Recenzje

Recenzja #705 Gwiezdna flota

Nadchodzi kosmiczna przygoda! Zostaliście wybrani na nowych kapitanów wysłużonych statków kosmicznych. Ulepszajcie swoje pojazdy, wypełniajcie misje i… walczcie z piratami! Gwiezdna flota to strategiczna gra planszowa, obok której nie można przejść obojętnie!


Informacje o grze Gwiezdna flota

Autor gry Gwiezdna flota: Peter B.Hoffgaard

Wydawnictwo: Rebel

Liczba graczy: 1-4

Czas gry: 20-100 minut

Wiek: 12+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Rebel. Wydawnictwo Rebel nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plPrzegląd elementów

Gwiezdna flota to pełnowymiarowa gra strategiczna, która może stać się ozdobą każdej kolekcji. Zajmuje duże, ciężkie pudełko, w którym znajdziemy ogrom kart, żetonów, planszetek, figurek i innych kolorowych elementów. Warto zwrócić uwagę na grafikę gry, za którą odpowiedzialnych było aż 5 ilustratorów! Dominują w niej odcienie błękitu i granatu, które świetnie kontrastują z żywymi kolorami figurek załogi… Bardzo podobają mi się również ilustracje występujące na kartach, każda jest wyjątkowa i bardzo klimatyczna!

Rozgrywka będzie się odbywała przede wszystkim na dużej planszy przestrzeni kosmicznej, po której będziemy „podróżować” naszymi pionkami statków. Plansza jest porządnie wykonana i przestronna, ale trzeba przyznać, że zajmuje na stole sporo miejsca.

Bardzo spodobały mi się planszetki graczy, czyli nasze pojazdy kosmiczne, w których znalazło się miejsce na załogę, salę odpraw oraz ładownie. Figurki są dość małe, ale za to przedstawiają różne postacie! Dzięki temu w swojej załodze nie mamy armii klonów… Ale o klonach również nie zapomniano, gdyż do swojej załogi możemy pozyskać androida, który pomoże nam w wypełnianiu misji!

Instrukcja jest obszerna, ale wyczerpująco napisana. Zawiera wskazówki, skróty zasad, przykłady… Znajdziecie w niej również wstawki fabularne i końcowe podsumowanie przygody, które będzie zależało od zdobytych podczas gry punktów.

Zarys Rozgrywki

Jako kapitanowie statków kosmicznych poruszacie się po przestrzeni kosmicznej i wypełniacie różnorodne misje. Za ich wykonanie można otrzymać różne bonusy i dodatkowe punkty, ale nie tylko… czasem zdarzy się, że nasz statek ulegnie uszkodzeniu lub natkniemy się na piratów! Warto również zadbać o rozwijanie własnego pojazdu kosmicznego, który nie oszukujmy się… ma już swoje lata i trzeba go nieco wyremontować. W tym celu naprawiamy uszkodzenia oraz dobieramy karty technologii.

Podczas rozgrywki będziemy mogli przesuwać nasze żetony po trzech torach frakcji: Stowarzyszenia, Puszkinów oraz Piratów. One również przyniosą nam punkty na koniec gry, a także dodatkowe bonusy i umiejętności w trakcie zabawy.

Rozgrywka kończy się po czterech rundach. Następuje wtedy podliczanie punktów za statki kosmiczne, wszystkie ulepszenia, zawartość ładowni, karty misji i komandorów… Kto to taki? To nasi najlepsi członkowie załogi, wyspecjalizowani do… wykonywania podwójnych akcji. Wszystkie punkty możemy zapisać w dodanym do gry bloczku punktacji.

Recenzja

Gwiezdna flota to bardzo dobra gra strategiczna, która ma różne (kosmiczne) drogi do zwycięstwa! Przy każdej rozgrywce odkrywałam coś nowego i chciałam sprawdzić kolejną strategię… Czy warto awansować załogę, wypełniać misje, ulepszać statek, czy gonić na torach frakcji? Podoba mi się klimat gry, a mechanika bardzo do niego pasuje!

Nasz statek kosmiczny i załoga w gotowości

Gwiezdna flota jest regrywalną grą, mamy sporo kart misji i technologii, nawet karty frakcji różnią się w poszczególnych rozgrywkach (oprócz Puszkinów). Każda gra może wyglądać inaczej… Warto zwrócić również uwagę na karty omega, które na koniec rozgrywki mogą przynieść dodatkowe punkty. Jeśli chodzi o skalowanie, to grało mi się równie dobrze we dwie osoby, jak i w trzy czy cztery. Im więcej graczy tym robi się „ciaśniej” na planszy i jest większy wyścig po karty misji i nieco więcej interakcji. Oprócz podbierania sobie kart, gracze nie mają wpływu na statki przeciwników, czyli nie można komuś czegoś zepsuć, bądź ukraść. W końcu pracujemy dla jednej firmy…

Andoridy, czyli pomocne roboty…

Osobiście nie jestem fanką gier o tematyce kosmicznej, ale ta bardzo przypadła mi do gustu i z pewnością zostanie w mojej kolekcji. Co prawda próg wejścia nie jest najniższy, gdyż zasad jest dość sporo i potrzeba nieco czasu, aby poznać grę, ale nie są one skomplikowane! Trochę czasu zajmuje też samo przygotowanie rozgrywki, nie jest to więc krótki filler, ale pełnowymiarowa gra strategiczna! Według mnie każdy znajdzie w niej coś dla siebie, zarówno zaawansowany gracz, jak i gracz rodzinny, który szuka strategicznej gry z przygodą w tle. Gra sprawdzi się również dla nieco starszych dzieci, moja 10-latka już regularnie mnie ogrywa!

technologia

Na koniec wspomnę jeszcze, że Gwiezdna flota posiada wariant solo. Przygotowano dla niego specjalne karty, które wskażą nam ruchy naszego przeciwnika. Nie miałam okazji jeszcze w niego zagrać, gdyż zawsze kiedy wyciągam grę, ustawia się do niej kolejka chętnych…

odprawa w stacji macierzystej…

Podsumowanie

Gwiezdna flota to bardzo interesująca gra strategiczna! Jest pięknie wykonana, posiada klimatyczną i ciekawą rozgrywkę oraz dużo dróg prowadzących do zwycięstwa. Wymaga na początku nieco wysiłku, aby ją poznać i przygotować, ale zdecydowanie warto, gdyż przynosi sporą satysfakcję z gry! Polecam!


Mocne Strony:

  • ciekawa oprawa graficzna,
  • staranne wykonanie,
  • wiele dróg prowadzących do zwycięstwa,
  • rozwijanie swojego statku i ulepszenia,
  • wyczuwalny kosmiczny klimat,
  • wariant solo,
  • możemy sprawdzić, jak nam poszło dzięki fabularnym podsumowaniu zdobytej liczby punktów!

Słabe Strony:

  • brak!

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *