Recenzje

Recenzja #507 Tajne przez poufne

Chciałbyś poznać się lepiej ze swoimi znajomymi? Dowiedzieć się o nich czegoś nowego, a przy okazji świetnie się bawić? Zabierz na spotkanie grę Tajne przez poufne, a impreza od razu zyska kolorów!


Informacje o grze

Autor gry Tajne przez poufne: Arno Steinwender, Markus Slawitscheck

Wydawnictwo: Edgard Games

Liczba graczy: 3-10

Czas gry: 15 minut

Wiek: 15+Przegląd elementów

Tajne przez poufne to gra zajmująca niewielkie opakowanie, które bez problemu można zabrać ze sobą na każdą imprezę, czy spotkanie ze znajomymi. Eleganckie pudełko, z intrygującą okładką skrywa w sobie mnóstwo kolorowych znaczników oraz grubą talię kart z pytaniami. Wszystkie elementy gry wykonano bardzo starannie, minimalistyczne ilustracje na żetonach nadają grze przejrzystości, a karty są wyjątkowo czytelne.

40 żetonów, które znajdziemy w pudełku, umożliwią jednoczesną grę aż 10 osobom! Każdy z graczy otrzymuje bowiem 4 żetony, które będzie przydzielał we właściwym miejscu na kartach. My graliśmy w piątkę i każdy miał możliwość wyboru ulubionego koloru i grafiki.

Podczas gry mamy do wyboru aż 100 kart, co daje ogromną liczbę 400 potencjalnych pytań, na które możemy odpowiadać! Na każdej karcie oprócz pytań mamy słowa „tak” oraz „nie”, przy których będziemy układać nasze żetony, wskazujące odpowiedź na pytanie.

Do gry dołączono również czytelną instrukcję, myślę, że po jednorazowym przeczytaniu zasad wszystko stanie się jasne i nie trzeba będzie już do niej wracać.


Zarys Rozgrywki

Tajne przez poufne to gra imprezowa, w której przede wszystkim chodzi o dobrą zabawę. Na początku rozgrywki szykujemy karty drużyn – białych i czarnych i rozdajemy je między graczy. Staramy się, aby kart było mniej więcej tyle samo: na przykład przy 6-osobowej rozgrywce szykujemy 3 karty białe i 3 czarne.

Następnie losujemy kartę i czytamy dwa pytania- jedno dla drużyny czarnej i drugie dla drużyny białej. Każdy z graczy odpowiada tylko na pytanie dla swojego koloru, a następnie kładzie swój żeton przy odpowiedzi „tak” bądź „nie”, Po przydzieleniu odpowiedzi do 3 kart, gracze analizują odpowiedzi i wskazują, kto należy do ich drużyn. Następnie gracze otrzymują punkty za właściwie wskazania i następuje kolejna runda, w której od nowa przydzielane są karty drużyn.


Recenzja

Tajne przez poufne to świetna gra imprezowa! Wzięliśmy ją na spotkanie ze znajomymi i bawiliśmy się doskonale. Pomimo że znamy się od kilkunastu lat, nie wiedzieliśmy o sobie wszystkiego, a karty pomogły nam się jeszcze lepiej poznać. Pytania są ciekawe, niektóre zabawne, inne bardziej poważne, ale wszystkie są zachowane w dobrym tonie i dotyczą raczej neutralnych rzeczy, a nie drażliwych tematów. Tak jak wspominałam, w pudełku znajdziemy ich aż 400! Zajmie nam więc kilka dobrych rozgrywek, nim zdołamy je wszystkie „przerobić”.

Gra jest wykonana bardzo starannie, w nieco minimalistycznym stylu, co świetnie prezentuje się na stole. Można w nią zagrać już od 3 osób, ale najlepszą opcją wydaje się gra od 4 do 6. W więcej graczy robi się już nieco większy harmider i ciężko zapanować nad tymi wszystkimi żetonami, które leżą obok kart.

Pojedyncza rozgrywka trwa około 15 minut, ale u nas czas gry zdecydowanie się przedłużał, gdyż chcieliśmy rozegrać jeszcze jedną partię i jeszcze kolejną… Podczas gry świetnie się bawiliśmy, rozgrywka była dynamiczna i nie wywoływała przestojów. W grę można grać od 15 lat, ale myślę, że jest to dość zawyżony wiek… My graliśmy również z 8- latką, ale niektóre pytania przed zagraniem musiały zostać ocenzurowane i wymienione na inne, na przykład takie o całowaniu. Było ich jednak niewiele. Jeśli chcecie zagrać z młodszymi dziećmi, po prostu wybierzcie przez rozgrywką, odpowiadające wam pytania i już.


Podsumowanie

Tajne przez poufne to bardzo przyjemna gra imprezowa, przy której można świetnie się bawić i dowiedzieć więcej o znajomych. Pytania są bardzo dobrze dobrane, niekompromitujące, raczej lekkie i zabawne. Rozgrywka jest wciągająca i dynamiczna, a podczas zabawy naprawdę wszyscy dobrze się bawią. Polecamy Tajne przez poufne, jeśli chcecie miło spędzić czas w towarzystwie.


Mocne Strony:

  • małe, podręczne pudełko,
  • ładne, kolorowe żetony,
  • proste zasady gry,
  • można dowiedzieć się więcej o znajomych,
  • dynamiczna rozgrywka.

Słabe Strony:

  • trzeba kogoś znać chociaż w minimalnym stopniu, inaczej pozostaje nam zgadywanie jakich odpowiedzi mógłby udzielić.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Edgard Games. Bardzo dziękujemy!

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *