Recenzje

Recenzja #914 Uczmy się: Mój Pierwszy Quiz

Fińska edukacja stawiana jest za wzór całemu światu. Indywidualne podejście do każdego dziecka, brak presji oraz nauka poprzez zabawę mogą zdziałać cuda. Dzisiaj przedstawiamy grę z serii Uczmy się, która powstała z myślą o najmłodszych dzieciach. Mój Pierwszy Quiz to sympatyczna gra pełna ciekawych pytań, która pozwoli utrwalić wiedzę przedszkolaka.

Wydawnictwo: Tactic

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: 20 minut

Wiek: 4+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Tactic. Nie miało to wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plUczmy się: Mój Pierwszy Quiz to niewielka gra zajmująca kwadratowe opakowanie. Dzięki małym rozmiarom idealnie sprawdzi się jako gra podróżna, którą bez problemu zmieścimy w plecaku, czy w torbie. Zarówno na wieczku, jak i w środku pudełka umieszczono sympatyczne grafiki przedstawiające zwierzątka. Jeśli chodzi o samo wykonanie elementów gry, to wszystko jest dobrze dopracowane i atrakcyjne wizualnie dla dziecka. Świetnym pomysłem było dodanie do gry oryginalnego notesu punktacji, w którym dzieci mogą zaznaczać poprawne odpowiedzi na pytania poprzez…pomalowanie odpowiedniego zwierzątka. To bardzo zachęcające do dalszej rozgrywki, a przy okazji umożliwia doskonalenie małej motoryki. Bloczek mógłby mieć jednak nieco więcej kartek, gdyż mam wrażenie, że te kończą się w błyskawicznym tempie.

Karty z pytaniami są bardzo różnorodne i obejmują spory zakres wiedzy dostosowanej do wieku młodszych przedszkolaków. Z jednej strony karty mamy obrazek nawiązujący mniej lub bardziej do treści 4 pytań umieszczonych na odwrocie. Każde pytanie zadawane jest przez inne zwierzątko i reprezentuje inny rodzaj zadania. Świnka prosi zwykle o wymienienie różnych rzeczy, Krówka zachęca do dzielenia się własnymi doświadczeniami, ciekawskie Jagnię zadaje pytania, a Konik dopytuje o to, co widać na obrazku i zachęca do prostych obliczeń.


Zasady gry są bardzo proste. Na początku zabawy jedna osoba (najlepiej dorosła bądź starsze dziecko) wciela się w Mądrą Sowę, która będzie pomagała maluchom w obsłudze gry oraz będzie czytała pytania. Następnie dziecko, na które przypada, kolei rzuca kostką i sprawdza jakie zwierzątko zada mu tym razem pytanie. Na kostce znalazły się również dwa dodatkowe obrazki: dzwonek, po którego wyrzuceniu dziecko ma za zadanie okrążyć pokój i udawać jakieś zwierzątko oraz sowa, która zachęca dziecko, aby to ono wymyśliło pytanie dla współgraczy. Jeśli zdarzy się, że dziecko „wyrzuci” na kostce zwierzątko, które zdążyło już zadać mu pytanie, nic straconego. Po udzieleniu dobrej odpowiedzi w nagrodę kolorujemy kwiatek i gramy dalej! 3 „pokolorowane „pełne” kwiatki umożliwiają pokolorowanie wybranego zwierzątka.

Podsumowując, Uczmy się: Mój Pierwszy Quiz jest grą idealnie dostosowaną do wieku najmłodszych dzieci. Pytania nie są trudne, ale uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów, ćwiczą pamięć oraz zachęcają do prostych obliczeń. Dzieci świetnie się bawią, kolorując zwierzątka i budują swoją pewność siebie, widząc, ile już potrafią. Przy okazji zabawy rodzice/nauczyciele mogą sprawdzić wiedzę swoich podopiecznych i ustalić, nad czym powinni jeszcze popracować z maluchem. Wydaje mi się, że idealny wiek graczy to 3-5 lat, dla starszych dzieci pytania mogą okazać się już za proste. Polecamy, jeśli chcecie pobawić się z dzieckiem przy wartościowej, bardzo ładnie wydanej grze quizowej!


  • urocze, sympatyczne ilustracje,
  • możliwość „pokolorowania” notesu punktacji,
  • pytania dobrze dostosowane do wieku,
  • gra ćwiczy logiczne myślenie i rozwija wiedzę ogólną,
  • staranne wykonanie,
  • niewielka cena,
  • świetne wsparcie edukacyjne najmłodszych dzieci.
  • notes punktacji mógłby być nieco grubszy.

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Jeśli doceniasz naszą pracę i zaangażowanie albo po prostu podoba Ci się nasz portal i to, co robimy, to możesz nas wesprzeć niewielką kwotą – za co bardzo dziękujemy!!!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *