Recenzje

Recenzja #338 Poszukiwacze zaginionego skarbu

Jeśli marzysz o przygodach niczym bohaterowie filmów: Indiana Jones czy Skarb Narodów, ale wolisz je przeżywać w domowym zaciszu, spróbuj zagrać w Escape Quest: Poszukiwacze zaginionego skarbu. Emocje gwarantowane!


Informacje o książce Poszukiwacze zaginionego skarbu

Autor gry: Grupa Kaedama

Ilustracje: Christophe Swal

Wydawnictwo: Egmont

Liczba graczy: 1+

Czas gry: 3 godziny

Wiek: 12 lat +


Właśnie otrzymałeś pamiętnik największej odkrywczyni stulecia, niedawno zmarłej Sarah Edson-Taylor. Pamiętnik ten zawiera wiele tajemnic i kryje w sobie klucz do skarbu poszukiwaczki. Jeśli trafił w twoje ręce, niewątpliwie zostałeś uznany za zdolnego do wykonania tej misji… Ale czy staniesz na wysokości zadania? Podróżuj po świecie śladami Sarah Edson-Taylor, aby znaleźc zostawione przez nią wskazówki i odszukać jej tajemniczy skarb!

Poszukiwacze zaginionego skarbu to innowacyjna książko-gra, w której wcielicie się w role bohatera, przeżywającego niesamowite przygody. Kiedy tylko usłyszałam o kolekcji gier Escape Quest, od razu chciałam ją sprawdzić, gdyż łączy to co najbardziej lubię – książki i gry. Wybór padł na Poszukiwaczy zaginionego skarbu, które aż emanowały przygodą z okładki. Skusili mnie też autorzy- grupa KAEDAMA, w której skład wchodzą Antoine Bauza (autor chociażby takich gier jak Takenoko, czy 7 cudów świata), Corentin Lebrat, Ludovic Maublanc oraz Theo Riviere. Jak widzicie grupa zacna, więc oczekiwania wobec gry również spore! Chcecie sprawdzić jak wypadła? Zapraszamy do recenzji.

Recenzja nie zawiera spojlerów!


Przegląd książki Poszukiwacze zaginionego skarbu

Poszukiwacze zaginionego skarbu to książka w formacie A4. Grafika na okładce przypomina mi filmy z Indiana Jones’em. Główna bohaterka ma nawet identyczny kapelusz jak ten znany archeolog! Kolorystyka gry jest ciepła, dominują odcienie brązu i złota. Wiele zagadek jest stylizowanych na stare kartki papieru, czy starożytne przedmioty. Wszystko to nadaje książce przyjemny klimat i pozwala wczuć się w rolę prawdziwego poszukiwacza skarbów.

Na grę składa się 95 stron oraz specjalny, zaklejony, tajny dodatek, w którym znajdziemy podpowiedzi i odpowiedzi do konkretnych zadań. Okładka książki przypomina aksamit, jest gruba i przyjemna w dotyku. Niestety dość łatwo ulega zabrudzeniom.


Zasady gry

Poszukiwacze zaginionego skarbu to gra typu Escape Room, polega więc ona na odkrywaniu po kolei zagadek o różnym stopniu trudności. Na początku książki znajdziemy krótką instrukcję jak poruszać się w świecie gry i zostajemy poinformowani o konieczności niszczenia niektórych jej elementów. Niestety czyni to serię Escape Quest pozycją jednorazową. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyśmy grali we dwie osoby – w myśl zasady co dwie głowy to nie jedna.

W grze wcielimy się w młodego poszukiwacza skarbów, który będzie musiał podążyć śladami Sarah Edson-Taylor i rozwiązać pozostawione przez nią zagadki. Rozwiązaniem poszczególnych zagadek będą numery stron, które pokierują nas do kolejnych miejsc w książce.


Recenzja książki Poszukiwacze zaginionego skarbu

Poszukiwacze zaginionego skarbu spodobały mi się przede wszystkim ze względu na klimat, który bardzo dobrze został tutaj oddany. Małe karteczki zapisane odręcznym pismem, mapy, niedbałe notatki, złote przedmioty… wszystko to sprawiło, że rzeczywiście poczułam się niczym bohaterka filmu przygodowego.

Poziom zagadek był zróżnicowany, trafiłam na kilka łatwych i oczywistych, ale zdecydowana większość wymagała skupienia i dłuższego zastanowienia. Do przejścia gry najlepiej zarezerwować sobie spokojne popołudnie, kiedy nikt nie będzie nam przeszkadzał… Wtedy mamy możliwość 100% koncentracji, a wierzcie mi, że będzie tutaj potrzebna.

W Poszukiwaczy… można zagrać, nie tylko w pojedynkę, pamiętając, że co dwie głowy to nie jedna… Ja rozwiązywałam zagadki sama, a nie ukrywam, że w niektórych przydałoby mi się wsparcie. Na szczęście na końcu książki, w zakładce „TOP SECRET” znajdziemy podpowiedzi, do których możemy w razie czego zajrzeć.

Książkę przechodziło mi się bardzo przyjemnie, wielka szkoda, że niektóre jej elementy trzeba było zniszczyć podczas zabawy. Czyni to tę pozycję jednorazową i przypomina gry typu Escape Room, ale pomimo tego dla tych kilku godzin dobrej zabawy, myślę, że warto zainwestować i spróbować swoich sił. Chętnie sięgnę po następne książki z serii i myślę, że będę bawić się równie dobrze jak przy Poszukiwaczach zaginionego skarbu.

Podsumowanie

Poszukiwacze zaginionego skarbu to książka, która wciągnie nas na dłuższy czas. Jej klimatyczna fabuła przeniesie nas do świata, w którym to my staniemy się bohaterami i będziemy przeżywać niesamowite przygody. Jeśli lubicie filmy akcji, zagadki i tajemnice to sprawdźcie koniecznie tę pozycję z serii Escape Quest!


Mocne strony:

  • klimat znany z filmów akcji,
  • wciągająca fabuła,
  • poręczny format,
  • łatwe zasady gry.

Słabe strony:

  • jest to pozycja jednorazowa,
  • niektóre zagadki są naprawdę trudne, a inne bardzo łatwe.

Przydatne linki:

Grę kupisz miedzy innymi tutaj


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Egmont. Bardzo dziękujemy!

egmontpolska

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *