Recenzje

Recenzja #996 Puzzle – tradycja i nowoczesność

Puzzle to jeden z najprzyjemniejszych sposobów spędzania wolnego czasu. Duży wybór rozmiarów oraz wzorów układanek sprawia, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie! W naszym artykule przedstawimy Wam historię i korzyści „puzzlowania” oraz pokażemy Wam, na które produkty warto zwrócić uwagę. Kto wie, może wkrótce spotkamy się na jednym z puzzlowych turniejów?


Artykuł powstał we współpracy z wydawnictwem Tactic. Nie miało to wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl


Czy jest ktoś, kto nigdy nie słyszał o puzzlach lub nie posiadał ich w dzieciństwie? Myślę, że w większości krajów świata puzzle są dobrze znane i stanowią jeden z najpopularniejszych sposobów spędzania czasu. Czy zasłużyły sobie na swoją sławę? Dlaczego kolejne pokolenia zasiadają do układania pociętego na kawałki obrazka? Na te pytania jest wiele odpowiedzi, ale postaram się przytoczyć te najważniejsze:

  1. Puzzle są stosunkowo łatwo dostępne i dość tanie. Możemy je kupić praktycznie w każdym sklepie i od razu zabrać się do układania.
  2. Nie ważne, czy lubisz układać widoki, postaci z bajek, czy zwierzęta. Bez problemu znajdziesz swój wymarzony wzór.
  3. Puzzle stanowią świetną pomoc edukacyjną.
  4. Puzzle mogą sprawdzić się zarówno dla samotnej osoby, jak i dla całej rodziny — wystarczy zrobić trochę miejsca przy stole.
  5. Podczas układania możemy się wyciszyć i zrelaksować, zapominając o wszystkich troskach.
  6. Puzzle rozwijają logiczne myślenie oraz zdolności manualne.
  7. Układanie może uprzyjemnić długie jesienne i zimowe wieczory.

Czy wiecie, że układanie puzzli to nie tylko zabawa dla dzieci? Coraz więcej osób dorosłych odkrywa jaką przyjemność może sprawiać układanie. W dzisiejszym świecie, który wciąż pędzi do przodu, takie zatrzymanie się i skupienie na dopasowywaniu kolorowych elementów działa niezwykle uspokajająco.

Historia puzzli sięga XVIII wieku. To właśnie w 1760 roku angielski kartograf John Spilsbury nakleił swoją mapę na deskę i… pociął ją na kawałki. Dlaczego to zrobił? Ano, jako dobry nauczyciel pragnął, aby jego uczniowie doskonale znali geografię. Uznał, że układanie mapy z kilkunastu kawałków może stanowić świetną zagadkę i wyzwanie. Uczniom się spodobało, a nowy „wynalazek” bardzo dobrze się przyjął. Z początku puzzle wykorzystywano właśnie w celach naukowych. W 1822 roku Johann Heinrich zastosował puzzle do nauki matematyki, geometrii i języka. Z początku układanki były dość drogie i liczyły niezbyt wiele elementów. Przełom przyniosło zastosowanie w XX wieku tektury zamiast drewna. Od tego czasu nic nie stało na przeszkodzie, aby puzzle były dostępne praktycznie dla każdego. Z każdym kolejnym rokiem powstawały nowe pomysły na wykorzystanie puzzli.

My możemy się już cieszyć, chociażby puzzlami 3D, które stanowią świetne umysłowe wyzwanie! Mieliśmy okazję wypróbować Puzzle Wrebbit3D i jesteśmy pod wrażeniem ich jakości. Przy pierwszym zetknięciu z takimi puzzlami mózg trochę wariuje, gdyż musimy zaplanować położenie wszystkich ścian, dodatków oraz skonstruować dach budowli. Puzzle są idealnie spasowane i dobrze się siebie trzymają, a efekt końcowy robi ogromne wrażenie! Po układaniu puzzle możemy porozczepiać, schować do pudełka i za jakiś czas ułożyć ponownie. Bardzo spodobało mi się takie „puzzlowanie”, szczególnie że wybór wzorów jest duży i na dobrą sprawę z takich puzzli możemy stworzyć na przykład cały Hogwart, czy Ulicę Pokątną, a nawet zbudować makietę Śródziemia! Nie są to proste wzory, a ich ułożenie może nieco zająć, jeśli więc zdecydujemy się podarować je młodszym dzieciom, warto układać te cudeńka razem z nimi.


Często w dyskusji o puzzlach pojawia się słowo „wykrojnik”. Dlaczego jest on aż tak ważny w naszym hobby? Puzzle z dobrym wykrojnikiem są przede wszystkim dużo wygodniejsze do układania. Każdy element pasuje tylko w swoje miejsce i nie zdarza nam się sytuacja (szczególnie w momencie układania dużych pól w jednolitym kolorze), że kilka puzzli pasuje w to samo miejsce. Kto lubi układać puzzle, ten wie, o czym mówię… Moim zdaniem warto kupić nieco droższe puzzle, które będą lepiej wycięte, niż oszczędzić parę złotych i męczyć się i frustrować… Na zdjęciach poniżej możecie zobaczyć puzzle z kolekcji Tactic: lifeSTYLE oraz Vintage Posters. Układanki te charakteryzują się przede wszystkim ładnym wykrojnikiem, ciekawymi wzorami oraz bardzo dobrą jakością wykonania. Po ułożeniu fantastycznie się prezentują i sprawdzą się również jako awangardowa ozdoba mieszkania.


Oczywiście warto również wspomnieć o puzzlach dla najmłodszych. My bardzo lubimy układanki ramkowe Larsen, które zapewniają świetną zabawę i przy okazji pełnią funkcję edukacyjną. Znajdziemy tu najprzeróżniejsze wzory, np. z dinozaurami, czy zjawiskami natury. Każdy element jest wyjątkowy (niektóre nawet przypominają przedmioty lub zwierzęta!) Warto wspomnieć, że do łask wracają również puzzle drewniane, które możemy już kupić w większości sklepów. Takie układanki są nieco droższe od standardowych, ale również dają sporo radości.

W końcu puzzle doczekały się również swoich zawodów, a turnieje stają się coraz popularniejsze na całym świecie. Zawodnicy ścigają się na czas i układają zwykle konkretne wzory, bądź elementacje. My również miałyśmy okazję startować w takim turnieju i ułożyłyśmy 500 elementów w godzinę i dwadzieścia minut. Najlepszy zespół ułożył obrazek w nieco ponad pół godziny, trochę więc jeszcze nam brakuje, aby go dogonić… Turnieje towarzyszą zwykle imprezom związanym z grami planszowymi i książkami i można znaleźć je w Internecie. Coraz popularniejsze stają się również puzzlowe „szachy”, gdzie dwoje zawodników układa na zmianę po jednym elemencie i zaznacza swój czas podobnie jak w grze królów.


Ciekawostki o puzzlach:

1.Największe puzzle na świecie, liczące aż 551 232 elementy zostały ułożone 24 września 2011 roku przez studentów uniwersytetu w Wietnamie.

2. Królowa Elżbieta II uwielbiała puzzle . Brytyjska monarchini była członkinią British Jigsaw Puzzle Library i wypożyczała układanki na zimowe pobyty w Sandringham.

3. Najdroższe puzzle świata to Astrolabium wykonane z 18-karatowego złota i ozdobione 209 diamentami o łącznej wadze 4,75 karata. Miały formę globusa z zegarem astronomicznym, który pokazywał ruch planet i gwiazd.

4. Nazwa puzzle pochodzi od angielskiej nazwy piły włośnicowej, wynalezienie której w latach osiemdziesiątych XIX wieku bardzo usprawniło proces wycinania puzzli drewnianych. 



Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Jeśli doceniasz naszą pracę i zaangażowanie albo po prostu podoba Ci się nasz portal i to, co robimy, to możesz nas wesprzeć niewielką kwotą – za co bardzo dziękujemy!!!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *