Recenzje

Recenzja #917 Honeycombs Blue

Oto nowa odsłona fantastycznej gry Honeycombs! Zmierzcie się z prawdziwym wyzwaniem i spróbujcie dopasować do siebie wszystkie płytki wzorowane na portugalskich kafelkach azulejos. Honeycombs Blue to nieco trudniejsza wersja gry, która doskonale ćwiczy spostrzegawczość i logiczne myślenie. Gotowi do zabawy?

Autor gry Honeycombs Blue: Dave Clarke

Wydawnictwo: Piatnik

Liczba graczy: 1-8

Czas gry: 6+

Wiek: 15 minut


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Piatnik. Nie miało to wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Zdjęcia do recenzji gry zostały wykonane na macie od Playmaty.pl

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl


Mieliście okazję zagrać w Honeycombs? Ta sympatyczna gra rodzinna ukazała się na naszym rynku już kilka lat temu i stanowi częsty wybór familijnych graczy. Przepięknie wykonane kafelki, praktyczny woreczek, ładne obrazki i kilka trybów rozgrywki sprawiają, że gra jest bardzo przyjemna w rozgrywce i łatwa do zagrania zarówno w domu, jak i podczas podróży. Co ciekawe gra otrzymała już niejedno wyróżnienie, została doceniona nawet przez Mensa Mind Games! Dzisiaj przedstawiamy Wam nową, nieco trudniejszą odsłonę gry. Zapraszamy do recenzji!

Gra Honeycombs przyzwyczaiła nas do wysokiej jakości elementów. W Honeycombs Blue praktycznie nic się nie zmieniło, jeśli chodzi o samo wykonanie gry. Kafelki nadal będziemy przechowywać w woreczku – tym razem niebieskim, który już nieco mniej przypomina ul. Woreczek jest ładnie uszyty i praktyczny, jeszcze nie zdarzyło mi się, żeby jakiś kafelek zdołał z niego sam uciec…

Najważniejsze jednak są oczywiście kafle! Wraz z grą otrzymamy 52 śliczne i dość grube płytki, które są wyjątkowo przyjemne w dotyku i oczywiście w układaniu również. Tym razem stylistyka płytek nawiązuje do portugalskich azulejos, a ich wzory mogą nam nieco przypominać te, które możemy oglądać w grze Azul. Mnie na pierwszy rzut oka kafelki przypominają śnieżynki, pięknie to prezentuje się na stole!

W opakowaniu znajdziemy również krótką instrukcję, która ma jednak ciężkie życie w woreczku pełnym kafelków… Moja dotarła już nieco wygnieciona. Jeśli chodzi o jej treść, to zaznajamia nas w jasny sposób z kilkoma wariantami gry.

Jeśli chodzi o same zasady gry, możemy wybrać interesujący nas wariant rozgrywki! W pierwszym z nich wystarczy po równo rozdać graczom płytki, a następnie rozpocząć rywalizację o jak najszybsze ich ułożenie. Możemy również dokładać płytki po kolei i zdobywać punkty za najlepsze dopasowania. Jeśli nie chcemy rywalizować, możemy wybrać rozgrywkę kooperacyjną i wspólnie stworzyć wielki plaster miodu! Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby układać płytki samemu!

Honeycombs Blue to gra o wielu możliwościach, którą możemy dostosowywać do naszego grona współgraczy. Poziom trudności rzeczywiście jest nieco wyższy niż w zwykłej wersji gry, tutaj musimy wykazać się nie lada spostrzegawczością, aby dojrzeć pasujące symbole i stworzyć plaster miodu. Jednocześnie całość prezentuje się niezwykle elegancko i dużo mniej „dziecinnie”. Nie znaczy to, że dzieci nie mogą zmierzyć się z nową wersją gry, moje dziewczyny bawiły się przy niej doskonale! Gra świetnie ćwiczy spostrzegawczość i logiczne myślenie. Bardzo spodobało mi się to, że niektóre płytki zawierają dodatkowe symbole, co sprawia, że dokładanie kafelków jest nieco bardziej strategiczne i wymaga logicznego myślenia.

W grę możemy zagrać nawet w 8 osób, ale trudno mi sobie wyobrazić rozgrywkę w tak dużym gronie. Moim zdaniem Honecombs Blue to idealna pozycja rodzinna, przy której świetnie będą bawić się zarówno dzieci jak i dorośli. Ułożony plaster miodu pięknie prezentuje się na stole i daje sporą satysfakcję układającym. Sama rozgrywka przypomina mi nieco układanie domino. Na niektórych kaflach znajdziemy nawet „mydło”, czyli biały fragment, który można dopasować do dowolnego symbolu.

Podsumowując Honeycombs Blue to bardzo przyjemna układanka, którą możemy bawić się na kilka różnych sposobów. Możemy zdecydować się na rywalizacyjną rozgrywkę pod presją czasu, spokojnie dokładanie kafelków w turach, bądź na kooperacyjną zabawę w tworzenie jak największego plastra miodu. Gra jest ślicznie wykonana, a kafelki sprawdzą się na każdym podłożu (plaża?). Honeycombs Blue to świetny wybór do rodzinnych rozgrywek i elegancka łamigłówka ćwicząca logiczne myślenie i spostrzegawczość. Polecamy!


  • solidne kafelki, które sprawdzą się na każdym terenie,
  • kilka wariantów rozgrywki,
  • praktyczny woreczek do przechowywania gry,
  • ćwiczy spostrzegawczość i logiczne myślenie,
  • przyjemna układanka dla całej rodziny.
  • instrukcja może ucierpieć w woreczku.

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Więcej o grze na Planszeo

Jeśli doceniasz naszą pracę i zaangażowanie albo po prostu podoba Ci się nasz portal i to, co robimy, to możesz nas wesprzeć niewielką kwotą – za co bardzo dziękujemy!!!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *