jest hasło, na drugiej obrazek; w tym wypadku ten obrazek to nic innego niż postaci z Disneya. Grając w nią można sobie przypomnieć wszystkie bajki. Zastrzeżeń żadnych nie mam, lecz uważam że to po prostu zależy od gustu.

Weronika, 11 lat

To bardzo fajna gra zespołowa, która jest też bardzo ciekawa. Bardzo mi się podobała.

Seweryna. 12 lat

Gra Tajniacy Disney była fajna, ale jednak bardziej podobała mi się zwykła wersja. W Tajniakach można było bardziej pokombinować i i wymyślać lepsze hasła. W wersji Disneya nie było tylu opcji do wyboru, przez co gra nie była aż tak ciekawa.

Wiola, 12 lat

Podsumowanie

Tajniacy Disney są już kolejną odsłoną doskonale znanej gry słownej, która swoim fanom zapewnia wersje dostosowane do różnych grup odbiorców. Nie powiedziałabym, że jest to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto uwielbia wracać do tradycyjnej wersji Tajniaków, ale dla osób, które chciałyby zasiąść do niej z młodszymi graczami. Przyjemne dla oka wykonanie, bohaterowie kultowych bajek i przełom lat, z jakich te postaci pochodzą, sprawiają, że nie tylko młodszym zapewni ona przyjemnie spędzony czas przy rodzinnym stole. Jeżeli jednak mamy w domu starsze dzieci, które dobrze radzą sobie z tradycyjną wersją Tajniaków, ta odmiana może okazać się dla nich nieco ograniczająca. Jak jednak słusznie zauważyła jedna z uczennic, to zależy od gustu, szczególnie, gdy w grę wchodzi konkretna tematyka.


Mocne strony:

  • karty z bohaterami bajek Disney’a z przełomu ok. 70 lat;
  • zawiera wariant gry dla młodszych graczy oraz tych starszych;
  • dwustronne karty z hasłami: po jednej stronie słowa, po drugiej obrazki;
  • wysoka regrywalność;
  • proste zasady;
  • doskonała przy rodzinnym stole;
  • uczy nieszablonowego myślenia i rozwija wyobraźnię.

Słabe strony:

  • występuje prawdopodobieństwo, że gracze nie będą znali niektórych postaci (karty można wówczas odrzucić);
  • w grze mogą pojawić się postoje;
  • tematyka ograniczająca grono odbiorców.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Rebel. Bardzo dziękujemy!

Rebel logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *