Recenzja #959 Speed Cups
Sprawdź swoją zręczność i szybkość w szalonej grze Speed Cups! Układaj kolorowe kubeczki zgodnie z obrazkami na kartach, aby cieszyć się zwycięstwem. Czy uda Ci się prześcignąć pozostałych graczy?
Informacje o grze
Autor gry Speed Cups: Haim Shafir
Wydawnictwo: Egmont
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 15 minut
Wiek: 6+
Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Egmont. Nie miało to wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.
Współpraca reklamowa z Ceneo.pl
Jeśli Speed Cups doczekało się wznowienia na polskim rynku, oznaczać to może tylko jedno-warto przyjrzeć się tej grze nieco bliżej. Jak możemy przeczytać na pudełku, autorem gry jest Haim Shafir, twórca takiego hitu jak Halli Galli, o którym niedawno pisaliśmy na naszych łamach. W obu grach duże znaczenie odgrywa dzwonek, którym będziemy zawiadamiać innych graczy, że jako pierwsi znamy właściwe rozwiązanie. Jesteście ciekawi, jak spodobało nam się Speed Cups? Zapraszamy do recenzji!
Przegląd elementów i zarys rozgrywki
Speed Cups zajmuje nieco wyższe od standardowych, średniej wielkości opakowanie. W środku znajdziemy ładnie wykonane elementy, które zdecydowanie zachęcają do zabawy! Oczywiście najważniejsze są cztery komplety kolorowych kubeczków – po jednym komplecie na gracza. Kubeczki są stabilne i dobrze leżą w dłoni, dzięki czemu układanie ich na stole nie stanowi większego problemu (chyba że jesteśmy na imprezie – wtedy układanie, może dostarczyć nieco więcej trudności). W opakowaniu znajdziemy również ładnie wykonany i dość głośny dzwonek, a także zestaw kart z łamigłówkami, na podstawie których będziemy układać kubeczki. Ilustracje na kartach są wyjątkowo sympatyczne i pomysłowe. Przedstawiają różne przedmioty, osoby oraz zwierzęta. Niektóre zagadki są oczywiste (ustawienie kubeczków we właściwych kolorach w szeregu), inne są nieco bardziej wymagające (kubeczkowa wieża, schodki, itd.)
Zasady rozgrywki są banalnie proste, tak jak przystało na grę rodzinną i towarzyską. Wykładamy na stół kartę, a potem jak najszybciej układamy nasze kubeczki. Najszybszy gracz może zadzwonić dzwonkiem i otrzymać w nagrodę daną kartę. Rozgrywka kończy się w momencie wyczerpania stosu zagadek. Następnie gracze podliczają zdobyte punkty i wyłaniają zwycięzcę.
Przestrzenna układanka na czas
Speed Cups to bardzo przyjemna gra, w której możemy wykazać się szybkością oraz zręcznością. Układanie kubeczków nie należy do najtrudniejszych, ale żeby wygrać, trzeba rozwiązywać zagadki naprawdę błyskawicznie. Gra świetnie sprawdzi się nie tylko jako gra dla dzieci, ale przede wszystkim na imprezach. Układanie kubeczków jest szalenie zabawne i potrafi rozkręcić każdą imprezę! Cała rozgrywka (ustawienie wszystkich układów) zajmuje nieco czasu, żałuję jednak, że do gry nie ma dołączonej większej liczby kart. Wtedy zabawa byłaby bardziej zróżnicowania i można byłoby samemu decydować, jak długa ma być poszczególna rozgrywka.
Według mnie Speed Cups może być również bardzo dobrą grą edukacyjną. Młodsze dzieci nie dadzą sobie co prawda rady ze zwykłą rozgrywką (zbyt duże tempo rozgrywki), ale samo układanie kubeczków bardzo im się podoba. Gra może ćwiczyć rozróżnianie kolorów, a także odwzorowywanie wzorów. To świetna zabawa dla każdego malucha! Speed Cups podoba mi się bardziej od Halli Galli tego samemu autora, może właśnie dlatego, że jest to bardziej uniwersalna pozycja, w którą można zagrać praktycznie z każdym i wszędzie.
Podsumowanie
Speed Cups to bardzo ładnie wykonana gra planszowa, w której zadaniem graczy jest odwzorowanie układu znajdującego się na kartach. Gra ćwiczy wiele przydatnych umiejętności (zręczność, koncentracja, koordynacja), a także zapewnia świetną, dynamiczną zabawę. To pozycja uniwersalna, w którą mogą zagrać zarówno przedszkolaki, dziadkowie z wnukami, pary jak i znajomi na spotkaniu towarzyskim. Polecamy!
Mocne Strony:
- bardzo ładne wykonanie,
- dynamiczna, zabawna rozgrywka,
- uniwersalna gra dla każdego,
- ćwiczy zręczność i koncentrację.
Słabe Strony:
- przydałoby się więcej kart z zagadkami, może dodatkowe, trudniejsze łamigłówki?