Recenzje

Recenzja #881 Maty i Dicetray’e od Playmaty

Każdy fan planszówek prędzej czy później wyposaża się w dodatki, które upiększą, ułatwią, czy też urozmaicą rozgrywkę w ich ulubione tytuły. Z pomocą przychodzi firma Playmaty.pl, w której możemy zaopatrzyć się zarówno uniwersalne maty do gier, ale także dedykowane konkretnym grom. Do tego wszystkiego różnego rodzaju Dicetray’e do turlania kośćmi i wiele więcej.


Materiały do testów zostały przekazane mi bezzwrotnie w ramach recenzji od sklepu Playmaty.pl. Nie miało to wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl


Od dawna już borykałem się z tym, że grając w różnego rodzaju karcianki, ciężko było mi podnosić śliskie karty ze stołu. To tylko jeden z wielu problemów, które pojawiają się, gdy gramy na „gołym” blacie. Z pomocą przychodzą specjalnie maty do gier planszowych, które nie tylko dobrze prezentują się na stole, ale pomagają też zarządzać różnymi elementami na nim. Do tej pory myślałem, że mata nie jest mi do niczego potrzeba i jej obecność niewiele zmieni, ale teraz nie wyobrażam sobie rozgrywek bez niej. Wybrałem kolor maty „szary dym” i z mojego punktu widzenia jest ona na tyle uniwersalna, że pasuje niemal do wszystkich gier planszowych. Jej rozmiary to 120x80cm, czyli pasuje do większości stołów, które mamy w naszych domach. Mata przyszła do mnie solidnie zapakowana, a po rozwinięciu jej nie widać żadnych zagnieceń. Co więcej, łatwo się czyści, posiada antypoślizgowy spód i jest bardzo odporna na wiele czynników.

Moje elementy gier są teraz chronione

Żeby nie być gołosłownym, wystarczy spojrzeć na nasze ostatnie recenzje. Teraz wszystkie rozgrywki prowadzimy na tej macie, robimy na niej zdjęcia i od razu widać, że gry na niej prezentują się znacznie lepiej. Cieszę się, że teraz moje karty i inne elementy gier planszowych są chronione przed ścieraniem.


Nadają grze klimatu

Innym rozwiązaniem są maty dedykowane do gier planszowych. Ja wybrałem matę do jednej z moich ulubionych gier od wydawnictwa Lucky Duck Games, a mianowicie – War Chest. Dzięki rozgrywce na klimatycznej macie, gra nabiera jeszcze większych rumieńców. Oryginalna plansza do gry miała charakterystyczne i mocno wyraźne zgięcia, które psuły wrażenia estetyczne. Co więcej, metalowe sztony z War Chesta dużo lepiej kładzie i podnosi się z maty aniżeli planszy. Zresztą oryginalna plansza jest nijaka, a mata, jak zresztą sami widzicie, posiada klimatyczną ilustrację. Niczym stara mapa narysowana na podniszczonym papierze – wow!

Świetna jakość i praktyczne w użyciu

Kolejnym wartym naszych pieniędzy dodatkiem do gier są tak zwane Dice Tray’e, czyli mini maty składane za pomocą zapięć, które tworzą specjalną przestrzeń do rzucania kośćmi. Oj nawet nie wiecie, jak bardzo brakowało mi takiego bajeru podczas naszych rozgrywek. Sporo gier w naszej kolekcji zawiera mechaniki, w których wykorzystywane są kości. Najlepszym tego przykładem jest, chociażby ostatnio ogrywany Platformer, czy też Dice Throne. Rzucanie kośćmi jest teraz przyjemnością. Nie dość, że nie hałasują one gdy turlają się po stole, to jeszcze Dice Tray chroni je przed upadkiem. Mam również nieodparte wrażenie, że turlają się one lepiej niż na stole. Jest to dla mnie szczególne ważne, gdyż często gramy, gdy nasza córka zaśnie i dlatego nie chcielibyśmy jej obudzić przypadkowym upadkiem kości. Drugim problemem jest szczeniak, który ostatnio pojawił się w naszym mieszkaniu. Jak pewnie się domyślacie, wszystko, co spadnie teraz na ziemie, ląduje momentalnie w jego pysku. Niestety kilka elementów gier już ucierpiało, co bardzo boli i jest niebezpieczne dla czworonoga.


Duży wybór mat i innych dodatków

Dice Tray’e i maty są dostępne w najróżniejszych kolorach. Każdy znajdzie coś dla siebie. Wybór w sklepie Playmaty jest ogromny. A jeśli nie znaleźliście wzoru i koloru dla siebie, to możecie się pokusić o własne grafiki – tak! To też jest możliwe. Wszystkie elementy zostały wykonane starannie, sprawdzają się w praktyce i z pewnością posłużą nam podczas każdej rozgrywki. Zresztą według mnie, osoby, która robi dużo zdjęć grom planszowym, jest to duża pomoc, a same zdjęcia prezentują się o niebo lepiej. Polecam Wam sklep Playmaty.pl – z pewnością jeszcze nie raz zaopatrzę się w elementy do moich ulubionych gier.


  • maty chronią elementy gier planszowych,
  • łatwo je czyścić,
  • uatrakcyjniają rozgrywkę,
  • dicetray’e wyciszają kości,
  • chronią je przed upadkiem ze stołu,
  • duży wybór wzorów, a także własne grafiki.
  • brak.

Przydatne linki:

Mata uniwersalna „szary dym”

Mata do War Chesta

Różnego rodzaju Dice Tray’e

Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *