Recenzje

Recenzja #939 seria Uczmy się od wydawnictwa Tactic

Dzisiaj przedstawiamy trzy gry dla najmłodszych graczy, które w udany sposób łączą naukę z dobrą zabawą! Uczmy się Przyroda, Uczmy się Liczby oraz Uczymy się Kolory i kształty to wspaniałe pozycje dla przedszkolaków, które dzięki przyjaznej szacie graficznej i prostym zasadom, spodobają się każdemu dziecku!

Wydawnictwo gier z serii Uczmy się: Tactic

Liczba graczy: 1-4

Czas gry: 15 minut

Wiek: 3+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Tactic. Nie miało to wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl


Gry planszowe to mój ulubiony sposób przekazywania dzieciom różnych informacji. Dzieciaki chętnie przystępują do rozgrywek i bawią się elementami gier, nawet nie wiedząc, że przyswajają wtedy mnóstwo wiedzy i rozwijają najprzeróżniejsze umiejętności! Z serią Uczmy się od wydawnictwa Tactic poznaliśmy się już jakiś czas temu, a rewelacyjna gra Wszystkie dzieci świata do tej pory wraca na nasz stół. Tym razem zostawimy geografię w spokoju, a skupimy się na matematyce oraz przyrodzie. Gry powstały w Finlandii, możecie się więc domyślać, że zostały świetnie przygotowane pod swoją grupę odbiorów. W końcu Finlandia słynie z najlepszej edukacji na świecie.

Przyjrzyjmy się teraz bliżej, przedstawianym w tej recenzji grom. Jeśli chodzi o ich wspólne cechy, to na pierwszy rzut oka widać podobną, delikatną oprawę graficzną oraz to, że zajmują opakowania podobnej wielkości. Bardzo podobają mi się obrazki w tej serii. Są ładne i nieprzekombinowane, świetnie wpisują się również w nurt Montessori. Co więcej, nie ma tutaj wymyślonych fantastycznych postaci. Są wyłącznie ludzie, zwierzęta oraz przedmioty, na które dzieci mogą natknąć się w codziennym życiu. W każdej z gier znajdziemy krótką instrukcję, która nie pozostawia żadnych wątpliwości jeśli chodzi o zasady rozgrywki.

Uczmy się Przyroda to gra, która przybliży dzieciom pory roku oraz związane z nimi zjawiska. W pudełku znajdziemy 4 ramki z wyjmowanymi kafelkami, które po poprawnym dopasowaniu utworzą na odwrocie śliczny obrazek. Jeśli dzieciom nie uda się poprawnie wykonać zadania, to niektóre elementy obrazka znajdą się w niewłaściwych miejscach. Podczas gry dzieci ćwiczą logiczne myślenie i starają się skojarzyć różne elementy. Które ślady zostawił jeleń? W co zamieniają się gąsienice? Co jest potrzebne, żeby upiec bochenek chleba? Zasady gry są bardzo proste i polegają na dobraniu żetonu z woreczka i wręczenie go osobie, która ma planszę w danym kolorze. Gra kończy się, gdy jeden z graczy ułoży wszystkie 9 kafelków.

Uczmy się Liczby to również gra, w której będziemy dopasowywać obrazki do ramek. Tym razem ramek otrzymamy aż 8, a każda z nich będzie miała coraz trudniejsze zadania do wykonania. Pierwsze ramki świetnie sprawdzą się podstawowej w nauce liczenia i łączeniu cyfry z obrazkiem zawierającym odpowiednią liczbę elementów. Kolejne ramki to coraz trudniejsze przykłady, aż do przekroczenia 10. Tym razem nie będziemy nic losować, a zadaniem graczy będzie po prostu właściwe ułożenie układanki i sprawdzenie na odwrocie, czy powstała poprawna ilustracja. Dzięki ten pozycji, moja 4-latka bardzo szybko nauczyła się liczyć do 10, a nawet zrozumiała, o co chodzi w prostym dodawaniu i odejmowaniu!


Coś dla najmłodszych

Uczmy się Kolory i kształty to najprostsza gra z serii, w którą mogą zagrać już najmłodsze dzieci. Podczas gry dzieci będą starały się za pomocą dotyku wyciągnąć z woreczka odpowiedni kształt, a następnie sprawdzić, czy kolor na odwrocie żetonu zgadza się z kolorem na planszy. Jeśli tak, gracz może dopasować żeton, jeśli je, odkłada go na planszy, gdzie w swojej kolejce może sprawdzić go inny gracz. Gra to prosta dopasowywanka, która uczy rozpoznawania podstawowych kolorów i kształtów. Można potraktować ją również jako układankę i zajmującą zabawę dla malucha.


Seria „Uczmy się” bardzo przypadła mi do gustu w naszej przedszkolnej edukacji. Moja 4-latka nie chodzi do przedszkola, więc te gry są naszą nieocenioną pomocą w nauce matematyki oraz przyrody. Podobają mi się proste zasady rozgrywki i szybki czas gry. Dużą zaletą jest również to, że gry można potraktować po prostu jako puzzle, a dzieci traktują je jako przyjemne układanki. Jeśli szukacie czegoś, co zajmie na dłużej wasze maluchy, a jednocześnie jest wartościowe edukacyjnie, bardzo polecamy Wam tę serię. Myślę, że może być to również dobry prezent, gdyż gry są pięknie i starannie wykonane. Polecamy!


  • bardzo ładna oprawa graficzna,
  • proste zasady rozgrywki,
  • idealne gry dla przedszkolaków,
  • wiedza przekazywana w przyjemny sposób,
  • gry sprawdzają się również jako układanki,
  • świetny pomysł na spędzanie czasu z dziećmi.
  • brak.

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Więcej o grze na Planszeo

Jeśli doceniasz naszą pracę i zaangażowanie albo po prostu podoba Ci się nasz portal i to, co robimy, to możesz nas wesprzeć niewielką kwotą – za co bardzo dziękujemy!!!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *