Recenzje

Recenzja #471 Ryby mają głos

Jak wiadomo zarówno obserwowanie rybek, jak i gra w planszówki mogą ukoić skołatane nerwy i zrelaksować. A co powiecie na połączenie jednego z drugim? Oto Ryby mają głos, czyli gra, w której stworzycie najpiękniejsze akwarium!


Informacje o grze

Autor gry Ryby mają głos: David Smith

Wydawnictwo: Granna

Liczba graczy: 2-5

Czas gry: 20 minut

Wiek: 8+Przegląd elementów

Ryby mają głos to niewielka gra karciana, która zajmuje kwadratowe, zgrabne pudełeczko. W środku znajdziemy plik kart, w którego skład wchodzi po 14 kart z sześciu gatunków rybek akwariowych, karta skarbu oraz 3 kart celów. Karty wydrukowano na ładnym papierze, ale to, co najbardziej mnie urzekło to przepiękne, realistyczne ilustracje! Nie ma tutaj dziwnych, wymyślonych ryb, ale prawdziwe, najbardziej popularne i znane rybki akwariowe. Myślę, że wszyscy wielbiciele akwarystyki będą zadowoleni…

W pudełku znajdziemy również zgrabny notesik, w którym będziemy mogli zapisywać punktacje. Świetny dodatek, nieobowiązkowy, a daje dodatkową radość z gry.

W opakowaniu znalazła się również instrukcja, która jasno przedstawia zasady, które będą się zmieniały w zależności od liczby graczy. Miejcie ją więc przy sobie, aby móc kontrolować ile kart jest potrzebnych do gry, jak je dzielić i ile rund będzie trwała rozgrywka.


Zarys Rozgrywki

W grze wcielicie się w akwarystów, którzy wybrali się do sklepu zoologicznego, aby zaopatrzyć się w rybki do swojego akwarium. Rybki będziecie dzielić po kolei na zestawy, a następnie wybierać, które z nich trafią do waszego zbiornika. Każdy gatunek rybki umożliwia nam zdobywanie punktów w inny sposób, dlatego rybki należy dobierać z głową, tak aby, jak najbardziej pasowały nam do tych, które już mamy.

Oprócz zbierania zestawów warto polować na kartę skarbu, która daje aż 7 punktów! Dodatkowo punkty otrzymacie również za spełnienie celów, które są wspólne dla wszystkich graczy od początku gry. Grę wygrywa gracz, którego rybki uzyskają w sumie najwięcej punktów.


Recenzja

Ryby mają głos to gra, w którą zagrają dzieciaki już od 8 roku życia. Nam udało się już zagrać, nawet z 6-latką, która może nie miała jeszcze odpowiednich mocy „przeliczeniowych”, ale tak świetnie dzieliła rybki na zestawy i dobierała do swojego akwarium, że… wygrała. I taka właśnie jest ta gra, pomimo, że ma się wrażenie „wpływu” na to, co się dzieje na stole, tak naprawdę nie wiemy, jak podzielą karty inni gracze i mało można tutaj zaplanować. Większą decyzyjność mamy przy wyborze kart, musimy tak dobierać rybki, żeby nasze akwarium przyniosło nam, jak najwięcej punktów.

Sama rozgrywka jest przyjemna i dzieci będą się dobrze bawić w dobieranie rybek. Również przeliczanie zestawów, sprawi, że nasze pociechy poćwiczą matematykę. Gra jest realistyczna, relaksacyjna i myślę, że gracze, którzy nie gustują w fantastyce, ale w pozycjach edukacyjnych będą bardzo zadowoleni.

Minusem jest dość długie przygotowanie gry. W zależności od liczby graczy trzeba wybrać odpowiednie karty, właściwie je rozłożyć i dobrze podzielić. Obecność instrukcji obowiązkowa, aby się w tym nie pogubić. Miałam wrażenie, że przygotowanie gry zajmuje więcej czasu niż sama rozgrywka, a nie jest to coś, co lubię w grach rodzinnych.

Pojedyncza gra zajmowała nam około 10 minut, rozgrywka przebiegała wyjątkowo spokojnie. Nie ma tutaj jakiś większych emocji, jeśli ktoś podbierze nam upatrzoną rybkę, możemy dodać do swojego akwarium inne, które również przyniosą nam punkty. Gra sama w sobie jest prosta, ale myślę, że wymaga obecności rodzica, chociażby do jej przygotowania.


Podsumowanie

Ryby mają głos to niewielka gra planszowa, która spodoba się początkującym graczom, dzieciom oraz… fanom akwarystyki. Dla tych ostatnich będzie to nie lada gratka, ponieważ ilustracje w grze są bardzo realistyczne i doskonale przedstawiają najpopularniejsze gatunki rybek akwariowych. Sama rozgrywka jest prosta, chociaż przygotowanie gry wymaga nieco czasu. Tworzenie najlepiej punktującego zestawu rybek w tej grze przypomina nieco obserwowanie akwarium. Nie jest może specjalnie pasjonujące, ale relaksuje i daje sporo przyjemności!


Mocne Strony:

  • świetne realistyczne ilustracje rybek,
  • idealna pozycja dla akwarystów,
  • gra podoba się dzieciom.

Słabe Strony:

  • dość długie przygotowanie gry,
  • mało emocjonująca.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Granna. Bardzo dziękujemy!

granna

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *