Recenzje

Recenzja #423 Motyle

Nad łąką latają Motyle, zostawiając wszystkich w tyle. Wśród pąków kwiatów osiadają i mocno się ich trzymają. W większych grupach podróżują – jak się postarasz, to ładnie zapunktują! Czy wiecie o jakiej grze mowa?


Informacje o grze Motyle

Autor gry Motyle: J. B. Howell

Wydawnictwo: Wydawnictwo AWM

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: 30-45 Min

Wiek: 14+Za oknem pada śnieg, a przecież w kalendarzu mamy już wiosnę. Nie jest to najlepsze połączenie, ale z pomocą przychodzą gry planszowe, które potrafią wprowadzić ciepły klimat nawet w te pochmurne dni. Tym razem promienie słońca dodała mi gra od Wydawnictwa AMW. Mowa oczywiście o niepozornym tytule „Motyle”, który miałam szansę poznać na targach Essen w 2019 roku. Już wtedy chwyciła mnie za serce i gdyby nie pełne walizki innych tytułów, pewnie wróciłaby ze mną. Na szczęście Polscy wydawcy dbają o nasze półki i ten tytuł również znalazł się wśród tegorocznych nowości. Pozostaje jedynie zadać sobie pytanie, czy kolejny tytuł z motywem roślin i wykładania kafli ma szanse zaskoczyć nas na tyle, aby pozostać na dłużej w kolekcji? Sprawdźmy!


Zarys Rozgrywki i przegląd elementów gry Motyle

Motyle to tytuł, który na półce wyróżnia z pewnością nieco większe pudełko. Mogłoby się wydawać, że po uchyleniu wieczka otrzymamy szereg wyprasek wypełnionych figurkami itp, a tymczasem jest czysto i przejrzyście. Zabieg ten oczywiście nie był bezcelowy. Motyle wyróżniają się przede wszystkim modelami kartonowych kwiatów 3D, które w bardzo przyjemny sposób wnoszą ten tytuł na wyższy poziom. Dodatkowo pięknie prezentują się na stole. Oprócz tego znajdziemy oczywiście pełne barw kafle z rabatkami kwiatów, gnomy i dwie plansze główne. Wszystko wykonane z dbałością o szczegóły i cieszące oko.

Motyle z pozoru mogą kojarzyć Wam się z znanym na całym świecie Carcassone, lecz to tylko pierwsze wrażenie. Tytuł ten oferuje dużo większą głębie, a połączenie zawartych w niej mechanizmów pozwala na ciekawe strategie i dużo dróg do zwycięstwa. Wykładanie kafli, kontrola terytorium (w tym wypadku kwiatów) czy układanie wzoru – rabatek – oraz swego rodzaju licytacja tworzy przyjemny tytuł, który zadowoli niejednego gracza.

Zasady gry są bardzo proste, dzięki czemu bez problemu wprowadzicie nawet początkowych graczy. Tura dzieli się na następujące fazy:
 • Przygotowanie – wyłożenie kafli ogrodu na planszę główną i przesunięcie gnoma z licznika rund obok kafli. Warto o tym pamiętać, ponieważ to właśnie te niesforne krasnale wskazują ile jeszcze rozegramy tur, ale pozwalają też na ciekawą punktację w trybie Eksperckim. Dodatkowo jeśli rozgrywamy partie na więcej niż 2 osoby to licytujemy się, kto zostanie pierwszym graczem. I chociaż w wielu grach nie ma to wielkiego znaczenia, tutaj jest to często kluczowe do wygrania gry. A więc nie poddawajcie się – chociaż wiem, że płacenie słodkimi gąsienicami potrafi złamać serce.
 • Wybieranie kafli – Pierwszy gracz wybiera z planszy głównej jedną kolumnę lub wiersz i zabiera wszystkie znajdujące się w niej kafle/gnomy.
 • Sadzenie ogródka – Wybrane wcześniej kafle układamy naprzeciwko siebie, starając się utworzyć z jednej strony jak najwięcej zamkniętych grządek, a z drugiej te duże i majestatyczne, które zapunktują dodatkowo na koniec gry.
 • Faza Motyli – jeśli udało się Wam zamknąć grządkę w danym kolorze, to możecie „przypiąć” motyla w swoim do odpowiedniego modelu kwiatu. Taki zabieg ma na celu umieszczenie jak największej liczby motyli na jednym modelu. Więcej motyli – więcej punktów za kontrolowanie. Proste, prawda?

Gra dzieli się na 8 rund, podczas których musicie nie tylko zbudować najpiękniejszy ogród, ale też przejąć kontrolę nad okazałymi modelami kwiatów!

Rozgrywka nie trwa długo. 8 rund – tyle czasu mamy, aby zbudować ogród z prawdziwego zdarzenia. Nie zapominając przy tym o kontroli modeli kwiatów, domykaniu motyli między grządkami, kolekcjonowaniu gąsienic czy tworzeniu minimum dwóch większych rabatek. A wszystko po to, aby zapunktowały na koniec gry podwójnymi punktami. Dobór kafli jest losowy i nie zawsze trafią Wam się te, które akurat idealnie wpasują się w Wasz kolorowy raj. A może te wypatrzone akurat zgarnie przeciwnik? W tej grze liczy się strategia i odpowiednie planowanie!


Recenzja gry Motyle

Motyle to gra dla 2-4 graczy, która pozornie nie zaskakuje ani mechanizmami, ani jakby to poniektórzy powiedzieli, „oklepanym” już motywem roślinności, kwiatów i zwierzątek. Po rozegraniu partii spojrzenie na ten tytuł zmienia się o 360 stopni. Zawarte w pudełku mechanizmy oddziałują na siebie, tworząc w ten sposób spójną i pięknie wydaną całość. Szeroki wybór kafli pozwala na dużą regrywalność – ciężko trafić na dwa takie same rozdanie. Dzięki temu każda partia będzie unikalna, a Wasze ogrody zawsze zakwitną w zupełnie innym kierunku.

Rozgrywka sprawdza się zarówno przy 2, jak i 4 graczach, chociaż wiele osób zarzuca grze dwuosobowej, że kontrola kwiatów traci troszkę na wartości. Coś w tym jest – w mniejszym gronie dużo łatwiej kontrolować poczynania przeciwnika i w ostatecznym rozrachunku każdy będzie kontrolował po dwa modele – a przynajmniej w większości partii. Czy wpływa to negatywnie na takie pojedynki? Zdecydowanie NIE. Jeśli usiądziecie na laurach, przeciwnik może wykorzystać Waszą nieuwagę i przytrzeć Wam nosa. Lataj jak Motyl, ale żądl jak pszczoła! W większym gronie dochodzi motyw licytacji, który jest o tyle ciekawy, że płacimy aktualnie posiadanymi punktami w formie gąsienic, a jak wszyscy wiemy – to już nie są łatwe decyzje!

Motyle jako świetna propozycja dla tych mniej, jak i bardziej doświadczonych graczy!

Czas rozgrywki potrafi zamknąć się nawet w 30 minutach, co sprawia, że jest to świetna propozycja jako filler czy szybka partia podczas zabieganego dnia. Dodatkowo piękne wydanie i modele kwiatów od razu wprowadzają w lepszy nastrój. Przywołują na myśl wspomnienia o wakacjach i miłych chwilach na łonie natury. Tury graczy wykonywane są szybko i dynamiczne. Oczywiście czasem będziecie się dłużej zastanawiać, jakie kafle wybrać, ale nie powinno być większego paraliżu decyzyjnego.

Motyle, jak już wcześniej wspomniałam, posiadają bardzo przystępne zasady z możliwością rozegrania opcji bardziej zaawansowanej. Tytuł bardziej agresywny i zabawny niżeli pierwsze wrażenia, jakimi może Was karmić. Mając tylko osiem szans na dobranie płytek, każda decyzja jest bardzo ważna. Często sprowadza się do poszukiwania tej płytki, której brakuje w naszym idealnie zaplanowanym ogrodzie. Daje to sposobność innym graczom do złośliwego podbierania, co nie raz przynosi dużo śmiechu, jak i frustracji. Tytuł ten nie należy do najtrudniejszych. Jest jednak na tyle interesujący, że z każdej rozgrywki będziecie czerpać satysfakcję, patrząc jak Wasza układanka dopełnia się w idealną całość.


Podsumowanie recenzji gry Motyle

Dlaczego Motyle różnią się od typowych gier kafelkowych? Ponieważ pozwalają na budowanie strategii opartej na zarządzaniu dobraną garścią kafli, planowanie ogrodu, walkę o te najbardziej pożądane kafle (bycie pierwszym graczem) i wiele więcej. Nie tylko pięknie prezentują się na stole, ale bronią się świetnie zazębiającymi mechanizmami. I być może nie jest to gra euro, ale z pewnością nie wrzuciłabym tego tytułu do worka gier typowo rodzinnych. Ma duży potencjał, a wariant zasad eksperckich pozwala na naprawdę ciekawe opcje zdobywania dodatkowych punktów. Czy zostanie w mojej kolekcji? Zdecydowanie tak, mimo iż nie jest to ani ciężkie euro, ani przygodówka w świecie Cthulhu. Jak widzicie, czasem te niepozorne tytuły potrafią chwycić za serce na tyle mocno, że nawet po kilku latach pozostawiają sentyment i te samą satysfakcję z rozgrywki.


Mocne strony:

 • regrywalność,
 • piękne wykonanie,
 • dobrze zazębiające się mechanizmy,
 • odpowiedni poziom strategii,
 • dużo opcji zdobywania punktów,
 • łatwe zasady,
 • dynamiczna rozgrywka,

Słabe strony:

 • klipsy z motylami, które łatwo potrafią się zepsuć,

Przydatne linki:

Grę kupisz między innymi na stronie wydawnictwa

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo AWM. Bardzo dziękujemy!

Katarzyna Dzierżęga

Gry planszowe są naszą pasją. Zapytasz co u nas słychać? – Gry planszowe. Jak tam w Poznaniu? – Gry planszowe. Co robicie w Sylwestra? – you-know-what! Każde z nas zaczęło osobno. Kasia od Talizmana, Adrian od… Monopoly Deal. I to w dużej mierze właśnie gry nas połączyły. Jesteśmy zdecydowanie freak-ami. Na naszej drodze szybko zaczęły pojawiać się coraz to cięższe euro i ameritrashe. Im bardziej nietypowo – tym lepiej. Staramy się grać jak najczęściej, co chwilę odnajdując pozycje godne naszej uwagi. Szukamy tych, które urzekną nas na długie godziny. Nie znaczy to jednak, że odmawiamy sobie krótkich i lekkich gier. W naszej kolekcji mamy już ponad 300 tytułów. Chcielibyśmy wskazać kilka konkretnych, tych ulubionych, ale może zamiast tego podzielimy się z Wami tym, co jest na naszej półce:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *