Recenzje

Recenzja #554 Niezwykłe Ogrody

Piękno natury to częsty temat w grach planszowych. I nic dziwnego… Zielone ogrody, piękne rośliny oraz interesujące rzeźby od zawsze wpływały pozytywnie na ludzi. W grze Niezwykłe Ogrody zostaniemy architektami krajobrazu i stworzymy najpiękniejsze miejsca wypoczynku. Czy będzie to łatwe zadanie? Sprawdźcie w naszej recenzji.


Informacje o grze

Autor gry Niezwykłe Ogrody: Peer Sylvester 

Wydawnictwo: Fox Games

Liczba graczy: 1-5

Czas gry: ok 30 minut

Wiek: 14 latPrzegląd elementów

Niezwykłe Ogrody to karcianka w standardowym pudełku, które idealnie dopasuje się na półce z innymi grami tego typu. W środku gustownego opakowania znajdziemy dwa rodzaje ślicznie ilustrowanych kart, 5 kart miasteczek, kartę pierwszego gracza oraz instrukcję, popartą przykładami.

Wszystkie karty, które otrzymujemy, są ładnie wykonane, a przede wszystkim genialnie zilustrowane! Uwielbiam gry w tematach około przyrodniczych, a Niezwykłe Ogrody prezentują się po prostu przepięknie! Grafiki elementów krajobrazu wyglądają, jakby zostały namalowane akwarelami, są delikatne i jednocześnie naturalne. Zadbano również o karty Nagród, które nie dość, że mają ciekawe tytuły, to pasują świetnie do kart Zieleni.


Zarys Rozgrywki

Zasady gry w Niezwykłe Ogrody są bardzo proste i bez problemu można wytłumaczyć je w kilka minut. Naszym zadaniem jest stworzenie najpiękniejszego ogrodu, który przyniesie nam oczywiście najwięcej nagród-punktów. W tym celu naprzemiennie w turach gracze dobierają karty i dokładają je do swoich miasteczek. Do wyboru mamy karty Zieleni, których po dołożeniu nie możemy przekładać ani zakrywać oraz karty Nagród, które możemy w razie potrzeby zmieniać. Przypomina mi to nieco mechanizm znany z gry Point Salad, gdzie również było sporo możliwości punktacji. W kartach Nagród możemy trafić na takie, które przyniosą nam punkty za drzewa, czy architekturę oraz takie, które przyniosą nam punkty ujemne, jeśli nie spełnimy określonych warunków.

Podstawową zasadą gry, jest to, że musimy uważać, które karty mogą ze sobą sąsiadować. Kwiaty muszą pasować do siebie kształtem lub kolorem, więc często dopasowanie właściwej karty stanowi spore wyzwanie!


Recenzja

Niezwykłe Ogrody spodobały mi się do tego stopnia, że kiedy wszyscy moi współgracze z przegrzanymi mózgami już padli, zasiadłam do gry solo! Bardzo spodobał mi się ten wariant, gdyż mimo nieznacznie zmienionym zasadom bardzo dobrze działał. Gra skaluje się bardzo dobrze, może jedynie przy 5 graczach jest odrobinę trudniej coś zaplanować, gdyż szybciej zmieniają się karty na stole. Nie zmienia to jednak przyjemności płynącej z rozgrywki!

Niezwykłe Ogrody są przeznaczone dla graczy od 14 roku życia i muszę przyznać, że wcale mnie to nie dziwi. Mimo prostych zasad gra jest wymagająca, a ułożenie 6 kart Nagród i 9 zajmuje około 30 minut! Główkowania jest tu naprawdę sporo, oczywiście możecie zagrać z młodszymi (ja grałam z 8-latką i dała radę), ale będzie trudno uzyskać im naprawdę dobry wynik, przez co mogą być nieco sfrustrowani.

Jeśli lubcie negatywną interakcję tutaj jej nie odczujecie, jedyną złośliwością możemy być podebranie komuś upatrzonej karty, ale równocześnie stracimy szansę na jakąś pasującą do naszego ogrodu. Warto skupić się więc na swoim obejściu….

Cieszę się, że mam w kolekcji Niezwykłe Ogrody, ta śliczna karcianka, wraz z Ekosystem świetnie uzupełniają nieco trudniejsze tytuły w stylu Na Skrzydłach, czy Łąki.


Podsumowanie

Niezwykłe Ogrody są… niezwykłe. Pomimo tego, że wydają się prostą karcianką o niezbyt trudnych zasadach potrafią rozgrzać mózg do czerwoności! Ułożenie kilkunastu kart z roślinami i rzeźbami wydaje się mało skomplikowane, ale podczas rozgrywki zaplanowanie całego ogrodu stanowi naprawdę spore wyzwanie. Bardzo Wam polecam tą zabawę w architekta krajobrazu! Ja bawiłam się świetnie.


Mocne Strony:

  • pięknie się prezentuje,
  • wymaga sporo kombinowania,
  • posiada proste zasady rozgrywki,
  • zawiera ciekawy tryb solo,
  • zajmuje niezbyt duże opakowanie,
  • świetna karcianka!

Słabe Strony:

  • wiek 14+, chociaż myślę, że młodsze, ograne dzieciaki też dadzą radę!

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Fox Games. Bardzo dziękujemy!

foxgames

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *