Recenzje

Recenzja #1022 Bałagany

W grze Bałagany przenieś się do nietypowego domu, w którym panuje istny bałagan i pomóż całej rodzince odnaleźć wszystkie zaginione rzeczy. Nie będzie to jednak takie proste, bo liczba posiadanych i jednocześnie zagubionych przez rodzinkę rzeczy jest ogromna. Dodatkowo wcale nie pomagają w tym śliczne, choć bardzo nietypowe ilustracje.

Autorzy gry: Roksana Hibner

Wydawnictwo: Muduko

Liczba graczy: 1-8

Czas gry: 15 minut

Wiek: 5+


Gry została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Muduko. Nie miało to wpływu na kształt mojej opinii.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl



Gra Bałagany od samego początku przyciąga swoją uwagę kolorową i bardzo nietypową kreską. Śliczne ilustracje z pewnością spodobają się dzieciom, zwłaszcza tym najmłodszym, bo gra ta przeznaczona jest już dla pięciolatków. W środku opakowania znajdziemy ogromne puzzle pokoi i innych części domu, które przed rozgrywką należy złożyć. Ten aspekt jest już rozrywką samą w sobie. Puzzle są wykonane solidnie i łatwo je można do siebie dopasować. Oprócz tego otrzymujemy karty z zadaniami, które musimy wykonać i związane z nimi ilustracje przedmiotów. Instrukcja jest krótka i w przystępny sposób przeprowadza nas przez różne możliwe warianty rozgrywki. Generalnie całość prezentuje się bardzo dobrze, przez co z przyjemnością rozgrywamy kolejne rundy i tryby.


Klasyczna wyszukiwanka z kilkoma wariantami rozgrywki

Bałagany to klasyczna wyszukiwanka, ale z kilkoma ciekawymi wariantami rozgrywki, które możemy dopasowywać do naszych upodobań i preferencji. Jest wariant kooperacyjny, gdzie całą rodziną będziecie wyszukiwać elementy z kart zadań. Co więcej, jeśli gramy z młodszymi dziećmi możemy nasze puzzle odwrócić na drugą stronę, gdzie wszystkie niepotrzebne elementy są czarnobiałe, a poszukiwane przedmioty w kolorze. Co znacząco ułatwi poszukiwania. Jest również wariant dla bardziej kreatywnych, gdzie będziemy wymyślać różne historyjki związane z przedmiotami na kartach. Pobudzi on naszą wyobraźnię. Jest również wariant rywalizacyjny, w którym musimy w określonym czasie odnaleźć elementy z kart podzielonych na 3 poziomy trudności. Sami wybieramy, jak trudny przedmiot chcemy tym razem znaleźć. Im trudniej, tym więcej punktów.

Wariant ciepło-zimno to odwzorowanie znanej i lubianej klasycznej zabawy dla dzieci. W tym trybie jeden z graczy wybiera w tajemnicy jeden przedmiot znajdujący się na planszy i opisuje go w taki sposób, aby nie wymówić jego nazwy. Następnie pozostali gracze starają się zgadnąć co to za przedmiot, a ta osoba, której się to uda kładzie palec na planszę i stara się odnaleźć ten przedmiot, sugerując się podpowiedziami narratora „ciepło” i „zimno”.


Jedna z najlepszych gier w swojej kategorii

Bałagany bardzo nam i naszej córce się spodobały. Z przyjemnością wyszukujemy różne poukrywane elementy, a gdy znudzi nam się jeden wariant, to od razu zaczynamy kolejny. Każdy wnosi coś nowego do rozgrywki i rozwija inne cechy. Bałagany to gra edukacyjna, gdzie najmłodsze dzieci w towarzystwie starszego rodzeństwa lub rodziców bawią się, rozwijając jednocześnie spostrzegawczość, kreatywność, umiejętność radzenia sobie z presją czasu, kooperować z innymi i wiele innych cech. Wszystko okraszone ładną, kolorową kreską, która przypomina ilustracje dziecięce.

Dom jest duży i składa się z wielu pokoi, a rzeczy do odnalezienia jest całkiem sporo. Z pewnością wystarczy na wiele godzin niezapomnianej i wartościowej rozgrywki dla całej rodziny. Co więcej, ta gra spodobała nam się nawet bardziej od gry z tej samej kategorii, tego samego wydawnictwa, a mianowicie „W Krainie Legend”. Czas spędzony w Bałaganie, nie będzie czasem straconym – polecam!


  • bardzo ładne, nietypowe ilustracje,
  • kilka wariantów rozgrywki,
  • jedna z najlepszych gier w swoim gatunku,
  • rozwija wyobraźnię, uczy spostrzegawczości,
  • zabawa dla całej rodziny.
  • brak!

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Więcej o grze na Planszeo

Jeśli doceniasz naszą pracę i zaangażowanie albo po prostu podoba Ci się nasz portal i to, co robimy, to możesz nas wesprzeć niewielką kwotą – za co bardzo dziękujemy!!!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *