Recenzje

Recenzja #841 Dobble Asterix

Dobble ukazało się już w wielu odsłonach, z większymi i mniejszymi kartami, z prostszymi i trudniejszymi do wyszukiwania obrazkami. Tym razem przedstawiamy Wam Dobble Asterix, gdzie spotkacie ulubionych bohaterów znanych z bajek i filmów o przygodach dzielnych Galów!


Informacje o grze

Autor gry Dobble Asterix: Denis Blanchot, Guillaume Gille-Naves, Igor Polouchine

Wydawnictwo: Rebel

Liczba graczy: 2-8

Czas gry: 15 minut

Wiek: 6+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Rebel. Wydawnictwo Rebel nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plDobble ukazało się już w wielu wersjach, ale jak, wiadomo gra z ulubionymi bohaterami to obowiązkowa pozycja na półce każdego gracza. Pomimo tego, że mamy już 4 gry z serii, kiedy tylko zobaczyłyśmy Asterixa i Obelixa od razu wiedziałyśmy, że gra musi trafić do naszej kolekcji. Przygody dzielnych Galów pamiętam jeszcze ze swojego dzieciństwa, a zaczytane komiksy są teraz dalej w użyciu, często wybierane przez moje dzieci. Czy gra spełniła nasze oczekiwania? Zapraszamy Was do recenzji Dobble Asterix!

Zawartość pudełka i zarys rozgrywki

Dobble Asterix to bardzo ładnie wykonana gra karciana, która z pewnością zadowoli każdego fana karcianek. Okrągłe karty nie są zbyt grube, ale na pewno nie można zarzucić im braku wytrzymałości –
u nas przeżyły setki rozgrywek i nadal świetnie się prezentują! Na kartach umieszczono ponad 50 postaci i symboli znanych z serii o Asterixie i Obelixie. Co ważne, nie zmieniono oryginalnych rysunków, a obrazki są „żywcem” wyjęte z komiksów. Dzięki temu bez problemu można rozpoznać swoich ulubionych bohaterów!

Na każdej karcie umieszczono kilkanaście symboli różnej wielkości. Zadaniem graczy jest znalezienie obrazków wspólnych dla dwóch lub większej liczby kart (w zależności od wybranego wariantu gry). Do wyboru mamy 5 podstawowych minigier, których zasady znajdziemy w instrukcji. Co ciekawe w Dobble Asterix znajdziemy również dodatkową grę „Bitwa”, nawiązującą do obrony wioski Galów przed Rzymianami! Instrukcja do gry jest dobrze przygotowana, zawiera spis wszystkich symboli i dokładnie tłumaczy zasady rozgrywki. Wystarczy kilka minut czytania i można zacząć zabawę! Warto również wspomnieć, że gra jest zamknięta w praktycznej, metalowej puszce, dzięki czemu idealnie sprawdzi się w podróży!

Recenzja

Dobble Asterix to fantastyczna gra dla każdego! Uwielbiam Dobble właśnie za tą uniwersalność. Możemy pograć zarówno z dziećmi, jak i z dziadkami i co najpiękniejsze, wszyscy bawią się równie dobrze podczas rozgrywki! Ta wersja gry nie należy do najprostszych, jeśli chodzi o same obrazki. Niektóre z nich „stoją na głowie”, inne są zmniejszone lub zwiększone… Czasem trudno było odnaleźć wspólny symbol na kartach, ale moim zdaniem to zaleta gry, gdyż dzięki temu musimy być jeszcze bardziej spostrzegawczy i skoncentrowani!

Gra ma dużą regrywalność i skaluje się dobrze w każdym gronie. Im więcej osób zasiądzie do rozgrywki, tym przy stole panuje większy chaos. Ogromną zaletą Dobble jest właśnie skalowalność, gra jest zabawna zarówno podczas dwuosobowej rozgrywki, jak i podczas szalonej imprezy. Moje dziewczyny lubią grać również solo, same wyszukując pasujące obrazki. Te rozgrywki najwyraźniej przynoszą efekty, gdyż ja zwykle zostaję w tyle podczas wspólnej zabawy…

Jeśli chodzi o znajomość wszystkich postaci z Asterixa i Obelixa to nie jest ona wymagana. Zamiast używać (dość skomplikowanych) imion postaci, możemy powiedzieć po prostu „kowal”, czy „druid”.

Podsumowanie

Dobble Asterix to fantastyczna gra dla każdego. Sprawdzi się zarówno dla dzieci, które dopiero rozpoczynają zabawę z grami, jak i dla dorosłych, którzy szukają lekkiego fillera pomiędzy cięższymi tytułami. Ta niepozorna gra wywołuje mnóstwo emocji i ma banalne do wytłumaczenia zasady. Co ciekawe, każdy może wybrać swoją ulubioną wersję Dobble, gdyż gra ukazała się w wielu wariantach, zarówno dla młodszych, jak i dla starszych graczy. Wersja z Asterixem to obowiązkowa pozycja dla fanów dzielnych Galów, jak również dla osób szukających nieco trudniejszych do sparowania obrazków. Polecamy!

Mocne Strony:

  • ulubieni bohaterowie, czyli Asterix, Obelix i przyjaciele,
  • porządnie wykonane karty,
  • 5 mini gier,
  • praktyczna puszka do przechowywania kart,
  • proste zasady rozgrywki,
  • gra ćwiczy spostrzegawczość, szybkość i koncentrację.

Słabe Strony:

  • brak.

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *