Recenzje

Recenzja #415 Królewski Wyścig

Gotowi? Do startu! Start! Zawodnicy ruszyli, na prowadzenie wychodzą ludzie lasu, zaraz za nim biegną czarodziejki. Ale cóż to? Jeden z rycerzy wpadł do jeziora, a dwa gobliny ucięły sobie drzemkę! Która drużyna pierwsza dobiegnie do mety i wygra Królewski Wyścig?


Informacje o grze

Autor gry Królewski wyścig: Eric Claverie

Wydawnictwo: Muduko

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: 15 minut

Wiek: 7+Raz na 100 lat organizowany jest wyścig, którego zwycięzca będzie mógł wybrać nowego króla. Stań do wyzwania, przejmij dowodzenie nad jednym z klanów i poprowadź swoich biegaczy do zwycięstwa. Liczy się nie tylko szybkość, ale przede wszystkim spryt!

Wydawnictwo Muduko zaplanowało w 2021 roku wydanie kilkunastu dobrze zapowiadających się gier dla dzieci. Jedną z nich jest Królewski Wyścig, gra wyścigowa, w której zwyciężą najszybsi i… najsprytniejsi. Chcecie poznać nasze wrażenia z gry? Zapraszamy do zapoznania się z recenzją!


Przegląd elementów gry Królewski Wyścig

Zawartość opakowania z grą.

Królewski Wyścig zajmuje kolorowe pudełko średniej wielkości. Wieczko ozdobione jest grafiką ścigających się postaci, dziewczynom szczególnie spodobał się chłopiec z groźną miną szczerzący zęby.

-To będzie fajna gra! – stwierdziła moja 7-latka.

Dodatkowo jej zachwyt spotęgowało otwarcie pudełka, w którym na pierwszy plan wysunęło się 5 kolorowych plansz, które można układać w dowolny tor wyścigowy. Dzięki temu każda rozgrywka może być inna i oryginalna. Dziewczyny bardzo lubią gry, gdzie mogą same zaprojektować miejsce rozgrywki, od razu rozpoczęły więc zabawę.

Kiedy nasz tor wyścigowy był już gotowy, należało umieścić na nim pionki. W Królewskim wyścigu biorą udział 4 drużyny i wszystkie muszą na początku zabawy wylądować na stracie (niezależnie od liczby graczy). Drewniane pionki zostały starannie wykonane, dodatkowo przed pierwszą rozgrywką należało obkleić je z dwóch stron dołączonymi naklejkami. Jak wiadomo, dzieciaki lubią wszystko obklejać (dorośli zresztą też, ale niezbyt często mają okazję), więc samodzielne przygotowanie pionków stanowiło dla nich świetną zabawę.

Drewniane pionki.

W pudełku z grą Królewski Wyścig znajdziemy również żetony zwycięstwa, żetony punktacji oraz 4 kostki, które będą nam wskazywały możliwe ruchy pionkami. Wszystkie elementy zostały wykonane bardzo solidnie.

Do gry dołączono również instrukcję, która w jasny sposób przedstawia zasady gry.


Zarys Rozgrywki gry Królewski Wyścig

Tutaj pionki „śpią” na mecie tylko do zdjęcia 😉

Królewski Wyścig to gra wyścigowa, w której celem jest doprowadzenie naszej drużyny, jak najszybciej do mety. W każdej turze rzucamy kośćmi i wykonujemy dostępne dla nas akcje. Możemy raz przerzucić kości, jeśli chcemy. Oczywiście ten ruch jest ryzykowny, gdyż po przerzuceniu nie zawsze musimy uzyskać korzystny dla nas wynik. Kości sugerują, że Królewski Wyścig jest grą losową, ale nic bardziej mylnego! To zadziwiająco strategiczna gra, w której trzeba pomyśleć, jak najlepiej poprzestawiać pionki. Możemy przesunąć członków naszej drużyny, ale możemy również zająć się pionkami innych graczy i na przykład ich… uśpić, albo wpakować do jeziora.


Recenzja gry Królewski Wyścig

Królewski Wyścig rzeczywiście okazał się bardzo „fajną grą„! Regrywalność jest nieograniczona, ponieważ nie dość, że mamy do dyspozycji modularną planszę, która sprawia, że każda rozgrywka może być inna, to dodatkowo kości za każdym razem będą nam pokazywać inne układy możliwych ruchów.

Możliwe ruchy pionkami określają kości.

Tak jak już wspominałam, wykonanie gry jest świetne, kolory są przepiękne, żetony oraz pionki wykonano z należytą starannością. Najbardziej jednak do gustu przypadły mi modularne, bajkowe plansze.

Jeden z możliwych do ułożenia torów.

Gra skaluje się dobrze w każdym gronie, bawiliśmy się świetnie zarówno w dwie, jak i w cztery osoby. W pełnym gronie na planszy było trochę więcej zamieszania, gdyż wydawało się, że wszyscy bezładnie pędzą w kierunku mety – niczym podczas nowojorskiego maratonu ;). Dynamika gry jest naprawdę imponująca, ciągle coś się dzieje i na bieżąco należy dostosowywać swoją strategię do warunków na planszy.

Próg wejścia jest bardzo niski, i już początkujący graczy świetnie sobie poradzą z Królewskim Wyścigiem. Co więcej, zaawansowani też nie będą się nudzić, myślę, że gra również im się spodoba!

Początkowe ustawienie na planszy.

Podsumowanie

I gratis 😀 Koń ułożony przez dziewczyny z elementów gry.

Królewski wyścig to bardzo dobra gra, w którą spokojnie możecie zagrać zarówno z początkującymi graczami, jak i zaawansowanymi, na przykład jako filler przed bardziej wymagającą pozycją. Staranne wykonanie, spora dawka strategicznego myślenia, negatywna interakcja oraz emocjonująca rozgrywka sprawiają, że Królewski Wyścig na pewno będzie często lądował na naszym stole!


Mocne strony:

  • modularna plansza,
  • wymaga strategicznego myślenia,
  • bardzo ładne wykonanie,
  • mała losowość,
  • nadaje się zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych.

Słabe strony:

  • dla tych, co nie lubią jej w grach z dziećmi -negatywna interakcja.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do polubienia nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Muduko. Bardzo dziękujemy!

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *