Recenzja #410 Imago Family
Imago Family to gra rodzinna, która pozwoli na nowo odkryć zabawę w kalambury. Wykorzystaj karty z piktogramami, aby przedstawić jak najlepiej swoje hasło! Gotowi do gry?
Informacje o grze
Autorzy gry Imago Family: Shingo Fujita, Motoyuki Ohki, Hiromi Oikawa, Shotaro Nakashima
Wydawnictwo: Rebel
Liczba graczy: 3-8
Czas gry: 30 minut
Wiek: 8+
Imago Family to nowa, rodzinna odsłona gry Imago. Kalambury to jedna z najpopularniejszych gier rodzinnych i imprezowych, przy której bawią się zarówno dzieci, jak i dorośli. Dzięki Wydawnictwu Rebel możemy zagrać w pięknie wydaną grę obrazkową, która świetnie wpływa na gimnastykę szarych komórek.
Przegląd elementów
Imago Family zajmuje pudełko średniej wielkości. Wieczko zdobi przyciągająca wzrok, kolorowa grafika przedstawiają obrazki utworzone z piktogramów. Po otwarciu wieczka naszym oczom ukaże się pomysłowa wypraska, w której centralnym punkcie w kształcie gwiazdki umieszczono… gwiazdkowe znaczniki punktów. Obok nich znalazło się miejsce dla kart (jest ich aż 120!) a na każdej z nich znajduje się 5 różnych haseł. Daje to nam ogrom możliwości zabawy!
Najważniejsze w grze są przezroczyste karty z piktogramami, za pomocą których będziemy układać obrazki, lub animowane historyjki przedstawiające prezentowane hasła. Co więcej, karty można na siebie nakładać, tworząc najprzeróżniejsze kombinacje symboli i wielowarstwowe układy!
Do gry dołączono również planszę, na której można docelowo układać obrazki, ale my z niej zwykle nie korzystałyśmy, ponieważ nasze historyjki zwykle nie mieściły się kadrze i musiałyśmy „uciec” z nimi na stół.
W pudełku znajdziemy również instrukcję, która w jasny sposób przedstawia zasady gry.
Zarys Rozgrywki
Imago Family to gra, której zasady gry można opisać jednym zdaniem. Odgadywanie haseł poprzez układanie odpowiednich obrazków. Dzięki temu, w grę można zagrać natychmiast po wyjęciu z pudełka i nie trzeba przedzierać się przez żadne zawiłe zasady. Po wylosowaniu karty odczytujemy na głos kategorię, a następnie wybieramy hasło, które chcemy przedstawić. Co więcej, na karcie znajdziemy łatwiejsze i trudniejsze Enigmy, więc gracze na wszystkich poziomach mogą znaleźć coś dla siebie.
Następnie układamy obrazek i staramy się, żeby przeciwnicy odgadli to, co chcemy im przedstawić. Do dyspozycji mamy ogrom obrazków, które pozwalają ułożyć praktycznie wszystko.
Recenzja
Imago Family to śliczna gra, która świetnie prezentuje się zarówno na półce, jak i na stole. Piktogramy układane na planszy tworzą fantastyczne obrazki i gwarantują wspaniałą zabawę. Kiedy dziewczynki pierwszy raz dorwały się do pudełka, musiały przejrzeć wszystkie przezroczyste karty i poukładać z nich własne historyjki. Imago Family niesamowicie działa na wyobraźnie i może stanowić świetny trening kreatywności.
Gra skaluje się dobrze w każdym gronie, chociaż im więcej osób tym weselej. Przy trójce i czwórce graczy gra działała bardzo dobrze i z przyjemnością zasiadaliśmy do kolejnych rodzinnych rozgrywek. Minimalny wiek został określony na 8 lat, chociaż myślę, że bardziej wymagana jest tu umiejętność czytania, w celu „odszyfrowania” hasła, które należy przedstawić. Udało nam się zagrać nawet z 5-latką, której po cichu czytaliśmy treść kart.
Gra jest dość dynamiczna, hasła zgadywane są przeważnie szybko, chyba, że znajdzie się naprawdę trudny orzech do zgryzienia i współgracze nie mogą zgadnąć „co autor miał na myśli”. W grze brak losowości i negatywnej interakcji, pomimo tego, że każdy pracuje na swoje konto.
Wielkim plusem gry jest przystępność zasad i prosta rozgrywka, dzięki czemu można w nią zagrać nawet z nieogranymi graczami bez tłumaczenia zasad.
Podsumowanie
Imago Family to przyjemna gra rodzinna o bardzo prostych zasadach, przypominająca znane wszystkim kalambury. Świetne wykonanie, ogrom haseł, które możemy przedstawić oraz 60 różnych piktogramów, dają nam właściwie nieograniczone pole dla wyobraźni.
Świetna zabawa dla całej rodziny, polecamy!
Mocne strony:
- bardzo dobre wykonanie,
- aż 60 różnych piktogramów do układania,
- rozwija wyobraźnię,
- proste zasady,
- przyjemna rozrywka dla całej rodziny.
Słabe strony:
- brak.