Warianty zasad

Blokus & Abalone – zmienne zasady startu gry.

Posiadacie Blokusa, ale nie podoba Wam się rozgrywka dwu i trzyosobowa? Posiadacie Abalone i znudził Wam się wałkowany od wielu partii cały czas ten sam sposób rozpoczęcia rozgrywki? Z pomocą przychodzą pewne modyfikacje, do których nic więcej, oprócz oryginalnej gry nie potrzeba. 

Blokus i abalone

Blokus – lepsza gra w wariancie dwu i trzyosobowym.

Blokus to gra, w którą można grać zarówno we dwójkę, trójkę jak i  we czwórkę. Standardowy Blokus jest dostosowany dla czterech graczy i tak też gra się najlepiej. W instrukcji możemy znaleźć wariant trzyosobowy (każdy z graczy na zmianę wykłada czwarty kolor) oraz wariant dwuosobowy, w którym jesteśmy zmuszeni panować jednocześnie nad dwoma kolorami. Żaden z tych wariantów nie jest przyjemny do gry i znacznie lepiej sprawdza się tutaj pewna modyfikacja rozpoczęcia rozgrywki. Modyfikacja dwuosobowa to nic innego jak zmniejszenie planszy do rozmiarów tej znanej z Blokusa Duo – dlatego też rozgrywka staje się znacznie przyjemniejsza.

Dwa punkty wskazują miejsce rozpoczęcia obu graczy.

Spytacie się, jak zmodyfikować planszę do rozmiarów Blokusa Duo? Istnieje na to pewien pomysł – patrz niżej:

Po prosty wykorzystujemy niewykorzystany kolor do zbudowania planszy. Prawda, że proste?

Poniżej wariant trzyosobowy, wraz z przykładem.

Przykład:

Gwarantuje wam, że gdy nie macie pełnego grona graczy- warianty te sprawdzają się znakomicie. Plik pdf z tymi wariantami znajdziecie bezpośrednio tutaj, w dziale pobierz na blogu Diceland, a także na stronie BGG skąd pochodzi ten plik (twórcą pliku jest Jeremiah Culp) – klik.


Abalone

Różne warianty rozpoczęcia rozgrywki.

Znudził się wam klasyczny Abalone? Chcielibyście spróbować nowych rozwiązań i taktyk?

Z pomocą przychodzi plik, który bardzo dawno temu znalazłem gdzieś w sieci, jednak nie jestem w stanie dotrzeć teraz do źródła pochodzenia tych wariantów. Zamieszczam zdjęcia z których utworzyłem dwustronicowego pdfa. Jest on do pobrania w dziale pobierz na blogu Diceland, a tutaj bezpośredni odnośnik.

Poniżej, tylko niektóre z przykładów rozpoczęcia rozgrywek. Jest ich łącznie 46, więc chyba możemy mówić o dość sporej różnorodności, a z pewnością ktoś znajdzie idealny wariant dla siebie.

Jeśli znacie inne modyfikacje do popularnych gier, albo chcecie więcej takich artykułów to dajcie znać w komentarzach.

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *