Notowanie BGG #9 – Luty 2018

Notowanie BGG 9 Notowanie BGG #9   Luty 2018

Dziewiąte notowanie rankingu Board Game Geek – lutowe zestawienie najlepszych 100 gier planszowych wraz z analizą z poprzedniego miesiąca oraz gry zyskujące największą popularność w ostatnich tygodniach.


Partnerem tego odcinka jest sklep z grami planszowymi

shopprzystangierpl logo 1505233431 Notowanie BGG #9   Luty 2018


Aktualne notowanie najlepszych gier w serwisie BoardGameGeek. BGG to najbardziej popularna na świecie strona o grach planszowych, a ranking BGG jest obecnie dla wielu wyznacznikiem ich jakości.

W zestawieniu tym coraz częściej pojawiają się nowe tytuły, a jakiś czas temu całkowitą dominację nad serwisem objęła gra Pandemic: Legacy, która wyznaczyła nowy trend nowoczesnych planszówek. Niedawno jej stabilna pozycja dosłownie ugięła się pod ciężarem wielkiej gry prosto z kickstartera – Gloomhaven. W każdym zestawieniu będziemy odnotowywać spadki i wzrosty gier, a także pojawiające się nowości. Na koniec roku pojawi się całoroczne zestawienie.

Zastanawiasz się jak działa GeekRating? Zajrzyj do artykułu MelanżowaniaTv – kliknij by przejść. Jest on bardzo dobrze i szczegółowo opisany.

Legenda:

  • GeekRatio – specjalna zmienna opracowana przez BGG, na podstawie której jest ustalana aktualna pozycja danej gry, im wyższy tym lepiej,
  • PGR – Geek Ratio z poprzedniego miesiąca,
  • ZGR – zmiana GeekRatio w stosunku do poprzedniego miesiąca,

Zestawienie nr #9: Luty 2018

(zakres analizy: 2 stycznia 2018 roku – 1 lutego 2018 roku)

Aby zobaczyć całą tabelę na telefonie, należy przesuwać na tabeli palcem w lewo.

MiejsceTytuł GryGeekRatioPGRZGR
1Gloomhaven8,5458,5010,044
2Pandemic Legacy: Sezon 1 8,4988,4980,000
3Cywilizacja Poprzez Wieki (3 edycja)8,3268,3240,002
4Zimna Wojna8,2098,210-0,001
5Terraformacja Marsa8,1748,1680,006
6Star Wars: Rebelia8,1688,1680,000
7Terra Mystica8,1178,126-0,009
8Scythe8,0948,0920,002
97 Cudów Świata: Pojedynek8,0098,013-0,004
10↑1Great Western Trail8,0057,9950,010
11↓1Zamki Burgundii7,9998,000-0,001
12Wojna o Pierścień (Druga Edycja)7,9807,9750,005
13Kawerna: Rolnicy z Jaskiń7,9697,973-0,004
14Puerto Rico7,9607,963-0,003
15Agricola7,9347,937-0,003
16Mage Knight7,9257,929-0,004
17Blood Rage7,9037,908-0,005
18Arkham Horror: Gra Karciana7,8977,902-0,005
19Posiadłość Szaleństwa (Druga Edycja)7,8927,8890,003
20↑1Mechs vs. Minions7,8797,8740,005
21↓1Cywilizacja Poprzez Wieki (Druga Edycja)7,8797,885-0,006
22↑1Viticulture Essential Edition7,8747,8550,019
23↓1Star Wars: Imperium Atakuje7,8697,8690,000
24↑1Concordia7,8577,8440,013
25↓1Orleans7,8477,8470,000
26Wysokie Napięcie7,8397,841-0,002
27Eclipse7,8267,829-0,003
28Food Chain Magnate7,8147,817-0,003
29↑2Uczta dla Odyna7,8027,7910,011
30↓1Robinson Crusoe7,7967,804-0,008
31↓1Brass: Lancashire7,7957,7950,000
32Le Havre7,7877,7870,000
33Tzolk'in: Kalendarz Majów7,7867,787-0,001
34Android: Netrunner7,7637,769-0,006
35Kingdom Death: Monster7,7617,7400,021
36↑5The 7th Continent7,7397,7150,024
37↓1The Voyages of Marco Polo7,7387,7380,000
38↑1Keyflower7,7267,728-0,002
39↓2Tajniacy7,7257,733-0,008
407 Cudów Świata7,7237,727-0,004
41↓3T.I.M.E Stories7,7177,730-0,013
42Caylus7,6957,698-0,003
43↑1Eldritch Horror7,6907,691-0,001
44↓1Twilight Imperium (Third Edition)7,6887,693-0,005
45Race for the Galaxy7,6767,6760,000
46Lords of Waterdeep7,6717,674-0,003
47Dominant Species7,6667,667-0,001
48↑52Projekt Gaja7,662NowośćNowość
49↓1Pięć Klanów7,6617,665-0,004
50El Grande7,6577,6570,000
51↓2Patchwork7,6527,660-0,008
52↑1Pola Arle7,6487,6460,002
53↓2Roll for the Galaxy7,6467,653-0,007
54↓2Dominion: Intrigue7,6457,648-0,003
55↑36Pandemic Legacy: Sezon 27,6437,4490,194
56↓1Clank!: Smocza Furia7,6337,637-0,004
57↓3Martwa Zima: Gra Rozdroży7,6327,642-0,010
58↓2Star Wars: X-Wing7,6317,6310,000
59↓2Battlestar Galactica7,6187,621-0,003
60↓2Sherlock Holmes Consulting Detective7,5957,596-0,001
61↓2Mombasa7,5907,5900,000
62↓1Rosyjskie Koleje7,5837,584-0,001
63↓1Trajan7,5827,5810,001
64↓1Troyes7,5817,5780,003
65↓5Dominion7,5807,584-0,004
66↓2Tygrys i Eufrat7,5797,5770,002
67↓2Pandemic7,5687,572-0,004
68↓2Santorini7,5667,570-0,004
69↓2The Gallerist7,5647,5550,009
70↓2Crokinole7,5517,5500,001
71↓2Descent: Wędrówki w Mroku (Druga Edycja)7,5427,546-0,004
72↑18Klany Kaledonii7,5327,4510,081
73↓2Kemet7,5327,534-0,002
74↓4Zamki Szalonego Króla Ludwika7,5287,534-0,006
75↓2Wojna o Pierścień (Pierwsza Edycja)7,5257,5250,000
76↓4Epoka Kamienia7,5247,526-0,002
77↓3Alchemicy7,5167,519-0,003
78↓3Gra o Tron: Gra Planszowa (Druga Edycja)7,5117,517-0,006
79↓3The Resistance: Avalon7,5117,517-0,006
80↓3Zakazane Gwiazdy7,5097,5090,000
81↓3Arcadia Quest7,5037,508-0,005
82↓3Legendary Encounters7,5007,502-0,002
83↓3Star Realms7,4947,496-0,002
84↓3Ora et Labora7,4937,496-0,003
85↓2Nations7,4747,475-0,001
86↓4Suburbia7,4737,479-0,006
87↓3Wsiąść do Pociągu: Europa7,4717,473-0,002
88↓3Chaos w Starym Świecie7,4697,4690,000
89↓2Istanbul7,4687,4680,000
90↓4Commands & Colors: Ancients7,4687,469-0,001
91↓3Railways of the World7,4657,4650,000
92↑8Twilight Imperium (Fourth Edition)7,458NowośćNowość
93+1Anarchrony7,4567,4350,021
94↓4Paths of Glory7,4547,456-0,002
95↑5Azul7,448NowośćNowość
96Pandemic Iberia7,4417,4300,011
97↓4Captain Sonar7,4407,4400,000
98↓6Cosmic Encounter7,4357,441-0,006
99↓4Combat Commander: Europe7,4297,430-0,001
100↓3Goa7,4167,419-0,003
 
Największy wzrost i spadek GR:

Projekt Gaja (ponad +0,249)

Pandemic Legacy: Sezon 2 (+0,194)

Klany Kaledonii (+0,081)

Twilight Imperium 4 edycja (ponad +0,045)

Gloomhaven (+0,044)

Azul (ponad +0,035)

The 7th Continent (+0,024)

T.I.M.E Stories (-0,013)

Martwa Zima: Gra Rozdroży (-0,010)

Terra Mystica (-0,009)

Robinson Crusoe (-0,008)

Tajniacy (-0,008)

Patchwork (-0,008)


Co wypadło?/Co nowego?

Nowości – Projekt Gaja, Twilight Imperium 4 edycja, Azul

Wypadli – Jaipur, Władca Pierścieni: Gra Karciana, Steam

Analiza

Aż 7 gier zanotowało ogromny wzrost wskaźnika GeekRatio: Projekt Gaja, Pandemic Legacy Sezon 2, Klany Kaledonii, Twilight Imperium 4 edycja, Gloomhaven, Azul, The 7 Continent. W pierwszej dziesiątce Gloomhaven jeszcze bardziej umocnił się na pierwszej pozycji zdobywając aż 0,044 wskaźnika Geek Ratio. Great Western Trail w końcu znalazł się w top 10 najlepszych gier na świecie – myślę, że zasłużone i wypracowane miejsce. W kolejnym miesiącu z pewnością powiemy o GWT znajdującym się na 9 miejscu, gdyż do 7CŚ Pojedynku, nie brakuje wiele.

W pierwszej dziesiątce największy spadek, kolejny miesiąc z rzędu notuje Terra Mystica, która powoli będzie zmierzać ku dołowi tabeli. Tym razem gra ta, znalazła się w topie gier, które zanotowały największy spadek. Jest to spowodowane w głównej mierze ogromnym wzrostem siostrzanej wersji TM, czyli Projektu Gaja. Concordia to niezwykły przypadek, ta gra wciąż notuje stopniowy wzrost i powoli pnie się ku górze tabeli. Co jest tego przyczyną? Nie mam pojęcia. Wiem natomiast, że to świetna i bardzo ciekawa pozycja, która w końcu trafiła na moją półkę.

W tym miesiącu Projekt Gaja i Pandemic Legacy Sezon 2 zanotowały olbrzymie skoki w rankingu. W zasadzie Projektu Gaja nawet nie było w top 100 w poprzednim zestawieniu, a dzisiaj znajduje się już na 48 miejscu. To tylko kwestia czasu, że znajdzie się w top 10, a nawet śmiem twierdzić, że trafi do top 3. Grałem w Projekt Gaja już kilka razy i na ten moment jestem przekonany, że jest to tytuł, który zajmie pierwsze miejsce w moim najnowszym zestawieniu top planszówek.

Pandemic Legacy Sezon 2 sprostał zadaniu i okazał się tak samo dobry, a nawet lepszy od pierwowzoru, czego wynikiem jest bardzo szybki wzrost w rankingu. Wydaje mi się jednak, że Sezonu pierwszego nie uda się pokonać. Również Klany Kaledonii, które pojawią się w pełnej polskiej wersji językowej notują szybki wzrost. Jestem bardzo ciekaw tej produkcji. Za polskie wydanie będzie odpowiedzialne wydawnictwo Czacha Games. Największe spadki zanotowały TIME Stories, Martwa Zima: Gra Rozdroży, Terra Mystica, Robinson Crusoe, Patchwork, a także po raz kolejny Tajniacy. Natomiast takie oto tytuły zawitały w setce najlepszych gier na świecie: wcześniej wspomniany Projekt Gaja, Twilight Imperium 4 edycja oraz Azul.

Największe wzrosty tygodniowe w ramach całego rankingu BGG:

Pierwszy tydzień stycznia:

  1. Gloomhaven – skok z 2 na 1 miejsce.
  2. Charterstone – skok z 777 na 463 miejsce.
  3. Projekt Gaja – skok z 221 na 149 miejsce.
  4. Twilight Imperium: 4 edycja – skok z 325 na 223 miejsce.
  5. Azul – skok z 234 na 162 miejsce.

Drugi tydzień stycznia:

  1. Projekt Gaja – skok z 149 na 96 miejsce.
  2. Charterstone – skok z 463 na 299 miejsce.
  3. Twilight Imperium: 4 edycja – skok z 223 na 159 miejsce.
  4. Dinosaur Island – skok z 1225 na 940 miejsce.
  5. Pandemic: Rising Tide – skok z 3348 na 2682 miejsce.

Trzeci tydzień stycznia:

  1. Projekt Gaja – skok z 96 na 76 miejsce.
  2. Charterstone – skok z 299 na 238 miejsce.
  3. Dinosaur Island – skok z 940 na 749 miejsce.
  4. Twilight Imperium: 4 edycja – skok z 159 na 137 miejsce.
  5. Mythic Battles: Pantheon – skok z 876 na 764 miejsce.

Czwarty tydzień stycznia:

  1. Charterstone – skok z 238 na 165 miejsce.
  2. Twilight Imperium: 4 edycja – skok z 137 na 109 miejsce.
  3. Projekt Gaja – skok z 76 na 61 miejsce.
  4. Dinosaur Island – skok z 749 na 626 miejsce.
  5. Azul – skok z 115 na 98 miejsce.

Do zobaczenia w przyszłym miesiącu w kolejnym podsumowaniu zestawienia BGG, a tymczasem wróć do posta, skomentuj i zostaw kciuka – dzięki.

Facebook Pulub nas Notowanie BGG #9   Luty 2018

Dodaj komentarz