Recenzje

Recenzja #439 Lama Express

Wyrusz w podróż dookoła globu wraz z grą Lama Express. W tej planszówce będziesz zajmował uroczymi Lamami kolejne miejsca w pędzącym pociągu i próbował dowieźć je do domu. Trasa będzie przebiegała przez cztery kontynenty: Europę, Azję, Afrykę i Amerykę. Emocjonująca podróż dookoła świata.


Informacje o grze Lama Express

Autor gry Lama Express: Manfred Ludwig

Wydawnictwo: Piatnik Polska

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: 25 minut

Wiek: 5+Recenzja gry Lama Express

Tę recenzję nie sposób zacząć inaczej, aniżeli od wykonania gry Lama Express. W nasze ręce trafia średniej wielkości pudełko z jakże barwną okładką, która przyciągnie wzrok niejednego malucha. W jego wnętrzu znajdziemy krótką i zwięzłą instrukcję, fantastycznie wykonaną planszę, która jest gruba i niezwykle kolorowa. Posiada ona specjalne wgłębienie (tor), po którym będą poruszały się dwa pociągi. Największe wrażenie zrobiły na mnie pionki lam, które są przeurocze i podobają się wszystkim młodszym dzieciom. Dodatkowo otrzymujemy wspomniane wcześniej kartonowe pociągi oraz kolorową kostkę. Niestety spód pudełka jest nieco za głęboki, przez co nie domyka się ono do końca. Nie pomaga w tym również nieco za duża wypraska do przechowywania elementów.

Podróż dookoła świata

Jeśli chodzi o zasady, to z racji, że gra przeznaczona jest już dla pięciolatków, są one banalnie proste. Naszym zadaniem jest przeprowadzenie własnego stada lam do domu. Aby tego dokonać, musimy wsiąść naszymi lamami do jednego z niezajętych przedziałów dowolnego pociągu. Nie będzie to jednak takie proste. Pociągi zatrzymują się w najróżniejszych miejscach, a o ich ruchu decyduje kolor na wyrzuconej kości (tor to kolorowe pola). Na całe szczęście Lama Express nie opiera się tylko i wyłącznie na losie. Możemy decydować, którym pociągiem poruszymy (choć czasami sytuacja na planszy pozwala na poruszenie tylko jednym expressem). Zadaniem gracza jest ciągła obserwacja tego, co dzieje się na planszy. Wynika to z faktu, że naszymi lamami możemy wsiadać również w turze przeciwnika, a chwila nieuwagi wystarczy, aby pociąg nas ominął. Dodatkowo pojawia się tutaj element negatywnej interakcji w postaci przerw w podróży. Nasi rywale mogą wysadzić naszą lamę na specjalnych polach. Ten element rozgrywki sprawia, że gra nabiera rumieńców i dostarcza sporo emocji.

To tytuł o wielu walorach edukacyjnych…

Wariacja na temat chińczyka

Lama Express to tak naprawdę wariacja na temat chińczyka. Musimy okrążyć planszę i dostać się do domu. Na całe szczęście pomysły tutaj zawarte sprawiają, że to gra o wiele lepsza od wspomnianego przed chwilą klasyka. To tytuł, który idealnie sprawdza się do familijnych rozgrywek z dziećmi. Co więcej, rodzice nie muszą nie podkładać swoim pociechom, ponieważ o wyniku rozgrywki w dużej mierze decyduje los. Nie bójcie się, losowość to akurat atut Lamy Express, jeśli oczywiście myślimy o rozgrywkach z najmłodszymi fanami planszówek. Podczas testów zauważyliśmy jednak, że w rozgrywkach dwuosobowych mało się dzieje i tytuł ten sprawdza się zdecydowanie lepiej w pełnym składzie osobowym. Wtedy wagony są wypełnione uroczymi lamami, co nieco utrudnia podróż.

uczy spostrzegawczości, kolorów i podejmowania prostych decyzji.

Słowem podsumowania

Lama Express to fantastycznie wykonana gra o prostych zasadach przeznaczona przede wszystkim dla rodzin grających z małymi dziećmi. Pojawiająca się tutaj losowość sprawia, że rozgrywka jest pełna pozytywnych emocji i trzyma gracza w napięciu do samego końca. To tytuł o wielu walorach edukacyjnych, który uczy dzieci spostrzegawczości, kolorów i podejmowania prostych decyzji. To gra, którą szybko się rozkłada, posiada banalne zasady i ma dużą szansę zachwycić niejednego malca. To jedna z ciekawszych gier dla dzieci poznanych w 2021 roku. Polecamy!


Mocne strony:

 • świetne wykonanie i bajecznie kolorowe ilustracje,
 • przeurocze figurki lam,
 • proste zasady,
 • sporo pozytywnych emocji,
 • nie trzeba się podkładać dzieciom,
 • walory edukacyjne.

Słabe strony:

 • niedomykające się pudełko,
 • dość pusto w składzie dwuosobowym.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Piatnik. Bardzo dziękujemy!

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

One thought on “Recenzja #439 Lama Express

 • Z tą grą się jeszcze nie spotkałam, ale od siebie mogę polecić lamę karcianą egmontu. Świetna zabawa dla całej rodziny 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *