Recenzje

Recenzja #1019 Mali alchemicy

Zdobywaj magiczne składniki i zostań najlepszym twórcą eliksirów! Mali alchemicy to wciągająca gra dedukcyjna, w której gracze przygotują własne mikstury. Odkrywaj powiązania i gromadź magiczne klucze w nagrodę za swoje logiczne myślenie. Czy uda Ci się odkryć wszystkie sekrety gry?

Autor gry: Matúš Kotry

Wydawnictwo: Rebel

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: 20-40 minut

Wiek: 7+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Rebel. Nie miało to wpływu na kształt mojej opinii.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl


Mali Alchemicy to gra zainspirowaną jedną z trudniejszych pozycji, w które mieliśmy okazję zagrać. Grą, którą dość trudno wytłumaczyć, a jeszcze trudniej w nią zagrać. Alchemicy, bo o nich mowa, to dedukcyjna gra, w której staramy się odkryć tzw. alchemony, czy składowe części przygotowywanych przez nas eliksirów. Temat ciekawy, ale sama rozgrywka sprawia, że mózg zaczyna się gotować! Na szczęście powstała nowa, uproszczona wersja alchemików przeznaczona dla dzieci. Czy dorośli też będą się przy niej dobrze bawić? Zapraszamy do recenzji.

Mali alchemicy zdecydowanie robią wrażenie! To jedna z ładniejszych gier dla dzieci, które mieliśmy okazję ostatnio poznać. Gra zajmuje dość spore, ciekawie zilustrowane pudełko, które od razu przywodzi na myśl magiczny klimat. Sama zawartość gry również robi bardzo dobre wrażenie. Mamy tutaj mnóstwo kolorowych elementów podstawowych, a do tego 6 tajemniczych skrzyneczek z dodatkową zawartością, którą poznamy podczas kolejnych rozgrywek (po zdobyciu odpowiedniej liczby nagród-kluczy). Podobają mi się kolorowe zasłonki graczy, z praktyczną półeczką na przygotowywane eliksiry, a także podwójnie klejone trójkąty wyników. Warto przyjrzeć się bliżej instrukcji, która zawiera specjalne, zapieczętowane strony. Dopiero po otwarciu kolejnych pudełeczek, możemy odkleić „pieczęcie” i przeczytać dalsze zasady rozgrywki.

Do rozgrywki będziemy potrzebowali również specjalnej aplikacji, którą bez problemu znajdziemy w Google Play albo App Store. Możemy też zeskanować kod QR, który został zamieszczony w instrukcji. Aplikacja jest niezbędna do skanowania składników i analizowania uzyskanych wyników. Ostatnio coraz bardziej przekonuję się do takich gier dla dzieci, chociażby ze względu na wygodne zarządzanie kolejnością tur graczy. Najciekawsze dla dzieci są natomiast skrzyneczki, które bardzo motywują do kolejnych rozgrywek i do odkrywania sekretów gry.

Zasady gry zmieniają się wraz z odblokowywaną zawartością. Po pierwszym „szkoleniowym” scenariuszu, przechodzimy do rozgrywek, w których będziemy rywalizować o pierwszeństwo głoszenia teorii, dotyczących tajemnych właściwości poszczególnych składników. W każdej turze będziemy skanować dwa wybrane składniki, aby odkryć ich naturę, a także, żeby je sprzedać i zarobić za nie złote monety (które równocześnie są punktami zwycięstwa). Za dobre postępy w grze zdobędziemy klucze, które pozwolą nam odkryć kolejne sekrety i otworzyć tajemnicze skrzyneczki.


Mali alchemicy to bardzo sympatyczna gra dla dzieci, która świetnie rozwija dedukcyjne myślenie. Mieszanie składników wymaga logicznego myślenia oraz wypróbowywania różnych połączeń. Dostrzeżenie zależności pomiędzy składnikami (za każdym razem innymi!) nie jest wcale takie proste. Co więcej, wraz z dodatkową zawartością czekają na nas kolejne wyzwania, a nasz trójkąt wyników się rozszerzy… Bardzo dobrym rozwiązaniem było stopniowe wprowadzanie kolejnych zasad i rozwijanie rozgrywki. Dzięki temu dzieci mogą stopniowo uczyć się gry i możemy dostosować odpowiedni poziom zabawy, w zależności od wieku, czy stopnia ogrania.

Moje dzieci od razu wciągnęły się w zabawę i bardzo spodobało im się przygotowywanie eliksirów. Na początku miałyśmy drobne problemy ze skanowaniem składników, ale po kilku próbach, każdy już wiedział, jak trzymać telefon, aby aplikacja „widziała” kafelki. Ważnym aspektem gry, oprócz zdobywania kluczy i odkrywania teorii, jest również rywalizacja o największą liczbę zdobytych monet. Te można otrzymać przede wszystkim dzięki sprzedaży eliksirów, a na późniejszych poziomach, również z niektórych celów. Każdy klient może kupić od nas tylko jeden eliksir, więc warto kontrolować, czy mamy wymagane składniki to przyrządzenie konkretnej mikstury. Oczywiście oznacza to konieczność zaplanowania, jak zagospodarować posiadane składniki i czy zakupić jakieś produkty z rynku.

Jeśli chodzi o porównanie do dorosłych Alchemików, to między grami jest naprawdę spora przepaść. Mali alchemicy to gra typowo rodzinna, z przeznaczeniem dla najmłodszych. Dla dorosłych jest nieco zbyt infantylnie, natomiast do rozgrywek rodzinnych gra sprawdza się idealnie. Czuć tutaj przygodę, a dzieciaki chętnie podejmują się kolejnych rozgrywek. Nie nudziłam się podczas zabawy i również się wciągnęłam się w przygotowywanie mikstur, ale raczej nie sięgnęłabym po grę w gronie samych dorosłych. Z wielką przyjemnością zagram jednak z dzieciakami, które z wypiekami skanują kolejne składniki, wierząc, że odkryły właśnie jakąś teorię. Po otwarciu wszystkich skrzyneczek nie ma już tej fascynującej tajemnicy, ale w nagrodę, możemy bawić się dość rozbudowaną, bardzo dobrą grę dla dzieci.


Mali alchemicy to bardzo ładnie wykonana gra dla dzieci, w której zadaniem graczy jest przyrządzenie magicznych eliksirów. Podczas zabawy będziemy wykorzystywać specjalną aplikację, która umożliwi nam skanowanie składników naszych mikstur. W nagrodę za dobrze ogłoszone teorie otrzymamy magiczne klucze, możliwość otwarcia skrzyneczek i odpieczętowania kolejnych instrukcji. Gra świetnie sprawdzi się jako wciągająca pozycja dla całej rodziny, dla samych dorosłych może jednak okazać się nieco zbyt infantylna. My świetnie się przy niej bawiliśmy, a dzieciaki były zachwycone wcielaniem się w alchemików. Polecamy!


  • świetne wykonanie,
  • skrzyneczki z dodatkową zawartością rozwijającą grę,
  • nieskomplikowane zasady,
  • ciekawe wykorzystanie aplikacji,
  • rozwija logiczne myślenie,
  • interesująca gra dla całej rodziny.
  • brak.

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Więcej o grze na Planszeo

Jeśli doceniasz naszą pracę i zaangażowanie albo po prostu podoba Ci się nasz portal i to, co robimy, to możesz nas wesprzeć niewielką kwotą – za co bardzo dziękujemy!!!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *