Recenzje

Recenzja #828 Hegemony: Poprowadź swoją klasę do zwycięstwa

W „Hegemony: Poprowadź swoją klasę do zwycięstwa” wkraczamy do świata, gdzie każdy ruch na planszy to strategiczna gra o przetrwanie i dominację. Podczas rozgrywki zanurzamy się w niego bez pamięci, ale czy zwycięstwo w tej polityczno-ekonomicznej arenie jest w ogóle osiągalne?


Informacje o grze Hegemony

Autor gry Hegemony: Vangelis Bagiartakis, Varnavas Timotheou

Wydawnictwo: Portal Games

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: 90 – 180 min

Wiek: 14+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Portal Games. Wydawnictwo to nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plJuż na wstępie warto podkreślić, że „Hegemony” to nie jest zwykła gra planszowa, jakie dotychczas znaliście. To ambitny projekt, który łączy w sobie elementy symulacji polityczno-ekonomicznej ze znanymi nam mechanikami gier planszowych. Wcielamy się w przedstawicieli różnych klas społecznych – od Robotniczej po Kapitalistyczną, starając się przeforsować swoje interesy i wpłynąć na losy społeczeństwa. W „Hegemony” widać głębokie zaangażowanie twórców w realia tematyczne gry. Każda klasa ma swoje unikalne cele i metody działania, co sprawia, że rozgrywka jest niezwykle asymetryczna i każda partia to nowe doświadczenie. To właśnie ta asymetria jest sercem gry i jednocześnie jej największym atutem, który odkrywamy z każdą kolejną partią.


Przegląd elementów i zarys rozgrywki w „Hegemony”

W „Hegemony” każdy aspekt designu ma swoje znaczenie. Komponenty gry są wykonane z najwyższą starannością. Kartonowe elementy są trwałe i estetycznie zaprojektowane, a ilustracje na kartach i planszy przyczyniają się do kreowania wyjątkowej atmosfery gry niczym na najlepszych arenach politycznych. Szczegółowość komponentów pomaga w zanurzeniu się w tematyce gry i ułatwia zrozumienie złożonych mechanik.

Ponieważ jest to tytuł bardzo rozbudowany, to ciężko byłoby mi dokładnie opisać Wam, jak wygląda rozgrywka. Zresztą – macie od tego instrukcję. Myślę jednak, że warto wspomnieć nieco o każdej klasie, abyście wiedzieli co jest kluczowe. Kto wie – może te informacje pozwolą Wam na łatwiejszy wybór przed pierwszą rozgrywką.

Kim dzisiaj zostaniesz?

Klasa Robotnicza (Working Class)

 • Rola: Klasa Robotnicza jest podstawowym źródłem pracy w grze, dostarczając pracowników do firm prowadzonych przez pozostałe klasy.
 • Mechanika: Reprezentuj Klasę Robotniczą koncentrujemy się na zatrudnianiu pracowników, zarabianiu pieniędzy oraz zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, takich jak jedzenie, zdrowie, edukacja i rozrywka.

Klasa Średnia (Middle Class)

 • Rola: Klasa Średnia również dostarcza pracowników, ale ma możliwość posiadania własnych firm i dąży do znalezienia równowagi między produkcją, sprzedażą i konsumpcją dóbr.
 • Mechanika: W tej klasie zarządzamy firmami, sprzedając i konsumując wyprodukowane dobra. Ważnym aspektem jest zarządzanie własnymi zasobami oraz dążenie do zysków poprzez rozwijanie i prowadzenie firm.

Kapitaliści

 • Rola: Klasa Kapitalistyczna zarządza firmami produkującymi dobra i usługi, głównie skupiając się na maksymalizacji dochodów.
 • Mechanika: Ta klasa koncentruje się na efektywnym zarządzaniu firmami, inwestowaniu w produkcję i usługi oraz maksymalizowaniu zysków. Kluczowym elementem jest podejmowanie decyzji inwestycyjnych i finansowych, które zwiększają nasze wpływy ekonomiczne.

Państwo (The State)

 • Rola: Państwo dąży do zwiększenia swoich wpływów poprzez utrzymanie równowagi między klasami i radzenie sobie z różnymi wydarzeniami społecznymi.
 • Mechanika: Reprezentując Państwo zajmujemy się zarządzaniem polityką, wpływaniem na ustawodawstwo, a także balansowaniem interesów różnych klas. Ważną częścią jest zarządzanie wydarzeniami i wpływanie na politykę gospodarczą.

W każdej klasie podejmujemy decyzje dotyczące zarządzania zasobami, planowania strategicznego oraz interakcji z innymi klasami, co wpływa na dynamikę gry i ostateczny wynik. Jak już wspominałam, mechaniki każdej klasy są unikalne, co dodaje gry głębi i wymaga od nas adaptacji do różnych strategii. Z tego też względu trudno jest określić, która klasa jest tą najtrudniejszą.


Recenzja Hegemony: Poprowadź swoją klasę do zwycięstwa

„Hegemony: Poprowadź swoją klasę do zwycięstwa” to gra, która przenosi nas w świat politycznych manipulacji i ekonomicznych strategii. Stajemy się liderami różnych klas społecznych, walczących o dominację i wpływy. To nie jest typowa gra planszowa; to kompleksowa symulacja, która zmusza nas do głębokiego strategicznego myślenia i podejmowania decyzji, które mogą mieć dalekosiężne konsekwencje. Zaprojektowana przez Vangelisa Bagiartakisa i Varnavasa Timotheou, „Hegemony” wyróżnia się na tle innych gier planszowych swoją głębią i realizmem. Łączy elementy zarządzania zasobami, negocjacji i planowania długoterminowego, oferując wyjątkowe wyzwanie umysłowe na skalę znanych gier Lacerdy. Kluczowym elementem jest tutaj asymetria, którą pokochają fani gry „Root”. Każda klasa społeczna ma własne unikalne cele, strategie i ograniczenia, co sprawia, że każda rozgrywka jest inna i wymaga innego podejścia.

Nieoczekiwane zwroty akcji, czyli arena polityczna „Hegemony” w pełnej odsłonie

„Hegemony” opiera się na zręcznym balansowaniu między krótkoterminowymi korzyściami a długoterminowymi strategiami. Musimy nie tylko skupić się na rozwijaniu swoich zasobów i wpływów, ale także na przeciwdziałaniu ruchom przeciwników. Każda klasa społeczna ma swoje unikalne zdolności, które mogą być wykorzystane do osiągnięcia celów. Interakcja między klasami jest kluczowa – od sojuszy po ostry konflikt. Musimy stale dostosowywać swoje strategie, reagując na zmieniające się warunki i ruchy innych graczy. Ta dynamika sprawia, że „Hegemony” jest fascynującą grą, w której każda decyzja ma znaczenie i może prowadzić do nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Główne mechaniki gry – zarządzanie ręką i swego rodzaju worker placement – bardzo dobrze się przenikają. Wybór pomiędzy wykorzystaniem karty dla jej akcji czy odrzuceniem jej w celu wykonania ogólnej akcji klasy jest kluczowy i może znacząco wpłynąć na przebieg gry. Musimy więc wykazać się dużą skutecznością w podejmowanych decyzjach.

Zagłosujmy! – Czyli to, co lubię najbardziej!

Ważnym elementem gry, który osobiście lubię najbardziej, jest polityczny aspekt, gdzie możemy wpływać na ustawodawstwo poprzez głosowania i lobbing. Decyzje dotyczące reform w zakresie podatków, edukacji czy zdrowia mają bezpośredni wpływ na rozwój i strategie każdej klasy, co dodaje głębi i realizmu do gry, a przy tym niezłego dreszczyku emocji. Naprawdę świetnie przemyślana mechanika. Jak już wcześniej wspomniałam – interakcje między graczami są tutaj kluczowe. Sojusze, negocjacje i konflikty są na porządku dziennym. Każda decyzja wpływa nie tylko na osobę, która ją podejmuje, ale również na innych uczestników gry. To tworzy dynamiczną atmosferę, gdzie nieprzewidywalność i strategia idą w parze. Za tym wszystkim idzie oczywiście wysoka regrywalność. Tytuł ten będzie szczególnie atrakcyjny dla zaawansowanych graczy, którzy cenią sobie głęboką tematykę i złożone mechanizmy.

Odpowiednia przestrzeń do politycznej potyczki…

O czym jeszcze warto pamiętać? Hegemony zajmuje naprawdę dużo miejsca przy stole – dlatego lepiej, abyście byli dobrze przygotowani. Wypadłoby również, aby każdy z graczy przed rozgrywką zapoznał się z klasą, którą chce akurat zagrać. Pomoże to zminimalizować długość tłumaczenia zasad i przyspieszy i tak już dość długą rozgrywkę, która zwykle trwa ok. 4 godziny. Poza tym – starajcie się dobrze wybierać współgraczy. Ci, którzy na co dzień mocno siedzą w polityce i nie potrafią utrzymać swoich emocji mogą nieźle namieszać w towarzystwie. W końcu gra nad stołem ma tutaj ogromne znaczenie!


Podsumowanie

Po zakończeniu gry w „Hegemony: Poprowadź swoją klasę do zwycięstwa” zawsze pozostaje uczucie głębokiej satysfakcji. Niezależnie od tego, czy akurat udało nam się wygrać. Ten tytuł to przede wszystkim intelektualne wyzwanie, które zmusza do refleksji nad własnymi decyzjami. „Hegemony” jest wyjątkowym połączeniem strategii, negocjacji i zarządzania zasobami, oferującym nie tylko rozrywkę, ale też możliwość wcielenia się w rolę lidera społecznego, który ma realny wpływ na losy gry. Dzięki swojej regrywalności, głębi tematycznej i złożonym mechanikom, „Hegemony” z pewnością znajdzie swoje miejsce wśród bardzo wymagających graczy, którzy ciągle poszukują czegoś więcej. To gra, która pozostaje w pamięci i inspiruje do dyskusji.


Mocne Strony:

 • Świetne wykonanie,
 • Idealnie zazębiające się mechaniki,
 • „Gra nad stołem”,
 • Ogromna satysfakcja z rozgrywki,
 • Aspekt edukacyjny,
 • Interakcja między graczami,

Słabe Strony:

 • Długość rozgrywki,

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Katarzyna Dzierżęga

Gry planszowe są naszą pasją. Zapytasz co u nas słychać? – Gry planszowe. Jak tam w Poznaniu? – Gry planszowe. Co robicie w Sylwestra? – you-know-what! Każde z nas zaczęło osobno. Kasia od Talizmana, Adrian od… Monopoly Deal. I to w dużej mierze właśnie gry nas połączyły. Jesteśmy zdecydowanie freak-ami. Na naszej drodze szybko zaczęły pojawiać się coraz to cięższe euro i ameritrashe. Im bardziej nietypowo – tym lepiej. Staramy się grać jak najczęściej, co chwilę odnajdując pozycje godne naszej uwagi. Szukamy tych, które urzekną nas na długie godziny. Nie znaczy to jednak, że odmawiamy sobie krótkich i lekkich gier. W naszej kolekcji mamy już ponad 300 tytułów. Chcielibyśmy wskazać kilka konkretnych, tych ulubionych, ale może zamiast tego podzielimy się z Wami tym, co jest na naszej półce:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *