Recenzja #547 Archimedes

Archimedes to mała, szybka gra, w którą można zagrać w każdych warunkach. Jest to oczywiście kolejna pozycja z serii GRY DO PLECAKA od Wydawnictwa Egmont! Tym razem będziemy układać matematyczne równania i poznawać znanych matematyków. Gotowi?


Informacje o grze

Autor gry Archimedes: Reiner Knizia 

Wydawnictwo: Egmont

Liczba graczy: 2-5

Wiek: 7+Bardzo lubię niewielkie gry, gdyż ratują mnie w najprzeróżniejszych sytuacjach. Czy to podczas czekania w kolejkach do lekarza, czy na krótkich wyjazdach, takie maleństwa z prostymi zasadami są po prostu nieocenione! Do naszej kolekcji dołączył właśnie Archimedes, który oprócz zabawy ma za zadanie przemycić nieco wiedzy i wspomóc dziecko w liczeniu… Zapewniam, że gry nie trzeba się bać i nawet jeśli nie przepadaliście w szkole za matmą, tutaj z pewnością sobie poradzicie…


Przegląd elementów

Archimedes zajmuje naprawdę małe pudełko, które bez problemu zmieści się do każdej torebki, czy plecaka. Gra nie jest ciężka, więc bardzo dobrze spełnia swoje zadanie i można zabrać ją ze sobą nawet na wycieczkę rowerową, czy spacer.

W środku znajdziemy 55 kart matematyków, wszystkie zostały ciekawie zilustrowane i zachęcają do pogłębiania wiedzy o przedstawionych postaciach. Oprócz kart stale w użyciu będą żetony symboli matematycznych, dzięki którym będziemy układać równania. W pudełku znajdziemy również żetony punktów.

Do gry dołączono również niewielką instrukcję, która dobrze przedstawia zasady rozgrywki.


Recenzja

W grze Archimedes naszym zadaniem jest odpowiednie zagrywanie kart matematyków, tworząc równania. Musimy tak zarządzać naszymi kartami, aby jak najszybciej się ich pozbyć i zakończyć rundę na naszą korzyść bez otrzymywania punktów karnych. Po 5 rundach wygra gracz, który będzie miał ich najmniej.

Bardzo podoba mi się połączenie ciekawej rozgrywki z ćwiczeniem umiejętności matematycznych, gdyż pomimo że najwyższą liczbą w Archimedesie jest 13, gra uczy logicznego myślenia i sprawnego przeliczania wartości. Dodatkowo podczas zabawy możemy poznawać słynnych matematyków i rozszerzać naszą wiedzę. Brakowało mi jedynie w pudełku skróconych informacji o każdej z postaci, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wyszukać ich w internecie na własną rękę…

Gra skaluje się dobrze w każdym gronie, ale im więcej osób tym zabawa jest bardziej dynamiczna i łatwiej ułożyć równanie. W dwie osoby pojedyncza runda może się odrobinę przeciągnąć i będziemy ciągle dobierać karty, aby móc się wszystkich pozbyć.


Podsumowanie

Archimedes ma bardzo proste, przystępne zasady, myślę, że będzie bardzo dobrą grą jako upominek na przykład na zakończenie roku, czy mikołajki. Ładne wykonanie, dobra zabawa, ćwiczenie umiejętności matematycznych i niewielka cena sprawiają, że warto mieć ją w swojej kolekcji.


Mocne Strony:

  • niewielkie rozmiary,
  • rozwija logiczne myślenie,
  • umożliwia pogłębienie matematycznej wiedzy,
  • niska cena.

Słabe Strony:

  • czasem ułożenie równania, może stanowić wyzwanie przez brak pasujących kart.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do polubienia nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Egmont. Bardzo dziękujemy!

egmontpolska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *