Recenzje

Recenzja #465 Jaś i Małgosia

Głęboko w środku lasu stoi w ukryciu mały domek… Dookoła roznosi się słodki zapach ciasteczek i pierników. Masz ochotę spróbować? Uważaj jednak, bo gdzieś tutaj czai się prawdziwa czarownica! Przedstawiamy nową bajkową grę… Oto Jaś i Małgosia.


Informacje o grze

Autor gry Jaś i Małgosia: Krzysztof Jurzysta

Wydawnictwo: Granna

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: 20 minut

Wiek: 6+



Bardzo lubimy całą bajkową serię gier od Wydawnictwa Granna. Wszystkie są przepięknie wykonane i zilustrowane, a co najważniejsze zapewniają naprawdę dobrą zabawę zarówno dzieciakom, jak i rodzicom. Do tej pory naszym ulubionym tytułem w serii był Kopciuszek, który często lądował u nas na stole, zwykle na dobranoc, jako miły akcent relaksacyjny po długim dniu. Byłam ciekawa, czy moim dziewczynom spodoba się nowa bajkowa gra. Jesteście ciekawi, jak wypadli Jaś i Małgosia na tle innych pozycji z serii? Zapraszamy do recenzji!


Przegląd elementów

Gra zajmuje małe pudełko, które bez problemu możemy wszędzie ze sobą zabrać. Po odpakowaniu czeka na nas cały stos elementów, które wypełniają opakowanie po brzegi. Przed rozgrywką należy wypchać kartonowe elementy z wypraski i z pomocą instrukcji złożyć… domek z piernika! Złożenie domku jest banalnie proste i myślę, że nawet dzieci poradzą sobie z tym bez problemu. Chatkę można zostawić rozłożoną, ale my naszą po zabawie składamy do pudełka.

Do gry potrzebne będą nam kolorowe żetony ze słodyczami, które będziemy układać niczym puzzle w celu zdobycia kartonowego pierniczka. Żetony wydrukowano na grubej tekturze, wszystkie są kolorowe i wyglądają baaardzo apetycznie…Najbardziej jednak ze wszystkich elementów gry spodobały mi się drewniane figurki przedstawiające Jasia, Małgosię i Babę Jagę. Są ślicznie pomalowane i prezentują się świetnie podczas rozgrywki. Gra jest w całości wykonana w sposób ekologiczny, wielkie brawa dla Granny za kolejną grę z zerową ilością plastiku!

Do gry załączono również instrukcję, która wyczerpująco wyjaśnia zasady gry. Myślę, że po jednorazowym jej przeczytaniu nie będzie już potrzeby, aby do niej zaglądać.


Zarys Rozgrywki

Jaś i Małgosia to gra kooperacyjna, w związku z czym gracze muszą współpracować, aby osiągnąć cel, jakim jest zdobycie 5 pierniczków z domku Baby Jagi. Podczas gry będą układać kafelki słodyczy, a każdy ukończony przysmak pozwoli na zdobycie upragnionego ciastka. Na każdym kafelku słodkości znajdują się jednak kolorowe kropeczki, które będą nam wskazywały które pionki musimy poruszyć. Każda postać w grze ma przypisany inny kolor, będziemy więc nadzorować ruchy zarówno Jasia i Małgosi, jak i Baby Jagi.

Nasi bohaterowie nie mogą zostać dogonieni przez Babę Jagę, nie mogą również jej prześcignąć. Jak się okazało, to wcale nie jest takie proste! Dopiero za 3 razem udało nam się wygrać grę i zdobyć 5 pierniczków… A to, Małgosia poszła nam za szybko i przegoniła Babę Jagę, a to czarownica dorwała Jasia… Rozgrywka wymaga logicznego myślenia i ciągłego analizowania sytuacji na planszy. Trzeba kontrolować ułożenie postaci i dokładać słodycze w taki sposób, aby wszyscy poruszali się w optymalny sposób.


Recenzja

Jaś i Małgosia to gra, która skradła nasze serca! Wszystko jest tutaj dopracowanie w najmniejszych szczegółach – i wykonanie i mechanika. Przypominając sobie stare czasy, kiedy dzieci miały do wyboru tylko gry w stylu Monopoly, czy chińczyka, można zobaczyć, jak ogromna zmiana zaszła w projektowaniu gier dla najmłodszych. Myślę, że Jaś i Małgosia mogłaby spokojnie reprezentować polskie gry dla dzieci na rynku międzynarodowym. I jeszcze ta cena… Grę można kupić za mniej niż 30 zł!

Jaś i Małgosia to gra kooperacyjna, wszyscy gracze muszą więc razem dążyć do uzbierania upragnionych pierników. Dzięki temu gra wymaga od graczy stałego kontaktu, rozmowy i wspólnego kombinowania. Myślę, że może to być doskonała okazja do wspólnie spędzonego czasu z rodzicami luz z rodzeństwem.

Gra przypomina mi nieco Kotka Psotka, kooperacyjną grę, w której trzeba doprowadzić zwierzątka do domów, zanim upoluje je kot. W Jasiu i Małgosi nie mamy jednak, aż tak dużej losowości, jak w Kotku, mianowicie sami decydujemy, w jaki sposób ułożyć kafelki. W stosach, z których je pobieramy, możemy się natknąć na kapelusz Baby Jagi, który daje jej dodatkowy ruch. Musimy mieć to na uwadze, gdyż często taki ruch może przekreślić naszą szansę na zwycięstwo. Losowość jednak jest tutaj niezbyt uciążliwa, można powiedzieć, że jak na grę dla najmłodszych jest świetnie.

Zasady gry są bardzo proste, gra wymaga jednak logicznego myślenia i… umiejętności liczenia kropek, dzięki czemu będziemy mogli kontrolować ruch naszych postaci. Myślę, że wiek 6+ został tutaj dobrze oznaczony, chociaż można próbować grać już z młodszymi dziećmi. Dzięki figurkom klimat w grze jest odczuwalny, a kiedy dogania nas Baba Jaga, emocje sięgają zenitu…


Podsumowanie

Jaś i Małgosia to fantastyczna pozycja, która ma wszystkie cechy, aby stać się prawdziwym rodzinnym hitem! Świetna oprawa graficzna, domek 3D, słodkie pierniczki,niewielka cena, ciekawa, wymagająca myślenia rozgrywka sprawiają, że gra ląduje w naszej topce najlepszych gier dla dzieci 2021. Nie przegapcie tej pozycji!

TOP LISTA NAJLEPSZYCH GIER DLA DZIECI 2021


Mocne Strony:

  • chatka z piernika 3D,
  • wymaga współpracy od graczy,
  • niewielkie rozmiary opakowania,
  • niska cena.

Słabe Strony:

  • brak.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Granna. Bardzo dziękujemy!

granna

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *