Recenzje

Recenzja #519 Niepożądani Goście

Milioner Woodruff Walton został znaleziony martwy we własnej rezydencji! Wcielcie się w role detektywów i przeprowadźcie śledztwo, aby ustalić, kto stoi za tym morderstwem i jaki był jego motyw. Bo chociaż Walton niewątpliwie zasłużył na grono nieprzyjaciół, to posunięcie się do zabójstwa nie powinno pozostać bez wyjaśnienia!


Informacje o grze Niepożądani Goście

Autor gry Niepożądani Goście: Ron Gonzalo Garcia 

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Liczba graczy: 1-8

Czas gry: 60 min.

Wiek: 12-112NIepożądani Goście to klimatyczna gra detektywistyczna w rysunkowym klimacie. Gracze wcielają się w role śledczych, aby znaleźć zabójcę i ustalić, czym została dokonana zbrodnia oraz jaki był jej motyw. A jeśli zdecydujecie się na wyższy poziom trudności, będziecie musieli poznać dodatkowe szczegóły zbrodni. Zapraszamy do recenzji!


Przegląd elementów

Na pudełku widzimy postać Woodruffa Waltona, który został zamordowany we własnym gabinecie. Zarówno pudełko jak i cała jego zawartość wyglądają bardzo klimatycznie. Wszystkich bohaterów przedstawiono jako komiksowe, nieco karykaturalne postaci. Cała oprawa graficzna gry została natomiast utrzymana w kolorach sepii, co dodatkowo nadaje jej oryginalnego wyglądu. A prezentuje się naprawdę przyjemnie, pomimo okoliczności, w jakich przeprowadzane jest śledztwo.

Wewnątrz pudełka znajdziemy zasłonki dla graczy, na których umieszczono między innymi cenne wskazówki i przebieg pojedynczej rundy. Głównym elementem rozgrywki jest talia 250 kart przedstawiających mniej lub bardziej istotne szczegóły dotyczące każdego śledztwa. Zbierane w trakcie gry tropy oznaczać będziemy na dołączonych arkuszach. Niezbędna do rozgrywki jest również plansza przedstawiająca rozkład domu pana Waltona i podejrzanych. Ta została umieszczona w instrukcji, a konkretnie na jej ostatniej stronie. Cóż, i tu pojawia się moja uwaga: czy nie można było jej wydrukować jako oddzielnego elementu? Przyznam szczerze, że taka plansza nie sprawdza się zbyt dobrze, szczególnie, gdy uczymy się grać i od czasu do czasu chcielibyśmy zerknąć do instrukcji.

Poza powyższym mankamentem uważam, że pod względem wykonania Niepożądani Goście nie mają sobie nic więcej do zarzucenia.


Zarys rozgrywki

Przed rozgrywką przygotowujemy wybrany scenariusz, odpowiednio dobierając zestaw 70 kart. Możemy to zrobić, korzystając z instrukcji lub aplikacji. Zadaniem każdego z graczy jest ustalenie szczegółów śledztwa. W zależności od poziomu trudności, na jakim chcemy zagrać, do ustalenia są następujące szczegóły:

  • Kto zabił Waltona?
  • Czym dokonał zabójstwa?
  • Jaki był motyw zabójcy?
  • Czy miał wspólnika?
  • Jeżeli tak, jaki był jego powód, aby pozbyć się Waltona?

Gracze dobierają karty śledztwa i wymieniają się nimi, przygotowując sobie na wzajem oferty. W swojej turze każdy śledczy wskazuje na planszy, szczegóły dotyczące jakiego pomieszczenia lub osoby chciałby uzyskać. Następnie pozostali gracze mogą zaoferować mu karty na wymianę. Karty śledztwa mają oznaczenia od 1 do 3 – im wyższy numer, tym bardziej istotne dla sprawy szczegóły zawierają. Wybierając ofertę kart na wymianę, zawsze trzeba odwdzięczyć się kartami o wartości nie mniejszej, niż oferowane.

Gra trwa do momentu, gdy któryś z graczy ustali, co stało się z Waltonem. I tutaj w zależności, czy do rozgrywki wykorzystujemy aplikację, czy instrukcję, rozgrywka nieco się różni. Sprawdzając ustalone szczegóły w instrukcji, od razu poznajemy rzeczywiste. Jeżeli odgadliśmy – wygrywamy. W przeciwnym przypadku – odpadamy z gry, bo znamy rozwiązanie. Aplikacja pozwala na wprowadzenie zebranych informacji i przekazuje nam, czy mieliśmy rację. Jeżeli nie – możemy grać dalej.


Recenzja gry Niepożądani Goście

Jak wspomniałam wyżej, gra została wydana w klimatycznych kolorach sepii, co zresztą możecie zobaczyć na załączonych zdjęciach. Nadaje jej to oryginalności, a pomimo braku kolorów nie odbiera jej efektowności. Niepożądani Goście to gra detektywistyczna, która nie wymaga od nas żadnego doświadczenia w planszówkach. Przedstawienie zasad nowym graczom zajmie zaledwie parę minut. Ale chociaż próg wejścia jest niski, musimy pamiętać, że głównym wątkiem fabularnym jest sprawa morderstwa, co pod względem wiekowym ogranicza nieco grupę odbiorców.

Jak wielu z Was wie, gry detektywistyczne cechuje często niska regrywalność, czy nawet jej brak. A jak to jest w przypadku Niepożądanych Gości? W każdej rozgrywce mamy 6 podejrzanych, ci zaś mają przypisane po trzy motywy zbrodni. Zabójstwa możny było dokonać jednym z 20 narzędzi. Każdy mógł współpracować z każdym innym podejrzanym, który również miał jeden z trzech motywów zbrodni. Krótko mówiąc, w aplikacji znajdziecie ponad 1000 śledztw na siedmiu różnych poziomach. Ogromny plus za to!

Niepożądani Goście: kto zabił, czym zabił, dlaczego…? Gdzieś to już było!

Być może motyw szukania sprawcy i narzędzia zbrodni, plansza z rozkładem pomieszczeń oraz przekazywanie innym wątków śledztwa skojarzy Wam się z Cludeo, czyli dość popularną planszówką na sklepowych półkach. Jak mają się do siebie te gry? Rzeczywiście, na pierwszy rzut oka podobieństwu nie da się zaprzeczyć. W praktyce gry okazują się zupełnie inne. Przede wszystkim: Niepożądani Goście nie są grą skierowaną do dzieci. Ich poziom trudności jest też zdecydowanie wyższy, bo opiera się na odpowiednim podejściu do współpracy z graczami oraz wymaga znacznie więcej dedukowania. Z jednej strony nie możemy dać przeciwnikom zbyt wiele informacji, z drugiej strony musimy się z nimi dzielić informacjami, aby i oni dali coś od siebie. Możemy oprzeć się bardziej na negatywnej interakcji, przekazując graczom to, co już wiedzą, ale wtedy narażamy się na to, że oni również nie dadzą nam tego, co potrzebujemy.

Gra wprowadza wątek fabularny, który dla wielu graczy pozytywnie wpływa na rozgrywkę. Możemy poznać historię naszego denata oraz dowiedzieć się czegoś o wszystkich podejrzanych.

Niepożądani Goście to kolejna (w pozytywny tego słowa znaczeniu) w ostatnim czasie, obok Paranormalnych Detektywów, śledcza gra imprezowa o tak wysokim stopniu integracji pomiędzy graczami. Tym razem wszyscy stajemy w roli śledczych i próbujemy rozwiązać sprawę zabójstwa Woodruffa Waltona. Czymże byłoby jednak śledztwo, gdyby nie poszukiwanie motywu zbrodni?

Niepożądani Goście świetnie sprawdzą się jako wymagająca zaangażowania, ale łatwa pod względem zasad gra imprezowa. I chociaż gier śledczych pojawia się na rynku coraz więcej, ta zachowuje swój oryginalny charakter. Możemy do niej zasiąść już w dwie osoby, jednak taka rozgrywka daje niską rotację wśród kart. Zdecydowanie lepiej znaleźć bardziej liczne towarzystwo. My bawiliśmy się rewelacyjnie już w gronie czterech osób.


Podsumowanie gry Niepożądani Goście

Niepożądani Goście to wyjątkowa w swoim rodzaju gra o prostych do przyswojenia zasadach, ale niebanalnej rozgrywce. Siedem poziomów trudności zapewnia doskonałą zabawę zarówno wymagającym graczom, jak i początkującym. Gra może okazać się świetną propozycją wśród tych, którzy do planszówek nie są przekonani. Jej regrywalność zapewnia ogromną liczbę niepowtarzalnych śledztw. Dla miłośników gier kryminalistycznych – pozycja obowiązkowa.


Mocne strony:

  • niebanalna, pomimo prostych zasad;
  • siedem poziomów trudności;
  • od wariantu solo do 8 osób;
  • wysoki poziom interakcji.

Słabe strony:

  • plansza w formie ilustracji na ostatniej stronie instrukcji.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Nasza Księgarnia. Bardzo dziękujemy!

Nasza Księgarnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *