Recenzja #1047 Kolorowe Trójkąty

Sprawdź swoją spostrzegawczość i spróbuj dopasować trójkąciki, aby zyskać za nie jak najwięcej punktów! Kolorowe Trójkąty to sprytna gra matematyczna, przy której mózg pracuje na pełnych obrotach! Punkty zdobędziemy nie tylko za kolorowe obszary, ale również za stworzenie większych figur. Gotowi podjąć wyzwanie?
Informacje o grze Kolorowe Trójkąty
Autor gry Kolorowe Trójkąty: Joanna Bednarczuk
Wydawnictwo: Egmont
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 30 minut
Wiek: 6+
Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Egmont. Nie miało to wpływu na kształt mojej opinii.
Współpraca reklamowa z Ceneo.pl


Bardzo lubię gry, które uczą poprzez zabawę! W swojej kolekcji planszówek mam już niejedną grę pomocną w nauce matematyki, ale muszę przyznać, że w żadnej z nich trójkąty nie występują w roli głównej (o ile w ogóle występują). Chwała pierwszeństwa należy się oczywiście sześciokątom, które dzięki swojemu kształtowi idealnie sprawdzają się w wielu grach kafelkowych. Kiedy po raz pierwszy ujrzałam zapowiedź Kolorowych Trójkątów, od razu rzucił mi się w oczy charakterystyczny wzór Trójkąta Sierpińskiego. Nie mogłam się już doczekać tej gry! Teraz gdy jesteśmy już po kilku rozgrywkach, zapraszam Was do recenzji.
Przegląd elementów i zarys rozgrywki

Kolorowe Trójkąty to gra zajmująca niewielkie opakowanie, w środku którego znajdziemy… całe mnóstwo trójkątnych kartoników! Mamy tutaj większe (startowe) trójkąty oraz dwa zestawy mniejszych figur. W zależności od preferowanego czasu gry możemy zdecydować się na rozgrywkę jednym, bądź dwoma zestawami. Kartoniki są nieco cienkie, ale jest ich naprawdę dużo! Kto wie, może z czasem gra doczeka się bardziej ekskluzywnego wydania? Na potrzeby gry trójkąciki są jednak wystarczające i wygodnie układa się je na stole. Oprócz nich w pudełku znajdziemy również dobrze napisaną instrukcję, która dodatkowo wyjaśnia kilka matematycznych terminów, takich jak na przykład liczby kwadratowe. Warto wspomnieć, że autorka gry prowadzi również znanego bloga z matematycznymi pomysłami, grami i nie tylko. Polecam zajrzeć!

Jeśli chodzi o rozgrywkę, to polega ona na dokładaniu trójkątnych kartoników do tych, które już znajdują się na stole. W prostszym wariancie przy punktowaniu bierzemy pod uwagę jedynie kolory. W trudniejszym – liczymy również punkty za trójkąty MAX, czyli duże trójkąty równoramienne, które uda nam się „przy okazji” stworzyć. My od razu grałyśmy w trudniejszy wariant, który wymaga od graczy sporego skupienia i analizowania sytuacji. Często dołożenie jednego trójkącika miało ogromne znaczenie! Gra wymaga ciągłego przeliczania i dodawania – jak przystało na grę matematyczną. Zwycięzcą zostanie gracz, któremu uda się zdobyć największą liczbę punktów.
Recenzja gry
Zupełnie nie rozumiem, dlaczego Kolorowe Trójkąty reklamowane są jako gra imprezowa… To świetna pomoc edukacyjna, jak również angażująca dzieci i dorosłych gra logiczna, w której musimy nieco pomyśleć podczas rozgrywki. Często dopasowanie odpowiedniego trójkącika zajmuje nieco czasu, musimy sprawdzić różne opcje, aby stworzyć większy, a zarazem warty więcej punktów trójkąt równoramienny. Nie wyobrażam sobie tej gry na imprezie. Rozgrywka zajmuje dość sporo czasu, jest raczej spokojna, a gracze są skupieni na zadaniu Dodatkowo jest naprawdę sporo liczenia – i to nie tylko na koniec gry. W każdej turze dodajemy punkty za kolorowe obszary (a w trudniejszym wariancie również za trójkąty MAX).

Kolorowe Trójkąty przypominają mi nieco Qwirkle. W swojej turze również możemy wymienić posiadane figury, zamiast dokładać je na stole. Również liczenie punktów wygląda podobnie – zapisujemy je po każdym dołożeniu kafelka. Podczas zabawy układamy jak najlepiej punktujące układy i musimy stale kontrolować sytuację na stole. I tu i tu mamy również sporo losowości, gdyż nigdy nie wiadomo, co uda nam się dobrać. Może się zdarzyć, że nie będziemy mieli „na ręce” trójkącików zamykających duże figury MAX, a nasz przeciwnik w każdym ruchu zamknie właśnie taki trójkąt… Zwykle jednak każdy z graczy będzie miał okazję „upolować” kilka dużych figur, które zapewnią spory zastrzyk punktów.

Bardzo podoba mi się edukacyjny charakter Kolorowych Trójkątów. To dobrze przemyślana gra matematyczna, która rozwija mnóstwo przydatnych umiejętności: od wyobraźni geometrycznej, po koncentrację oraz logiczne myślenie. Gra sprawdzi się zarówno w placówkach edukacyjnych, jak i przy rodzinnych rozgrywkach. Jako mama w edukacji domowej chętnie wykorzystuję gry, aby „przemycić” jakąś wiedzę. Kolorowe Trójkąty sprawdzają się w tej roli idealnie! Zasady są proste, a kombinowania jest tutaj co niemiara! Dodatkowo niewielkie opakowanie, które można bez problemu przechowywać i wszędzie ze sobą zabrać… My jesteśmy bardzo na TAK!
Podsumowanie
Kolorowe Trójkąty to wartościowa gra i pomoc edukacyjna w jednym. Gra zajmuje małe pudełko, jest lekka i kompaktowa. W środku opakowania czekają na nas dwa zestawy kolorowych trójkątów. Podczas rozgrywki gracze tworzą na stole kolorowe „mozaiki” łącząc pasujące boki figur oraz starają się ułożyć, jak największe trójkąty równoramienne. Gra zapewnia przyjemną logiczną rozgrywkę i zapewnia dobrą zabawę! Polecamy.
Mocne Strony:
- niewielkie opakowanie,
- proste zasady rozgrywki,
- rozwija logiczne myślenie,
- angażująca zabawa geometryczna,
- możliwość dostosowania czasu gry,
- dwa warianty rozgrywki,
- instrukcja z matematyczną „porcją wiedzy”.
Słabe Strony:
- bardzo cienkie trójkąciki.