Notowanie BGG #2 – Lipiec 2017

Drugie notowanie BGG – lipcowe zestawienie najlepszych 100 gier planszowych wraz z analizą z poprzedniego miesiąca.

Notowanie BGG 2 Notowanie BGG #2   Lipiec 2017

Aktualne notowanie najlepszych gier w serwisie BoardGameGeek. BGG to najbardziej popularna na świecie strona o grach planszowych, a ranking BGG jest obecnie dla wielu wyznacznikiem ich jakości.

W zestawieniu tym coraz częściej pojawiają się nowe tytuły, a ostatnio całkowitą dominację nad serwisem objęła gra Pandemic: Legacy, która wyznaczyła nowy trend nowoczesnych planszówek. Jak długo będzie dominować na pierwszej pozycji? Będziemy to śledzić w comiesięcznym notowaniu. W każdym zestawieniu będziemy odnotowywać spadki i wzrosty gier, a także pojawiające się nowości. Na koniec roku pojawi się całoroczne zestawienie.

Zastanawiasz się jak działa GeekRating? Zajrzyj do artykułu MelanżowaniaTv – kliknij by przejść. Jest on bardzo dobrze i szczegółowo opisany.

Legenda:

  • GeekRatio – specjalna zmienna opracowana przez BGG, na podstawie której jest ustalana aktualna pozycja danej gry, im wyższy tym lepiej,
  • PGR – Geek Ratio z poprzedniego miesiąca,
  • ZGR – zmiana GeekRatio w stosunku do poprzedniego miesiąca,

Zestawienie nr #2 Lipiec 2017

(zakres analizy 1 czerwca 2017 roku – 30 czerwca 2017 roku)

Aby zobaczyć całą tabelę na telefonie, należy przesuwać na tabeli palcem w lewo.

MiejsceTytuł GryGeekRatioPGRZGR
1Pandemic Legacy: Season 18,4908,4860,004
2Through the Ages: A New Story of Civilization8,3078,3060,001
3Twilight Struggle8,2208,221-0,001
4 ↑2Gloomhaven8,1618,1360,025
5Star Wars: Rebellion8,1548,1490,005
6 ↓2Terra Mystica8,1538,1520,001
7Scythe8,0868,0810,005
8Terraforming Mars8,0838,0470,036
97 Wonders Duel8,0228,025-0,003
10Caverna: The Cave Farmers8,0058,006-0,001
11The Castles of Burgundy7,9967,997-0,001
12Puerto Rico7,9797,982-0,003
13War of the Ring (Second Edition)7,9647,9640
14Agricola7,9597,962-0,003
15Mage Knight Board Game7,9387,939-0,001
16 ↑1Blood Rage7,9227,9220
17 ↓1Through the Ages: A Story of Civilization7,9217,924-0,003
18 ↑5Great Western Trail7,8957,8490,046
19 ↓1Star Wars: Imperial Assault7,8907,895-0,005
20 ↑1Mansions of Madness: Second Edition7,8657,8560,009
21 ↓1Mechs vs. Minions7,8617,8570,004
22 ↓3Power Grid7,8607,864-0,004
23 ↑2Arkham Horror: The Card Game7,8587,8320,026
24 ↓2Eclipse7,8527,856-0,004
25 ↓1Robinson Crusoe7,8367,839-0,003
26Food Chain Magnate7,8327,8270,005
27 ↑3Orleans7,8167,8070,009
28Brass: Lancashire7,8137,8130
29 ↓2Android: Netrunner7,8127,819-0,007
30 ↓1Le Havre7,8077,809-0,002
31Tzolk'in: The Mayan Calendar7,7957,7950
32Codenames7,7847,794-0,010
33 ↑1Viticulture Essential Edition7,7827,7710,011
34 ↓1T.I.M.E Stories7,7747,790-0,016
35Concordia7,7687,7610,007
36Keyflower7,7487,752-0,004
377 Wonders7,7457,747-0,002
38 ↑5A Feast for Odin7,7267,6950,031
39 ↓1The Voyages of Marco Polo7,7257,726-0,001
40 ↓1Caylus7,7227,725-0,003
41 ↑1Twilight Imperium (Third Edition)7,7067,7040,002
42 ↓2Eldritch Horror7,7037,707-0,004
43 ↓2Dead of Winter: A Crossroads Game7,7017,706-0,005
44Patchwork7,6927,693-0,001
45Dominant Species7,6837,687-0,004
46Five Tribes7,6837,684-0,001
47 ↑1Race for the Galaxy7,6837,6830
48 ↑1Lords of Waterdeep7,6827,6820
49 ↓2Roll for the Galaxy7,6807,684-0,004
50El Grande7,6747,675-0,001
51Dominion: Intrigue7,6667,670-0,004
52Star Wars: X-Wing Miniatures Game7,6607,664-0,004
53 ↑1Fields of Arle7,6427,6370,005
54 ↓1Battlestar Galactica7,6367,638-0,002
55Dominion7,6047,606-0,002
56Sherlock Holmes Consulting Detective7,6027,604-0,002
57 ↑1Mombasa7,6027,5950,007
58 ↓1Russian Railroads7,5967,597-0,001
59Trajan7,5957,5950
60Tigris & Euphrates7,5917,594-0,003
61 ↑2Santorini7,5857,5790,006
62 ↓1Pandemic7,5837,584-0,001
63 ↓1Troyes7,5797,581-0,002
64 ↑2Descent: Journeys in the Dark (Second Edition)7,5707,571-0,001
65Crokinole7,5697,572-0,003
66 ↓2Castles of Mad King Ludwig7,5677,572-0,005
67War of the Ring (first edition)7,5547,559-0,005
68The Resistance: Avalon7,5457,549-0,004
69Arcadia Quest7,5437,545-0,002
70Kemet7,5427,5410,001
71A Game of Thrones: The Board Game (Second Edition)7,5387,541-0,003
72Stone Age7,5377,538-0,001
73Alchemists7,5337,5320,001
74The Gallerist7,5257,526-0,001
75Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game7,5207,524-0,004
76Ora et Labora7,5207,522-0,002
77 ↑15Clank!: A Deck-Building Adventure7,5057,4420,063
78 ↓1Nations7,5037,510-0,007
79 ↓1Suburbia7,5017,503-0,002
80Star Realms7,4997,4980,001
81 ↓2Commands & Colors: Ancients7,4957,499-0,004
82Forbidden Stars7,4937,4910,002
83 ↓2Railways of the World7,4917,493-0,002
84 ↓1Paths of Glory7,4847,488-0,004
85 ↓1Ticket to Ride: Europe7,4827,4820
86 ↓1Chaos in the Old World7,4787,481-0,003
87 ↓1Combat Commander: Europe7,4737,474-0,001
88 ↓1Istanbul7,4627,4620
89 ↓1Cosmic Encounter7,4627,4600,002
90 ↓1Steam7,4487,453-0,005
91Goa7,4457,448-0,003
92 ↓2Viticulture7,4417,448-0,007
93 ↑1La Granja7,4347,4320,002
94 ↓1The Lord of the Rings: The Card Game7,4327,436-0,004
95Age of Steam7,4307,432-0,002
96The Princes of Florence7,4287,431-0,003
97 ↑1Splendor7,4277,430-0,003
98 ↑1Hansa Teutonica7,4257,427-0,002
99 ↑1Jaipur7,4247,4200,004
100Village7,418NowośćNowość

Największy wzrost i spadek GR:

Clank! (+0,063)

Great Western Trail (+0,046)

Terraformacja Marsa (+0,036)

Uczta dla Odyna (+0,031)

Arkham Horror: Gra Karciana (+0,026)

Gloomhaven (+0,025)

TIME Stories (-0,016)

Tajniacy (-0,010)

Viticulture (-0,007)

Android: Netrunner (-0,007)

Nations (-0,007)

Aż 6 gier zanotowało ogromny wzrost wskaźnika GeekRatio Clank!, Great Western Trail, Terraformacja Marsa, Uczta dla Odyna, Horror w Arkham: Gra Karciana oraz Gloomhaven. Ciekawe kiedy tak rozpędzone gry się zatrzymają i osiągną stabilną pozycję. Natomiast największe spadki zanotowały gry: TIME Stories, Tajniacy, Viticulture, Android: Netrunner, Nations.

Pandemic Legacy nadal piastuje pierwszą pozycję, a co najlepsze – nadal się na niej umacnia.

Natomiast Clank! pnie się w górę jak szalony – w ciągu miesiąca zdobył aż 15 pozycji.

Z zestawienia wypadła gra Zombicide: Black Plague, a jego miejsce zajęła gra Village.


Tak prezentują się wyniki poprzedniej ankiety, w której czytelnicy mogli przewidzieć, która z gier zanotuje największe wzrosty wskaźnika Geek Ratio. Jak widać prawie się Wam udało

  • Terraformacja Marsa (24%, 16 Głosów)
  • Great Western Trail (24%, 16 Głosów)
  • Gloomhaven (18%, 12 Głosów)
  • Horror w Arkham: Gra Karciana (11%, 7 Głosów)
  • Posiadłość Szaleństwa: Druga Edycja (5%, 3 Głosy)

Do zobaczenia w w przyszłym miesiącu w kolejnym podsumowaniu zestawienia BGG

2 thoughts on “Notowanie BGG #2 – Lipiec 2017”

Dodaj komentarz