Recenzje

Recenzja #411 Rallyman GT

Wyścigi samochodowe na planszy? Zmiana biegów przy użyciu kości? Nieskończone możliwości budowania trasy? Zmienne warunki pogodowe? Tak!!! To wszystko jest możliwe w najnowszej grze od wydawnictwa Czacha Games. Przejmij kontrolę nad samochodem i spróbuj przekroczyć linię mety w Rallyman GT jako pierwszy.


Informacje o grze Rallyman GT

Autor gry Rallyman GT: Jean-Christophe Bouvier

Wydawnictwo: Czacha Games

Liczba graczy: 1-6

Czas gry: 60 minut

Wiek: 14+Rallyman GT to odświeżona edycja gry Rallyman z 2009 roku, która zawiera nowe, udoskonalone zasady. Stworzona przez Jeana Christophe Bouviera, który testował grę wraz z prawdziwymi kierowcami rajdowymi. W Polsce za jej wydanie odpowiada wydawnictwo Czacha Games. Gra została wydana przy pomocy specjalnie przygotowanej kampanii przedsprzedażowej nastawionej na odblokowanie ekskluzywnej zawartości gry. Podczas jej trwania mogliśmy zakupić grę podstawową oraz świetne dodatki urozmaicające rozgrywkę. Oczywiście kampania zakończyła się sukcesem, co nas jako patronów medialnych Rallyman GT bardzo cieszy. Zapraszam do recenzji!


Recenzja

Minimalistyczne ilustracje

Rallyman GT to tytuł, który może pochwalić się perfekcyjnym wykonaniem. Począwszy od minimalistycznych ilustracji zdobiących okładkę, po grube i lśniące miejscami pudełko, świetnie napisaną i zredagowaną instrukcję, znaczniki wykonane z solidnej tektury aż po zestaw oryginalnych kości. Na największą pochwałę zasługują przede wszystkim kafle terenów. To dwustronne sześciokąty, z których będziemy budowali nasze trasy. Co więcej, kafle te zostały namalowane specyficzną kreską, która bardzo mi się spodobała.

Zmiana biegów przy użyciu kości

W Rallyman GT staniecie do rywalizacji z innymi o to, kto pierwszy przejedzie linię mety. Jeszcze przed rozgrywką ustalicie, na ile okrążeń się decydujecie. Swoim GT-6 poruszycie za pomocą kości, zmieniając biegi (czarne kości), utrzymując aktualną prędkość (białe kości) lub gwałtownie hamując (czerwone kości). Ważne by trasa Waszego przejazdu była optymalna i dostosowana do pozycji i prędkości naszych oponentów. Dlaczego to takie istotne? Otóż każdą kolejną turę zaczyna gracz, który aktualnie jedzie najszybciej (skończył swój ruch na największym biegu), w drugiej kolejności znaczenie ma nasza pozycja na torze. To jeszcze nie koniec. Po ustaleniu toru naszej jazdy rzucamy kośćmi (po jednej lub wszystkimi na raz podejmując większe ryzyko). Na kościach znajdują się symbole zagrożenia, a gdy ich liczba przekroczy określony limit, wtedy nasz samochód może wejść w poślizg, obracając się o 180 stopni, a nawet wypaść z trasy (utrata jednej tury).

Autor gry wdrożył wiele ciekawych rozwiązań, które sprawdzają się w tej grze niezwykle dobrze. Począwszy od nietypowego użycia kości, które służą do zmiany biegów i hamowania, po mechanikę wchodzenia w zakręty, a kończąc na sposobie wyprzedzania.

Zmienne warunki pogodowe

Musimy umiejętnie wchodzić w zakręty, zwalniając do odpowiedniej prędkości, ponieważ zbyt szybka jazda może się dla nas również źle skończyć. Co więcej, gracze mogą się blokować, a w trakcie wyścigu może zmienić się pogoda. Gdy nasze samochody ulegną uszkodzeniu, możemy zjechać do PIT-stopu, aby naprawić nasz pojazd. Tam również zmienimy opony, gdy nawierzchnia stanie się śliska od padającego deszczu.

To wszystko sprawia, że Rallyman GT jest niezwykle tematyczną grą. Byłem pełen podziwu dla autora już podczas czytania instrukcji, jak umiejętnie wdrażał kolejne mechaniki: zmiany biegów, wchodzenia w zakręty czy też wyprzedzania. Ta ostatnia również zasługuje na pochwałę, gdyż aby zrównać się miejsce z przeciwnikiem musimy wrzucić ten sam albo wyższy bieg. Dopiero wtedy mamy szansę wyprzedzić naszego rywala. W praktyce działa to niezwykle dobrze, ale jest nacechowane dużą dawką negatywnej interakcji i to mi się podoba!!

Losowość i pozycja startowa

Możliwość budowania własnych tras sprawia, że regrywalność Rallyman GT jest na absolutnie wysokim poziomie. Gra posiada tryb solo, który działa całkiem zadowalająco, jeśli tylko lubisz walczyć ze swoimi poprzednimi wynikami. W duecie wypada dosyć blado na tle przejazdów trzy i więcej osobowych. To gra przeznaczona przede wszystkim dla większej grupy graczy. Wtedy na trasie jest gęsto, a emocje sięgają zenitu. Po wielu wyścigach mam jednak wrażenie, że pozycja startowa ma istotny wpływ na przebieg rozgrywki, zwłaszcza gdy decydujemy się na jedno krótkie okrążenie. Gracze startujący na przedzie stawki są w uprzywilejowanej pozycji. Rallyman GT jest również oparte o mechanikę Push Your Luck, jednakże losowość wynikające z tego jest do okiełznania.

Porównanie do Wielkiej Pętli

Miałem do tej pory do czynienia z dwoma planszówkami wyścigowymi: Steampunk Rally oraz Wielka Pętla i o ile ta pierwsza to gra zupełnie innego kalibru, tak drugi tytuł może nieco przypominać Rallyman GT. Uczucia z rozgrywki są jednak zgoła inne. W Wielkiej Pętli nasi kolarze poruszają się dzięki wyczerpywalnej talii kart i generują zmęczenie. Natomiast w Rallyman GT nacisk położono na optymalne zarządzanie biegami i kontrolowanie swojego szczęścia w kolejnych rzutach kośćmi. W rezultacie te dwie gry mogą spokojnie stać obok siebie, ponieważ doskonale się uzupełniają. To dwie różne mechaniki i każda z nich dostarcza sporej frajdy. Uważam, że poziom losowości w tych tytułach stoi na tym samym poziomie.

Słowem podsumowania

Rallyman GT to gra wykonana z niezwykłą starannością i dbałością o szczegóły. Do tego świetnie prezentuje się na stole i w zadziwiający sposób oddaje ducha wyścigów samochodowych. Autor gry wdrożył wiele ciekawych rozwiązań, które sprawdzają się w tej grze niezwykle dobrze. Począwszy od nietypowego użycia kości, które służą do zmiany biegów i hamowania, po mechanikę wchodzenia w zakręty i wyprzedzania. To gra przesycona negatywną interakcją, z możliwą do okiełznania losowością. Przeznaczona dla rodzin i średnio-zaawansowanych graczy, która najlepiej sprawdza się od 3 osób w górę. Rallyman GT to tytuł niezwykle grywalny, a do naszej dyspozycji oddano szereg dodatków jeszcze bardziej urozmaicających rozgrywkę. Jeśli tylko lubicie gry wyścigowe lub po prostu szukacie tematycznej gry o niskim progu wejścia, to Rallyman GT jest dla Was. Polecam!


Mocne strony:

 • klimat wyścigów samochodowych,
 • świetne wykonanie,
 • mechanika zmiany biegów, wyprzedzania i zakrętów,
 • możliwość budowania własnych tras,
 • regrywalność,
 • wysoki poziom negatywnej interakcji,

Słabe strony:

 • pozycja startowa ma istotny wpływ na przebieg rozgrywki,
 • rozgrywka dwuosobowa.

Przydatne linki:

Grę kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do polubienia nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Czacha Games. Bardzo dziękujemy!

Czacha Games

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 10 lat (z małą przerwą), a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zastosowano się użyć mechanikę kości w unikatowy sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają w gronie najbliższych miło spędzić czas i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

One thought on “Recenzja #411 Rallyman GT

 • W temacie wyścigów polecam Formula D, da to pełen obraz tego formatu gier.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *