Recenzje

Recenzja #785 Tajemnice Puszczy

Zbierz drużynę najlepszych wojowników (lub podejmij wyzwanie samodzielnie) i wyrusz na niebezpieczną wyprawę w głąb lasu, aby pokonać czające się tam niebezpieczeństwa! Czy uda Ci się odkryć wszystkie Tajemnice Puszczy?


Informacje o grze

Autor gry Tajemnice Puszczy: Geoffrey Wood

Wydawnictwo: Galakta

Liczba graczy: 1-4

Czas gry: 45-60 minut

Wiek: 10+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Galakta. Wydawnictwo Galakta nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plLubicie wyprawy po niebezpiecznych miejscach w poszukiwaniu skarbów? Zwykle w grach planszowych odwiedzamy pełne potworów lochy, tym razem jednak zapraszamy Was na spacer po lesie… Nie będzie to jednak taki zwykły las, tylko Tajemnicza Puszcza, w której czai się mnóstwo najprzeróżniejszych stworów. Gdzieś w sercu tej puszczy ukrywa się również niesamowicie silny boss, a naszym celem jest unieszkodliwienie go raz na zawsze, tak aby już nigdy nie zagrażał innym mieszkańcom lasu. Czy starczy Wam na to odwagi? Zapraszamy do przeczytania naszej recenzji.

Co w Puszczy piszczy?

Tajemnice Puszczy to gra zajmująca pudełko średniej wielkości, które wypełnione jest po brzegi najprzeróżniejszymi elementami. Wyposażenie gry zdecydowanie robi wrażenie! Wystarczy zerknąć na sam spis elementów, który zawiera około 30 różnych pozycji! Na szczęście możemy to wszystko sensownie poukładać, dzięki dołączonemu do gry insertowi, pełnemu różnorodnych przegródek.

Wszystkie elementy zostały bardzo starannie wykonane i pięknie zilustrowane. Grafiki Tajemnic Puszczy bardzo przypadły mi do gustu! Na szczególną pochwałę zasługuje wybór bohaterów, nie są to typowe postacie, ale dość niezwykłe stworzenia o wyjątkowych umiejętnościach. Xylia, Klethor, Bethras i Sha’vi to pełnokrwiści bohaterowie, którzy są świetnie przygotowani do przemierzania niebezpiecznego lasu.

Oprócz podstawowych elementów gry otrzymamy również dodatki, które dodatkowo wzbogacą naszą rozgrywkę. Mowa tutaj o kartach legowisk oraz o kartach karczmy, które możemy dołączyć do zabawy. W pudełku znajdziemy również dość obszerną instrukcję. Z początku może się ona wydać nieco zagmatwana, pełna symboli i dodatkowych reguł. Warto przeczytać ją na spokojnie, a podczas rozgrywki do niej wracać, kiedy natrafimy na nieznany nam symbol. Dodatkowo instrukcja zawiera również pięć scenariuszy, które możemy przejść po kolei w ramach kampanii.

Zarys Rozgrywki

Tajemnice Puszczy to gra typu dungeon crawler, będziemy więc podczas rozgrywki dokładać kafle i tworzyć własną mapę. Podczas eksploracji lasu, będziemy napotykać najprzeróżniejsze potwory, a naszym zadaniem będzie ich pokonanie i ostatecznie-zgładzenie ich przywódcy, czyli bossa czającego się gdzieś w gęstwinie kafelków. Gracze podczas zabawy zarządzają wybraną postacią (lub dwoma w grze jednoosobowej) i wybierają akcje, które chcą wykorzystać w swojej turze. Do wyboru akcji przydadzą się kostki, gdyż to od wyrzuconych na nich wartościach zależy, jaką akcję będziemy mogli wykonać.

Kości użyjemy również do walki, kiedy będziemy pokonywać najprzeróżniejsze potwory oraz bossa. Na początku gry mamy do dyspozycji tylko jedną kość walki, możemy jednak przywołać dodatkową kostkę „wydając” nasze akcje. Również dodatkowe wyposażenie, które zdobędziemy podczas poruszania się po puszczy, może przynieść nam dodatkową broń.

Recenzja

Tajemnice Puszczy to dość lekka gra typu dungeon crawler, która bardziej sprawdzi się dla dzieci niż dla dorosłych. Będzie idealna również do rodzinnych rozgrywek jako świetna gra przygodowa, gdzie wspólnie pokonujemy czające się w ciemnościach zło… Po wytłumaczeniu zasad i kilku rozgrywkach dzieci mogą z powodzeniem zagrać również samodzielnie. Gra przypomina mi nieco kilka innych kooperacyjnych pozycji, które uwielbiają najmłodsi, w tym Kroniki Zamku Avel (doskonalenie postaci, poruszanie się po kaflach, walka z potworami) oraz CoraQuest (jak wyżej). Myślę więc, że spokojnie może być kolejnym hitem. Nieco mi tutaj przeszkadzają jednak dość biedne nagrody za pokonanie potworów, przez co gracze nieco tracą motywację, aby z nimi walczyć i wolą ich po prostu unikać (co nie zawsze jest możliwe).

Co mi się najbardziej spodobało w grze? Myślę, że na szczególną pochwałę zasługuje kampania, które jest naprawdę ciekawa i nadaje nieco więcej sensu walkom. Dzieciom bardzo spodobał się dodatkowy cel w grze (a nie jedynie poszukiwanie szefa potworów). Wyszukiwanie grzybów potrzebnych na antidotum i pomoc leśnym stworzeniom. Również dodatki są ciekawe, radość z pojawienia się karczmy w wylosowanych kafelkach była ogromna (prawie, jak w dorosłym życiu hihi).

Regrywalność i czas rozgrywki są naprawdę w porządku, ale gra w zwykłym trybie jest nieco powtarzalna. Obserwowałam jednak reakcje dzieci podczas zabawy i im się naprawdę podobało. Najbardziej chyba zależało im na zdobywaniu kul mocy i rozwijaniu postaci o dodatkowe umiejętności. Spodobała im się również oprawa graficzna i temat, w końcu, ile można chodzić po lochach, las to ciekawa odmiana! Chętnie zasiądę do gry z dziećmi, ale z dorosłymi postawię jednak na inne gry, jak na przykład Brzdęk, czy Małe Epickie Podziemia.

Podsumowanie

Tajemnice Puszczy to gra przygodowa, w której eksplorujemy stary las w poszukiwaniu potworów i skarbów. Oprócz podstawowej rozgrywki możemy zdecydować się na przejście ciekawej kampanii, gdzie udoskonalimy naszych bohaterów i przeżyjemy fantastyczne przygody. Rozgrywka jest lekka, regrywalna i niezbyt skomplikowana. Do akcji postaci wykorzystujemy kości, co może spodobać się fanom gier RPG. Polecamy do rozgrywek z dziećmi, warto zwrócić uwagę na grę, tym bardziej że możemy ją dostać za bardzo fajną cenę!


Mocne Strony:

 • tryb kampanii i ciekawe scenariusze,
 • dodatki (legowiska i karczma),
 • fantastyczna oprawa graficzna,
 • idealna do rozgrywek z dziećmi,
 • nieskomplikowane zasady,
 • dobry czas rozgrywki,
 • pasujący insert pozwalający utrzymać porządek w opakowaniu,
 • bogate wyposażenie,
 • bardzo dobra cena.

Słabe Strony:

 • zbyt małe nagrody za potwory,
 • powtarzalność podstawowej rozgrywki.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *