Artykuły i Reportaże

Gry planszowe jako prezent – gry dla zaawansowanych.

Gry dla zaawansowanych

Gry planszowe jako prezent – to seria artykułów polecających gry, które sprawdzą się doskonale jako prezent na każdą okazję. Trzeci artykuł w serii poświęcony będzie grom dla bardziej doświadczonych graczy. Dzięki nim każdy poczuje jak jego mózg wchodzi na najwyższe obroty.

Piotr

Trajan (wyd. Sharp Games)

„Trajana” postanowiliśmy kupić po wielkim zauroczeniu „Zamkami Burgundii”. Okazał się strzałem w dziesiątke i obecnie zagram w niego chętniej niż w drugą z wymienionych gier Felda. Gra nie powala oprawą graficzną, ale trafia w mój gust. Samo wykonanie jest naprawdę solidne. W pudełku znajdziemy masę żetonów, kart i drewnianych elementów. Jednak najistotniejsza jest mechanika, która nie przestaje mnie zachwycać.

Otóż w grze dostępnych mamy wiele akcji, które podzielone są na sześć głównych grup. Każdej z tych grup odpowiada jedna z miseczek nadrukowanych na planszy gracza, w których na początku gry znajdują się po dwa znaczniki w jednym z 6 kolorów. W swojej turze gracze muszą podnieść wszystkie znaczniki z jednej z miseczek, a następnie zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara pozostawić po jednym z nich w każdej kolejnej miseczce. W tej turze możliwe do wykonania będą akcję z grupy, której odpowiada ostatnie naczynie, do którego dołożyliśmy znacznik. Jest to mechanizm mankali, który w tej pozycji sprawdza się rewelacyjnie. W połączeniu z dużą liczbą akcji do wykonania, z których każda przyniesie nam punkty zwycięstwa, daje to ogrom możliwości. Podjęcie najlepszej decyzji nie jest łatwe. Zasiadając do partii Trajana możemy być pewni, że wszystkie szare komórki zostaną zaprzęgnięte do pracy.

Grę w najlepszej cenie dostaniecie tutaj


Tzolkin: Kalendarz Majów (wyd. Rebel)

O tej grze słyszał prawie każdy. Będzie ona wymagać od nas pełnego zaangażowania, które mimo wszystko nie musi nam przynieść zwycięstwa. Każdy z graczy będzie przewodził jednemu z plemion Majów i dążył do jego dominacji nad innymi. Aby to zrobić, będziemy musieli mądrze zarządzać surowcami, wykarmić naszych pracowników, zdobyć przychylność bogów i wznosić monumenty. Im lepiej sobie poradzimy, tym więcej punktów otrzymamy.

Jednak to co stanowi o wyjątkowości tej pozycji, to mechanizm wykonywania akcji. Otóż w grze będziemy mieli 5 miejsc, w których możliwe do wykonania będą różne akcje. W każdym z nich umieszczone jest koło zębate, połączone z dużym kołem na środku planszy symbolizującym tytułowy kalendarz majów, który kierował ich życiem. W swoim ruchu musimy wysłać dowolną liczbę naszych pracowników na planszę lub zdjąć ich z zajmowanych miejsc, wykonując przypisaną do nich akcję. Robotników wysłanych na planszę musimy umieścić w którejś z 5 lokacji. Mogą oni zająć najniższą wolną pozycję na kole zębatym przypisanym do danej lokacji. Im wyższe pole, tym więcej będziemy musieli za nie zapłacić. Wysłanie do pracy więcej niż jednego członka plemienia, również przysporzy nam dodatkowych wydatków.

To jakie akcje będziemy mogli wykonać zależy od tego jak długo nasz pracownik pozostanie na kole. Wydaje się, że nic w tym trudnego, jednak do dyspozycji mamy jedynie od 3 do 6 robotników, a w żadnej z tur nie możemy pozostać bezczynni. Właśnie dzięki temu opracowanie najlepszej strategii jest tak trudne. Oczywiście dochodzi do tego konieczność zaplanowania jakie akcje rozegrać po sobie, aby w końcowym rozrachunku przyniosło nam to jak najwięcej punktów. Prosta mechanika, wymagająca od nas złożonego myślenia, w połączeniu z bardzo ładnym wykonaniem to zdecydowanie recepta na świąteczny sukces.

Grę w najlepszej cenie dostaniecie tutaj


Adrian

The Godfather: Imperium Corleone (wyd. Portal Games)

Zapach cygar, smak whiskey, homburgi, pisk opon i strzały z Tommy Guna… to Don Corleone trzęsie Nowym Jorkiem. Ale nic nie trwa wiecznie…

Ojciec Chrzestny to świetna gra planszowa, która idealnie sprawdzi się jako prezent dla osób, które kochają mafijne klimaty lub po prostu lubią gry z figurkami. W grze wcielamy się w jedną z pięciu mafijnych rodzin, które walczą o władzę w mieście. Gracze będą wysyłać swoich gangsterów do różnych przedsiębiorstw celem wymuszenia haraczu. Skorzystają także z możliwości i wpływów członków swoich rodzin. Gra zawiera bardzo klimatyczne walizki, w których będziemy przechowywali nasze ciężko zarobione pieniądze. Uczestnikom rozgrywki będzie zależało również na kontrolowaniu jak największej ilości dzielnic Nowego Jorku oraz na przekupstwie ważnych osób publicznych, którzy ostatecznie mogą bardzo pomóc w osiągnięciu zwycięstwa.

Stosunek ceny do tego co znajdziemy wewnątrz opakowania zachwyca. W pudełku jest mnóstwo dobrej jakości elementów i przede wszystkim dużo unikatowych figurek. Gra jest klimatyczna i sprawia dużo frajdy podczas rozgrywki. Tytuł ten sprawdzi się idealnie wśród osób, które lubią dużo kombinować i główkować. Między graczami zachodzi dużo interakcji, a zwłaszcza tej negatywnej. Możemy np. sprzątnąć jednocześnie sporą liczbę figurek z planszy, po czym trafią one do rzeki, która otacza Nowy Jork. Jeśli znacie osoby, którym będzie to odpowiadało – to nie wahajcie się.

Grę w najlepszej cenie dostaniecie tutaj


Troyes (wyd. Rebel)

Troyes to gra, w której gracze przeniosą się do średniowiecznej Francji do tytułowego miasta położonego nad rzeką Sekwana. Jest to pozycja mocno abstrakcyjna, a jednocześnie dość ciężka. Pomimo tego, że główna mechanika gry opiera się na kościach, to jest praktycznie pozbawiona losowości. Uczestnicy rozgrywki wcielą się w jedną z zamożnych rodzin, których celem jest rozwój tego francuskiego miasta. Używając silnych wpływów, będzie można wpływać na najważniejsze dziedziny (takie jak wojskowa, religijna i cywilna) związane z funkcjonowaniem miasta. Gracze wezmą także udział w budowie katedry, przepędzą okolicznych bandytów i będą starali się pokonać najróżniejsze problemy dotykające miasto. Troyes posiada bardzo unikatową grafikę, która jednych zachwyca, innych odrzuca. Jednak z pewnością gra może się pochwalić niezwykłą głębią oraz ogromną regrywalnością.

Jeśli znacie kogoś, kto lubi mechanikę kości i nie straszne są mu dużo cięższe tytuły, praktycznie pozbawione klimatu, to Troyes jest idealnym tytułem na prezent – satysfakcja gwarantowana.

Grę w najlepszej cenie dostaniecie tutaj


Terraformacja Marsa (wyd. Rebel)

Terraformacja Marsa

Gra nieznanego wcześniej nikomu autora Jacoba Fryxieliusa, który zaprojektował tę grę wraz ze swoją rodziną. Gracz wciela się tutaj w jedną z kilku korporacji, których zadaniem jest przekształcenie Marsa w planetę zdatną do życia. Każda z tych korporacji cechuje się inną strategią, dlatego też wybierając jedną z nich, musimy się do niej poniekąd dostosować. Zadaniem wspólnym dla wszystkich graczy jest podniesienie poziomu tlenu do 14%, „wybudowania” 9 obszarów oceanów w odpowiednich miejscach na Marsie, oraz zwiększenie średniej temperatury na równiku do 8 stopni. Gdy uda nam się wykonać wszystkie cele, gra kończy się, a gracz który najbardziej przyłożył się do terraformowania – pozostaje zwycięzcą.

Podczas gry będziemy zagrywać całą masę kart (233 karty) zwykłych, a także korporacyjnych (które dołączone są do gry w ramach dodatku i jeszcze bardziej wydłużają i tak trwającą dość długą rozgrywkę). Na opakowaniu mamy napisane, że gra może trwać od 90 do 120 minut. Jednakże grając pełny wariant z kartami korporacyjnymi (które bardziej skupiają się na rozwoju korporacji niż samej terraformacji), a także z draftem – gra może trwać nawet do 360 minut. Tak, można w tę grę grać nawet do 6 godzin, ale czas ten upływa niezwykle przyjemnie. Gra dostarcza niezwykle dużo pozytywnych emocji i i frajdy. Nie bez powodu Terraformacja Marsa znajduje się w pierwszej dziesiątce najlepszych gier na świecie. Mechanika gry jest mocno połączona z klimatem, także jeśli znacie kogoś, kto interesuje się kosmosem lub podobają mu się filmy o czerwonej planecie z pewnością będzie zadowolony.

Grę w najlepszej cenie dostaniecie tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *