Recenzje

Recenzja #794 Cezar: Kostki zostały rzucone

Rzuć kośćmi i zawalcz o władzę w starożytnym Rzymie! Pies Cezar i kot Konsul nie mogą dogadać się w sprawie władzy, czas więc ich nieco wspomóc. Cezar: Kostki zostały rzucone to prosta gra kościana, której autorem jest sam Reiner Knizia.


Informacje o grze

Autor gry Cezar: Kostki zostały rzucone: Reiner Knizia

Wydawnictwo: Muduko

Liczba graczy: 2-6 osób

Czas gry: 30 minut

Wiek: 8+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Muduko. Wydawnictwo Muduko nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plPrzegląd elementów

Cezar: gra kościana, to niewielka gra zapakowana w kolorowe pudełko. Na okładce zobaczymy bardzo ładną grafikę przedstawiającą rzymskie zwierzaki ubrane w charakterystyczne togi. Szkoda, że ilustrator Tomasz Kaczkowski nie miał tutaj dużego pola do popisu, tyle, co kilka obrazków wewnątrz pudełka i w instrukcji. Bardzo chciałabym zobaczyć grafiki tego autora w kolejnych grach, gdyż spodobał mi się jego styl, zarówno tutaj, jak i w Roszadzie wśród zwierząt, czy w Zieloborze.

Elementy gry, czyli 10 kostek oraz żetony monet są ładnie wykonane, zresztą wydawnictwo Muduko przyzwyczaiło nas już do jakości swoich gier . Instrukcja do gry również jest porządnie napisana, czytelna i poparta przykładami. Przy pierwszych rozgrywkach jej obecność będzie jednak nieodzowna – będziemy musieli poznać różne układy kości, które mogą obalić panującego Konsula.

Zarys Rozgrywki

Zasady gry Cezar: Kostki zostały rzucone nie są skomplikowane, ale wymagają nieco wprawy i oswojenia z nazewnictwem. Gra rozpoczyna się od wyborem aktualnie panującego władcy. W tym celu pierwszy gracz rzuca zestawem 5 kości. Aby zostać Konsulem, należy wyrzucić wyższy od poprzednika rezultat. Kostki można przerzucić do 3 razy, następnie trzeba obliczyć swój wynik poprzez pomnożenie sumy rzymskich cyfr przez liczbę ikonek z wizerunkiem senatora (wieniec laurowy). Kolejni gracze starają się obalić aktualnie panującego Konsula poprzez wyrzucanie bardziej wartościowych zestawów oraz różnych układów z bombami. Jeśli tura wróci do władcy, otrzymuje on w nagrodę srebrną (a w ostatniej rundzie złotą) monetę. Gra kończy się podliczeniem wartości żetonów monet po 5 rundach.

Recenzja

Cezar: Kostki zostały rzucone to dość szybka gra kościana, w której gracze mają dość równe szanse na zwycięstwo. Wszystko poprzez dość dużą losowość, oczywiście możemy 3 razy przerzucać kości, ale nie możemy w żaden sposób wpłynąć, na to co wypadnie. Nasza wygrana zależy więc głównie od szczęścia. Jedyną możliwość kombinowania mają gracze próbujący obalić władcę, gdyż mogą zdecydować, czy przerzucać kości w nadziej na pojawienie się bomb, czy może lepiej postawić na wyższe wartości na kostkach, aby przebić wynik Konsula. Najgorsze zadanie ma jednak Konsul, szczególnie jeśli na początku rozgrywki wyrzuci wysoki wynik i większość gry przeczeka, jak inni będą starali się go obalić i wyrzucą odpowiednią liczbę bomb. Na szczęście gra jest dość szybka, więc w takim przypadku można rozegrać zaraz kolejną rozgrywkę.

Uznanie należy się za wymyślenie całego tematu, czyli zwierzaków walczących o władze w Rzymie, do rozgrywki, która sprowadza się do rzutów 10 kostkami (a właściwie 5, bo pozostałe 5 pokazują nam jedynie wynik Konsula). Gra sprawdza się najlepiej dla dzieci w wieku około 8-10 lat, które bardzo emocjonują się rozgrywką i za wszelką cenę chcą pokonać Konsula i zostać słynnym Cezarem. Młodsze dzieci mogą nie poradzić sobie z symbolami i podejmowaniem decyzji, które kości warto przerzucić, dla starszych gra będzie zbyt losowa i powtarzalna.

Rozgrywka ze względu na losowość jest na pewno regrywalna, gra sprawdza się również nieźle w większym, przynajmniej 3-osobowym gronie. To ciekawa propozycja dla dzieciaków, rozwijająca rywalizację, w której zwycięzca może poczuć się jak najprawdziwszy władca. Ja nie jestem wielką fanką tej pozycji Reinera Knizia, ale widocznie nie jestem targetem tej gry, moim dzieciom rzucanie kostkami się podobało.

Podsumowanie

Cezar: Kostki zostały rzucone to ładnie wydana, zajmująca niewielkie opakowanie gra kościana. Spodoba się dzieciakom, które kochają rywalizację i emocjonujące planszówki, gdzie każdy ma podobne szanse zwycięstwo niezależnie od poziomu ogrania. Gra jest mocno losowa, ale oprawiona w ciekawy temat, który może znaleźć swoich fanów. Na duży plus zasługuje niewysoka cena oraz dedykowana mata do rzucania kostek, którą możecie kupić niedrogo na stronie wydawnictwa Muduko (link poniżej).

Mocne Strony:

  • emocjonująca rozgrywka dla dzieciaków,
  • spora regrywalność,
  • ładne wykonanie,
  • nieskomplikowane zasady,
  • ładne ilustracje,
  • dobrze napisana instrukcja.

Słabe Strony:

  • duża losowość.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *